Preskočiť na obsah

Angelo d’Arrigo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Angelo d’Arrigo
Narodenie3. apríl 1961
Paríž, Francúzsko
Úmrtie26. marec 2006 (44 rokov)
Comiso, Taliansko

Angelo d'Arrigo (* 3. apríl 1961, Paríž, Francúzsko – † 26. marec 2006, Comiso, Taliansko) bol taliansky znalec vtákov, pilot rogala a padákového klzáku (padáku). Preslávil sa najmä famóznymi projektami pri ktorých doprevádzal kŕdle vtákov so svojím ultraľahkým lietadlom, prekonal Himaláje s rogalom, preletel Andy s kondormi veľkými, a spolu so sokolom sťahovavým preletel Saharu a Stredozemné more.

Životopis

[upraviť | upraviť zdroj]

Angelo d'Arrigo bol synom francúzskej matky a talianskeho otca. Keď vo veku 6 rokov pozoroval rogalo bolo mu jasné, že musí ovládnuť umenie letu. Absolvoval športové štúdium na „Université du Sport de Paris“. Neskôr pracoval v sicílskej Catánii ako učiteľ lyžovania, horský vodca a učiteľ lietania na rogale a na padákovom klzáku. S rogalom vyletel vyššie, ďalej a dlhšie ako ktorýkoľvek človek predtým. Stal sa dvojnásobným majstrom sveta v extrémnom lietaní a bol víťazom mnohých leteckých súťaží.

»Metamorfóza«

[upraviť | upraviť zdroj]

Po náraze na vedenie vysokého napätia (20 000 V) si následkom tvrdého pristátia zlomil stavec chrbtice. 6 mesiacov bol od pása dolu ochrnutý a nevedel, či niekedy v budúcnosti bude chodiť. Táto nehoda zmenila jeho postoj k lietaniu. Po rehabilitácii sa pokúšal napodobniť čo najvernejšie let vtákov. To znamenalo šikovné, inštinktívne a maximálne využitie termiky a vzdušných prúdov, bez technickej pomoci. Tento nový začiatok od roku 2000 nazval Metamorfóza, premena človeka na vtáčieho človeka. D'Arrigo odpozoroval od vtákov, ako vycítia vzdušné prúdy. K nacvičeniu tohto inštinktívneho chovania využil extrémne veterné pomery nad Etnou. V roku 2001 sa mu podaril spolu so sokolom sťahovavým menom Nike fantastický prelet cez Saharu a Stredozemné more až na Sicíliu.

D'Arrigo zmenil aj svoj životný cieľ, svoje letecké umenie venoval zväčša k zachovaniu vtáčích druhov zapísaných na červenom zozname ohrozených druhov. V lete roku 2003 letel so svojim ultraľahkým lietadlom pred kŕdľom divých husí (lat. Gruidae) z polárneho kruhu na Kaspické more, týmto chcel tomuto ohrozenému druhu sťahovavých vtákov ukázať novú cestu. Aby si ich pripútal k sebe (správanie podmieneného inštinktu), natiahol si vtáčiu masku cez rameno.

Jeho ďalšou ambíciou bolo postavenie lietajúceho modelu, ktorý koncipoval Leonardo da Vinci v roku 1510. V spolupráci s architektmi a mnohými inžiniermi použili na výstavbu modelu hliníkové rúrky pre kostru a tkaninu z umelých vlákien na plachtovie. Test v aerodynamickom tuneli potvrdil schopnosť modelu lietať.

S dvoma nepálskymi stepnými orlami Chumi a Gaijy zo ZOO z Londýna a Moskvy trénoval dva roky na Etne, aby sa pripravil na prelet cez Himaláje. Extrémny chlad až do -50 °C, nedostatok kyslíka, vzostupné vetry na Mount Evereste a Jetstream, vzdušný prúd skoro vo výške 9 000 m s rýchlosťou až do 200 km/h, zvládol D'Arrigo v roku 2004 vďaka precíznej, minútovej príprave. Stal sa tak prvým, a zatiaľ jediným človekom, ktorý preletel Mount Everest na rogale.

Spolu s dvoma kondormi veľkými preletel začiatkom roka 2006 vo výške 9 100 m Aconcaguu a vulkán Tupungato v Andách a dosiahol tak výškový rekord s rogalom. Pre tento projekt si nechal na seba privyknúť dve kondorie mláďatá od ich vyliahnutia, a strávil s nimi prvé dva mesiace vo dne a v noci. Tak dlho trvá privyknutie (správanie podmieneného inštinktu) kondorov. Po prelete pustil oba vtáky do voľnej prírody, pretože tieto sú rovnako ohrozené vyhynutím.

Angelo d'Arrigo zomrel 26. marca 2006 o 11:30 pri leteckej prehliadke v talianskom meste Comiso na Sicílii na odstavenej vojenskej základni. Spolu s bývalým pilotom F-104 talianskych vzdušných síl a demopilotom firmy Sky Arrow (Triest), generálom Guiliom De Marchisom sa zrútili v dvojmiestnom ultraľahkom lietadle typu Sky Arrow 650TNT z výšky 150 m do olivového hája. Obaja piloti, ktorí patrili k najskúsenejším pilotom ľahkých lietadiel zomreli na mieste. Štátny zástupca mesta Ragusa nariadil k zisteniu príčin havárie vyšetrovanie. D'Arrigo zanechal manželku a dve deti.

Letecké projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • 2001: Following the Hawks: so sokolom sťahovavým zo Sahary do severnej Európy
  • 2002: Sibírska Migrácia: z polárneho kruhu na Kaspické more s kŕdľom sibírskych divých husí [1] Archivované 2007-04-17 na Wayback Machine
  • 2004: Cez Everest: na púti nepálskych stepných orlov cez Mount Everest
  • 2005: El vuelo del Condor: po stopách Kondora cez Andy
  • 2007 plánoval prelet cez Antarktídu a cez 5 500 m vysoký Mount Wilson
  • Jacques Perrin, ktorý v svojom dokumentárnom filme „Nomádi povetria“ (2001) pozoroval tri roky rôzne druhy divých vtákov
  • (Fly Away Home), film točený v Kanade v rokoch 1995/96 o migrácii kanadských husí s pomocou ultraľahkého lietadla.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]