Preskočiť na obsah

BMW rad 5 Gran Turismo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
BMW 5 GT
Výrobca BMW
Produkcia 2009-2020
Krajina pôvodu Nemecko Mníchov, Nemecko
Trieda sedan
Typ karosérie 5-dverový sedan
Motor(y) zážihový preplňovaný
Spotreba

(90/120/mesto)

6,9 l/100 km
Prevodovka(y) automatická 8 stupňová
Rázvor 3 070 mm
Dĺžka 4 998 mm
Šírka 1 901 mm
Výška 1 559 mm
Hmotnosť 1 935 kg
Dizajnér Christopher Weil

BMW GT 5 (Grand Turismo) je 5-dverový sedan patriaci do vyššej triedy so zošikmenou zadnou časťou. Prvýkrát bolo vozidlo predstavené na medzinárodnej automobilovej výstave v roku 2009 vo Frankfurte nad Mohanom. Charakteristickým znakom BMW GT 5 je predĺžená predná kapota, dlhý rázvor a strešná línia klesajúca v štýle coupé, čím pôsobí vozidlo opticky ľahším a kompaktnejším dojmom. Grand Turismo poskytuje veľký priestor, výborné jazdné vlastnosti, špičkový komfort a prvotriednu eleganciu. Dominantnou črtou je priestranný interiér z vysoko kvalitných materiálov. Komfort zaručujú i zvýšené pozície predných a zadných sedadiel, kde je možné nastaviť polohu sedadiel a sklon operadiel.

Výbava[upraviť | upraviť zdroj]

BMW 550i Gran Turismo

Originalitu automobilu zvýrazňujú dvojdielne dvere batožinového priestoru s alternatívnym typom otvárania – môžeme ho otvoriť ako krátke veko pod úrovňou zadného okna, alebo úplným vyklopením s cieľom využitia celej kapacity kufra, ktorá sa pohybuje od 440 do 590 litrov. . Dynamický tvar siluety GT 5 s celkovou dĺžkou 5 metrov, umocňuje i bezrámová konštrukcia dverí, ktoré sprístupňujú priestor pre štyroch pasažierov.

K pocitu priestrannosti vo vozidle prispieva aj panoramatická strecha vyrobená zo skla s rozmermi 116 x 94 cm. Výhodou pre vodiča pri riadení je systém Dynamic Drive Control, ktorý ovplyvňuje dynamiku riadenia prevodových stupňov ako aj reakcie motora. Pri parkovaní zaručuje spoľahlivosť program Comfort dostupný stlačením tlačidla Dynamic Drive Control, využívajúci namontovaný parkovací systém PDC, ktorý môže byť rozšírený o cúvaciu kameru. Vo výbave navyše figuruje funkcia Top View, ktorá využíva dve kamery v predných blatníkoch, ktoré vodičovi umožňujú dostatočne včas zaznamenať prichádzajúce vozidlo spoza rohu. Ďalšia funkcia takisto dostupná v rozšírenej výbave – Side View, zlepšuje vodičovi prehľad o dopravnej situácií pomocou dvoch kamier zabudovaných v spätných zrkadlách. Obraz snímaný všetkými štyrmi kamerami pomocou systému Top View a Side View spracúva centrálny počítač do formy celkového zobrazenia automobilu z vtáčej perspektívy na displeji e Drive nachádzajúcim sa na palubnej doske.

Bezpečnosť vozidla zaručuje ABS systém, brzdový systém, okrem elektronického programu stability sa v automobile nachádza 8 airbagov, bočné aj hlavové airbagy.

Motor[upraviť | upraviť zdroj]

BMW 5 Series GT 2

Motorizáciu BMW radu 5 Gran Turismo tvorí dvojica zážihových a dvojica vznetových agregátov, ktorým asistuje osemstupňová automatická prevodovka. Všetky typy motorov BMW GT 5 spĺňajú emisnú normu EU5. Základný benzínový šesťvalec kombinuje technológiu dvojitého prepĺňania a priameho vstrekovania – High Precision Injection.

Typy motorov[upraviť | upraviť zdroj]

Benzínové:

  • 535i: dosahuje výkon 225 kW a maximálnu rýchlosť 250 km/h
  • 550i: dosahuje výkon 300 kW a maximálnu rýchlosť 250 km/h

Dieselové:

  • 530d: dosahuje výkon 180 kW a maximálnu rýchlosť 240 km/h
  • 535d: dosahuje výkon 220 kW a maximálnu rýchlosť 250 km/h

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]