Azhdarchidae

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Azhdarchidae
Quetzalcoatlus 1.JPG
Kostra rodu Quetzalcoatlus.
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Azhdarchidae
Nesov, 1984
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Azhdarchidae (neformálne azhdarchidy) je čeľaď pterosaurov z podradu Pterodactyloidea. Patria sem najväčšie známe pterosaury a tým aj lietajúce živočíchy vôbec, napríklad rody Arambourgiania, Hatzegopteryx alebo Quetzalcoatlus s rozpätím krídel až vyše 13 metrov.

Charakteristika[upraviť | upraviť kód]

Azhdarchidy sú charakteristické dlhými spodnými končatinami a krčnými stavcami, dlhým a štíhlym zobákom a celkovo veľkou hlavou v pomere k veľkosti tela. Predtým sa predpokladalo, že lovili nad hladinou ryby za letu, dnes však prevláda názor, že zástupcovia tejto skupiny žili skôr nad pevninou a boli akousi obrou obdobou dnešných bocianov.

Zástupcovia[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. IBRAHIM, N., IBRAHIM, N.; UNWIN, D. M.; MARTILL, D. M.; BAIDDER, L.; ZOUHRI, S. A New Pterosaur (Pterodactyloidea: Azhdarchidae) from the Upper Cretaceous of Morocco. PLoS ONE, 2010, roč. 5, čís. 5. DOI10.1371/journal.pone.0010875.
  2. AVERIANOV, A. O.. New records of azhdarchids (Pterosauria, Azhdarchidae) from the late Cretaceous of Russia, Kazakhstan, and Central Asia. Paleontological Journal, 2007, roč. 41, čís. 2, s. 189 - 197. DOI10.1134/S0031030107020098.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Azhdarchidae na českej Wikipédii.