Aspartam

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Aspartam
Chemické označenie N-L-α-Aspartyl-L-fenylalanín
1-metyl ester
Chemický vzorec C14H18N2O5
Molekulová hmotnosť 294.30 g/mol
Bod varu 246-247 °C
CAS 22839-47-0
Chemical structure of aspartame

Aspartam je jedno z umelých sladidiel.

Je asi 180-krát sladší ako cukor. Na trhu sa objavuje pod rôznymi obchodnými značkami (napríklad NutraSweet). Je tepelne nestály, preto sa nemôže používať na pečenie. Jeho kalorická hodnota je prakticky nulová.

Je zložený z dvoch aminokyselín (L-asparagovej a L-fenylalanínu), ktoré sa bežne vyskytujú v prírode. Tretia zložka je metanol.

Toto náhradné sladidlo sa v súčasnej dobe používa vo väčšine „light“ nápojov a v potravinách. Na potravinách je toto náhradné sladidlo označované ako aspartam alebo E 951.

Škodlivosť[upraviť | upraviť zdroj]

Americký úrad síce povolil sladenie aspartamom, zároveň ale zdokumentoval 92 škodlivých príznakov pri jeho častej konzumácii. Medzi inými uvádza otupelosť, bolesti hlavy, únavu, závrate, bolesti žalúdka, búšenie srdca, zvyšovanie hmotnosti, podráždenosť, úzkosť, stratu pamäti, halucinácie, vyrážky, záchvaty, slepotu, hučanie v ušiach, depresie, stratu sluchu, kŕče, stratu chuti, nespavosť, slabosť.

Niektorí odborníci ďalej aspartam dávajú do súvislosti s nádormi mozgu, sklerózou, epilepsiou, chronickými bolesťami svalov, chronickou únavou, Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou, cukrovkou, malígnymi tumormi lymfatického tkaniva, defektmi u novorodencov. [chýba zdroj]

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

V liekoch Paracetamol, Septofort, Makrofer, ale aj v Tantum verde. Umelé sladidlá Vitar Sweet, Nutra Sweet. Rôzne iónové, diétne a light nápoje (napr. diétna kola, Pepsi Max, Diet Pepsi, Coca-Cola Zero, Kofola bez cukru, Kofola so stéviou). V niektorých nápojoch sa Aspartam používa ako konzervačná látka, napr. ako sú sladené minerálky (Kláštorná, Sprite). V žuvačkách Orbit, Airwaves, Spearmint.... ako aj v rôznych výživových doplnkoch

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]