Ante Pavelić

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ante Pavelić
chorvátsky fašistický politik a vojnový zločinec
chorvátsky fašistický politik a vojnový zločinec
Narodenie 14. júl 1889
Bradina, Rakúsko-Uhorsko
Úmrtie 28. december 1959 (70 rokov)
Madrid, Španielsko
Podpis Ante Pavelić, podpis (z wikidata)
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Ante Pavelić

Ante Pavelić (* 14. júl 1889 Bradina, Bosna, Rakúsko-Uhorsko – † 28. december 1959 Madrid, Španielsko) bol chorvátsky fašistický politik, vodca profašistického Nezávislého štátu Chorvátska, zakladateľ fašistickej a teroristickej organizácie Ustaše, vojnový zločinec a kolaborant s nacistickým Nemeckom.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v obci Bradina severne od mesta Konjic v dnešnej Bosne a Hercegovine, ktorá bola v tej dobe súčasťou Rakúsko-Uhorska. Neskôr sa s rodičmi presťahoval do Záhrebu, kde vyštudoval právo.

Druhá svetová vojna[upraviť | upraviť zdroj]

Pavelić bol zástancom samostatnosti Chorvátska. V 30. rokoch 20. storočia založil chorvátske fašistické teroristické hnutie Ustaše. V roku 1941 bol nemeckými a talianskymi orgánmi postavený do čela novovytvoreného Nezávislého štátu Chorvátsko. Po svojom zvolení viedol brutálnu rasovú a národnostnú politiku, ktorá viedla ku genocíde stoviek tisíc Srbov, Židov a Rómov ale aj politických oponentov a príslušníkov hnutí odporu.

Na úteku[upraviť | upraviť zdroj]

Na konci vojny Pavelić utiekol za hranice. Žil v Argentíne, kde sa pokúšal vytvoriť ustašovskú exilovú vládu. V neprítomnosti ho súd v Juhoslávii odsúdil na trest smrti. Je mu pripisovaná zodpovednosť za smrť asi 300.000 až 500.000 ľudí. 10. apríla 1957 bol ťažko zranený pri atentáte. Po tom čo argentínska vláda rozhodla o jeho vydaní do Juhoslávie sa skrýval. Naposledy pod ochranou frankistického režimu v Španielsku. Zomrel 28. decembra 1959 v Madride.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ante Pavelić na anglickej Wikipédii.