Preskočiť na obsah

Andrej Rubľov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Svätá Trojica - najslávnejšia Rubľovova ikona
Kristus Pantokrator, fragment. Zvenigorod, okolo 1410.

Andrej Rubľov (rus. Андрей Рублёв; * 1360? – † 29. január 1430) bol ruský maliar ikon. Z jeho diel sa dochovalo veľmi málo, mnohé z nich boli premaľované, zničené, alebo je ich autorstvo sporné (keďže samotný Rubľov sa na svoje diela nepodpisoval). Taktiež sa nezachovala žiadna podobizeň maliara - jediná stopa sú miniatúry z 16. storočia, ktoré zobrazujú Rubľova a Danilu pri práci v Andronikovskom monastieri ako mnícha s holou hlavou a bradou na rebríku. V roku 1988 bol kanonizovaný Ruskou pravoslávnou cirkvou za svätého.

Životopis

[upraviť | upraviť zdroj]

Presný dátum ani miesto narodenia Rubľova nie sú známe. V mladom veku vstúpil do monastiera (pravdepodobne do Trojicko-sergijevskej lavry). Prvýkrát sa jeho meno objavilo v záznamoch kronikárov v roku 1405, keď spolu s Feofanom Grekom a Prochorom z Gorodca pracoval na freskách chrámu Zvestovania v moskovskom Kremli. Tieto maľby boli neskôr zničené, ale rovnaká skupina maliarov vytvorila aj chrámový ikonostas. Vtedy bol kronikármi uvádzaný až na treťom mieste, čo značí, že v tej dobe mal ešte malé skúsenosti. Je mu tiež pripisované autorstvo (dnes už iba fragmentov) fresiek kostola Zosnutia presv. Bohorodičky v Zvenigorode z roku 1400.

V roku 1408 sa Rubľov opäť objavil v záznamoch - išlo o realizáciu fresiek v chráme Zosnutia presv. Bohorodičky vo Vladimíre, ktoré vytváral s mníchom Danilom Čorným. V tomto roku došlo aj k veľkému poškodeniu jeho domovského monastiera po útoku Tatárov, obnova výzdoby znovopostaveného chrámu bola zverená Danilovi, Rubľovovi a ich žiakom. Z fresiek sa dochovali iba fragmenty, no ikonostas bol zachránený - je to pravdepodobne najstarší ikonostas zachovaný ako celok.

Po dokončení prác v monastieri sa Rubľov presunul do Andronikovského monastiera v Moskve, kde namaľoval svoje posledné dielo - fresky v chráme Spasiteľa. Tu 29. januára 1430 umrel a je tu aj pochovaný.

  • Vladimírska Bohorodička, okolo 1408, tempera na dreve
  • Posledný súd, okolo 1408, freska
  • Apoštol Pavol, okolo 1410, tempera na dreve
  • Kristus Pantokrator, okolo 1410, tempera na dreve
  • Archaniel Michal, okolo 1410, tempera na dreve
  • Svätá Trojica, po 1410, alebo 1425-1427, tempera na dreve

Literatúra

[upraviť | upraviť zdroj]
  • LAZAREV, Viktor. Svět Andreje Rubleva. Preklad Václav Konzal. 1. vyd. Praha : Vyšehrad, 1981. 173 s.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]