Arthur Holmes

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Arthur Holmes
Arthur Holmes
Narodenie14. január 1890
Gateshead, Spojené kráľovstvo
Úmrtie20. september 1965 (75 rokov)
Londýn, Spojené kráľovstvo
Národnosťanglická
Známy vďakaprvému rádiometrickému datovaniu hornín
Alma materThe Imperial College of Science, Technology and Medicine
Profesiageológ, vysokoškolský pedagóg

Arthur Holmes (* 14. január 1890 Gateshead, Spojené kráľovstvo – † 20. september 1965 Londýn) bol britský geológ, ktorý významnou mierou prispel k porozumeniu geologických procesov. Bol prvým geológom zaoberajúcim sa rádiometrickým datovaním minerálov. Ako jeden z prvých významných odborníkov vo svojej dobe pochopil mechanické a tepelné dôsledky konvekčného prúdenia v zemskom plášti. Tieto poznatky boli dôležitým krokom k prijatiu teórie platňovej tektoniky. Univerzitný pedagóg, prednášal geológiu na University of Durham (1924 - 1943) a University of Edinburgh (1943 - 1956).

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Ako dieťa žil v Low Fell v Gatesheade, kde navštevoval základnú a strednú školu. V 17 rokoch bol prijatý na Royal College of Science (dnes Imperial College London), kde začal študovať fyziku. Po prvom roku sa však preorientoval na štúdium geológie a to aj napriek radám svojich učiteľov. Počas štúdia sa zaoberal geochronológiou a uskutočnil prvé presné rádiometrické datovanie pomocou uránu a olova. Ako magisterskému študentovi sa mu podarilo určiť prvý z „absolútnych vekov“ hornín, keď datoval devónske horniny zo Škandinávie ako 370 miliónov rokov staré. Jeho výsledky boli publikované po skončení štúdia v roku 1910. Tieto merania boli veľmi presné a platia dodnes len s malými zmenami.

Žil z nízkeho štipendia a po skončení školy si našiel prácu v geologickom prieskume a vyhľadávaní nerastných surovín v Mozambiku. Po šiestich mesiacoch neúspešného prieskumu dostal maláriu. Jeho stav bol natoľko vážny, že jeho rodina už bola upovedomená o jeho smrti. Neskôr sa však zotavil a vrátil do Spojeného kráľovstva kde vyučoval na Imperial College. V tomto období publikoval svoju monografiu The age of the Earth, kde sumarizoval svoje doterajšie merania veku hornín. Najstaršie horniny, ktoré sa mu podarilo analyzovať pochádzali z archaika a podľa jeho meraní mali 1,6 miliardy rokov. Neskôr po objavení izotopov toto meranie reinterpretoval na 3 miliardy rokov.

V roku 1917 získal doktorát z prírodných vied a od roku 1920 pracoval pre ropnú spoločnosť v Barme ako vedúci geológ. Po neúspechoch firmy sa v roku 1924 vrátil domov bez peňazí. Počas pobytu v Barme ho sprevádzal aj jeho trojročný syn, ktorý tu ochorel na dizentériu a krátko pred Holmsovým odchodom zomrel. V roku 1924 mu ponúkli miesto prednášajúceho geológie na univerzite v Durhame. Po tom čo v roku 1938 zomrela jeho prvá manželka, vzal si Doris Reynoldsovú, geologičku ktorá s ním spolupracovala v Durhame. V roku 1942 sa stal členom Kráľovskej spoločnosti a v nasledujúcom roku získal miesto na univerzite v Edinburghu, kde pracoval až do odchodu do dôchodku roku 1956. V roku 1944 vydal svoju učebnicu geológie Principles of physical geology. V nej ako jeden z prvých predložil teóriu mechanizmu pohybu kontinentov v dôsledku pôsobenia konvekčných prúdov v plášti, ktorá je dodnes platná.[1]

Vo svojej dobe bol Arthur Holmes jedným z mála vážených geológov, ktorí považovali Wegenerovu teóriu o pohybe kontinentov za možnú.

Významné práce[upraviť | upraviť zdroj]

  • The age of the Earth. 1913, 1927, 1937
  • The nomenclature of petrology, with references to selected literature. 1920, 1928
  • Petrographic methods and calculations with some examples of results achieved. 1921 1930
  • Radioactivity and Earth Movements.
  • Principles of physical geology. 1944, 1965, (upravené Doris Holmesovou) 1978, (upravené Davidom Duffom) 1993
  • The Phanerozoic time-scale; a symposium dedicated to Professor Arthur Holmes. 1964

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Redfern, M., 2016: Zem 50 myšlienok, ktoré by ste mali poznať. Slovart, Bratislava, s. 52

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Arthur Holmes na anglickej Wikipédii.