Aspartam

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Aspartam
Chemické označenie N-L-α-Aspartyl-L-fenylalanín
1-metyl ester
Chemický vzorec C14H18N2O5
Molekulová hmotnosť 294.30 g/mol
Bod varu 246-247 °C
CAS 22839-47-0
Chemical structure of aspartame

Aspartam je umelé sladidlo.

Je asi 180-krát sladší ako cukor. Na trhu sa objavuje pod rôznymi obchodnými značkami (napríklad NutraSweet). Je tepelne nestály, preto sa nemôže používať na pečenie. Jeho kalorická hodnota je prakticky nulová.

Je zložený z dvoch aminokyselín (L-asparagovej a L-fenylalanínu), ktoré sa bežne vyskytujú v prírode. Tretia zložka je metanol.

Toto náhradné sladidlo sa v súčasnej dobe používa vo väčšine „light“ nápojov a v potravinách. Na potravinách je toto náhradné sladidlo označované ako aspartam alebo E 951.

Škodlivosť[upraviť | upraviť zdroj]

Americký úrad síce povolil sladenie aspartamom, zároveň ale zdokumentoval 92 škodlivých príznakov pri jeho častej konzumácii. Medzi inými uvádza otupelosť, bolesti hlavy, únavu, závrate, bolesti žalúdka, búšenie srdca, podráždenosť, úzkosť, stratu pamäti, halucinácie, vyrážky, záchvaty, slepotu, hučanie v ušiach, depresie, stratu sluchu, kŕče, stratu chuti, nespavosť, slabosť.[chýba zdroj]

Aspartam nespôsobuje zvýšenie telesnej hmotnosti, pretože je nízkokalorický. Podľa štúdií, náhrada cukru aspartamom môže byť užitočná na zabránenie budúcemu prírastku hmotnosti.[1][2][3][4]

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

V liekoch Paracetamol, Septofort, Makrofer, ale aj v Tantum verde. Umelé sladidlá Vitar Sweet, Nutra Sweet. Rôzne iónové, diétne a light nápoje (napr. diétna kola, Pepsi Max, Diet Pepsi, Coca-Cola Zero, Kofola bez cukru, Kofola so stéviou). V niektorých nápojoch sa Aspartam používa ako konzervačná látka, napr. ako sú sladené minerálky (Kláštorná, Sprite). V žuvačkách Orbit, Airwaves, Spearmint.... ako aj v rôznych výživových doplnkoch

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • . Tordoff MG, Alleva AM. Effect of drinking soda sweetened with aspartame or high-fructose corn syrup on food intake and body weight. The American Journal of clinical nutrition, 1990 Jun;51(6):963-9, PMID:2349932(po anglicky)
  • . Blackburn GL, Kanders BS, Lavin PT, Keller SD, Whatley J. The effect of aspartame as part of a multidisciplinary weight-control program on short- and long-term control of body weight. The American Journal of clinical nutrition, 1997 Feb;65(2):409-18, PMID:9022524(po anglicky)
  • . A. De La Hunty, S. Gibson, M. Ashwell. A review of the effectiveness of aspartame in helping with weight control. Nutrition Bulletin, 25 Máj 2006, DOI: 10.1111/j.1467-3010.2006.00564.x.(po anglicky)
  • "Aspartam: Dobrý alebo zlý?"