Araukária andská

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Araukária andská

Araukária andská (Araucaria araucana) je ihličnatý strom, ktorý je najodolnejší druh z čeľade araukáriovité (Araucariaceae). Nachádza sa v centrálnom Čile a na západe centrálnej Argentíny, je to vždyzelený strom, ktorý dorastá do výšky 40 metrov s priemerom kmeňa 2 metre. Je príkladom živej fosílie. Araukária andská je národným stromom štátu Čile.

Araukária andská v Čilských Andách

Jeho prirodzeným prostredím sú nízke svahy čilských, argentínskych, južných a centrálnych Ánd, zvyčajne nad nadmorskou výškou 1 000 metrov, v regiónoch so silnými snehovými búrkami v zime. Váha snehu tlačí na staršie konáre, takže strom sa v jeho prirodzených podmienkach javí ako malý zhluk vegetácie nad holým kmeňom, čo je jav, ktorý ho značne odlišuje od jedincov, ktoré rastú v teplejších oblastiach.

Rastie v dobre zavlažovaných, mierne kyslých, vulkanických pôdach, no znesie takmer každý druh pôdy, ktorá je dobre zavlažovaná.

A. araucana patrí do prílohy CITES I. a do prilohy A nariadenia Európskej komisie 1332/2005, čo znamená, že pestovanie tohto druhu je v Európskej únii zakázané, rovnako aj ako akékoľvek obchodovanie (dávanie ponuky na predaj alebo kúpu) s týmto druhom je prísne zakázané pod pokutou a pri opakovanom porušení zákonov s možnosťou odňatia slobody.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]