Audio Video Interleave

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Audio Video Interleave
Prípona súboru.avi
Typ internetového médiavideo/vnd.avi[1]
video/avi
video/msvideo
video/x-msvideo
Type code'Vfw '
Uniform Type Identifierpublic.avi
TvorcaMicrosoft
Kontajner preZvuk, Video

Audio Video Interleave (známy pod akronymom AVI) je multimediálny kontajner uvedený firmou Microsoft v novembri 1992 ako súčasť multimediálnej technológie Video for Windows. Súbory typu AVI môžu obsahovať zvukové a video dáta v súborovom kontajneri, čo umožňuje synchonizované prehrávanie videa a zvuku.

Formát[upraviť | upraviť zdroj]

AVI funguje ako multimediálny kontajner, ktorý obsahuje jednu alebo viac dátových stôp. Každá stopa ukladá jeden typ dát: zvuk alebo video. Každá stopa tiež obsahuje digitálne zakódovaný mediálny tok (zakódovaný pomocou špeciálneho kodeku). Mnohými je považovaný za zastaraný formát[chýba zdroj]. Keď je používaný s novšími MPEG-4 kodekmi (napr. DivX alebo Xvid) má značné nedostatky, ktoré zväčšujú veľkosť súboru viac, ako je potrebné. Takisto nemá natívnu podporu pre moderné vlastnosti ako napr. B-snímky. AVI je zvláštny prípad formátu RIFF, ktorý rozdeľuje dáta súboru do bloku. Každý blok je identifikovaný pomocou značky FourCC.

Ďalšie použitie[upraviť | upraviť zdroj]

Aj napriek obmedzujúcim faktorom a dostupnosti nových, modernejších multimediálnych kontajnerov (Matroska, MP4, QuickTime, Ogg atď.) zostáva AVI populárny medzi komunitou zdieľajúcou dáta vďaka vysokej kompatibilite s existujúcimi programami na prehrávanie videa a jeho úpravu (napr. Windows Media Player či VirtualDub).[2]

Formát AVI a MPEG využíva väčšina digitálnych fotoaparátov. Jedným z dôvodov je podpora formátu operačnými systémami Windows u osobných počítačoch a následná jednoduchá úprava. S počítačom sa digitálny fotoaparát prepája prostredníctvom USB rozhrania alebo FireWire.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Microsoft Corporation. WAVE and AVI Codec Registries - RFC 2361 [online]. IETF, Jún 1998, [cit. 2009-12-06]. Dostupné online.
  2. Determining the Shape of Pixels and Frames [online]. . Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]