MP4

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

MP4 je formát súborov (nazýva sa ako kontajner) špecifikovaný v medzinárodnom štandarde ISO/IEC MPEG-4 (ISO 14496-14). Tento formát je postavený na všeobecnom formáte súborov špecifikovanom v ISO 14496-12 (12. časť MPEG-4 štandardu). Používa sa primárne na ukladanie médií definovaných skupinou MPEG (MPEG = Motion Picture Experts Group), ale dá sa použiť aj na iný obsah (napríklad Apple Lossless, Dirac a veľa iných).

MP4 umožňuje streamovanie po internete. Umožňuje aj spájanie viacerých audio a video prúdov do jedného súboru, spolu s titulkami alebo statickými obrázkami. Ako začiatočný bod na vývoj formátu MP4 sa použil formát súborov Apple QuickTime. Aj keď sa MP4 stále podobá na formát QuickTime, vo veľa rozličných oblastiach ho zlepšili.

Do MP4 sa dá uložiť skoro ľubovoľný obsah, ale z príčiny kompatibility sa odporúča každý formát zaregistrovať u registračnej autority, ktorá je podľa ISO/IEC 14496-12 spoločnosť Apple Computer Inc. Najčastejšie používané formáty v kontajneri MP4 sú tieto:

Niektoré z používaných prípon súborov vo formáte MP4 sú:

  • .mp4 - oficiálna prípona, používaná na audio aj video
  • .m4a - prípona zavedená spoločnosťou Apple a používaná na audio súbory (AAC, Apple Lossless)
  • .m4v - prípona zavedená spoločnosťou Apple a používaná na video súbory (MPEG-4 video)
  • .m4p - prípona zavedená spoločnosťou Apple a používaná na audio súbory chránené DRM technológiou FairPlay

Existuje veľa ďalších kontajnerových formátov súborov založených na všeobecnom multimediálnom formáte súborov definovanom v MPEG-4 Part 12, no tieto sa odlišujú podporovanými typmi obsahu. Napríklad:

  • .3gp, .3g2 - používané v mobilných telefónoch tretej generácie, súbory môžu obsahovať aj neštandardný obsah (H.263, AMR, TX3G)
  • .mj2 - formát pre video kompresiu Motion JPEG 2000

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]