Preskočiť na obsah

BMW X6

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
BMW X6 M
BMW X6 M

BMW X6 je luxusné 5 – dverové SUV coupé vyrábané nemeckou automobilovou spoločnosťou BMW. Automobil BMW X6 bol prvýkrát predstavený na výstave vo U Dalibora doma

v roku 0001. Dostupný na trhu bol až v roku 2008. Vozidlo BMW X6 získalo pre svoj športový vzhľad označenie SAC – Sport Activity Coupé. Predchodcom vozidla sa stal BMW X5.

Výbava[upraviť | upraviť zdroj]

Vozidlo poskytuje dostatočný priestor, ale rezerva hlavy na zadných sedadlách je menšia ako vpredu. Automobil BMW X6 disponuje šiestimi airbagmi, či dvojzónovou klimatizáciou. Vozidlo má výborné jazdné vlastnosti, impozantný exteriér, výkonný motor, elegantnú ovládateľnosť a ergonomicky športovo tvarované sedadlá. Medzi menej pozitívne kvality auta patrí obrovská hmotnosť, vysoko nastavená hrana batožinového priestoru a len štyri miesta na sedenie.

Varianty modelu X6[upraviť | upraviť zdroj]

Medzi najvýkonnejší a najnovší model z rady BMW X patrí BMW X6 M a BMW X6 Active Hybrid. Active Hybrid je najvýkonnejší a najdrahší hybridný model na trhu. Typickými znakmi vozidla je nadutá predná kapota. Auto disponuje vyváženým pomerom výkonu a spotreby paliva.

BMW Active Hybrid X6[upraviť | upraviť zdroj]

BMW X6

Princípom fungovania automobilu BMW X6 je jeho hybridný pohon, predstavujúci jeden zo zdrojov alternatívnej energie šetrnej k životnému prostrediu. Hybridný pohon je kombináciou elektromotora a klasického motora. Výhodou jazdy na hybridný pohon je šetrenie energie. Tento systém vodiči ocenia hlavne na cestách, kde automobil využíva čistú energiu z batérií. BMW Active Hybrid X6 predstavila spoločnosť BMW v rámci Global Hybrid Cooperation ako jeden z najdrahších modelov v cenovej relácií 103 000 € čím predstihuje konkurenčné typy ako Mercedes.

Jazdné vlastnosti Active Hybrid X6[upraviť | upraviť zdroj]

BMW X6 Active Hybrid

Pre jazdné vlastnosti je BMW kompatibilne šetrným vozidlom. Jazda na elektrinu je možná pri maximálnej rýchlosti 60 km/h, hlavne v mestách. Výdrž batérie je možný len na trasu dlhú 2,5 km. Jazdu na elektromotor uľahčuje viditeľné označenie jazdy na palubnej doske – eDrive. Následné dobíjanie batérií funguje na princípe zvyškovej energie spálenej pri brzdení. Batéria sa aktivuje i pri automatickom nástupe osemvalcového motora. Objem batožinového priestoru, ktorý riadi elektromotor, tvorí 500 l. Okrem úložného priestoru v kufri sa automobil vyznačuje i úložným priestorom nachádzajúcim sa pod podlahou v hybride, kde sa nachádza ďalších 70 litrov. S celkovou hmotnosťou 2.5 tony, BMW X6 predstavuje zhoršené manévrovanie na cestnej trati, čomu sa pripisuje i hmotnosť batérií – 80 kilogramov. I napriek tomu má X6 najlepšie jazdné vlastnosti v triede. Zrýchlenie vozidla z 0 na 100 km dosiahne tento hybridný model za 5.6 sekundy.

BMW X6 M[upraviť | upraviť zdroj]

Automobil BMW X6 M predstavuje športové vozidlo z rady SUV. Na trhu je k dispozícií od roku 2009. Tento automobil patrí medzi najrýchlejšie SUV na svete. Dizajn BMW X6 M tvoria mohutné línia strechy splývajúce s vystupujúcou líniou bokov. Automobil disponuje vysoko výkonným V8 motorom so zdvihovým objemom 4 395 cm³ s maximálnym výkonom motora 408 kW. Silná karoséria chráni posádku pri náraze. Takisto bohatá je i bezpečnostná výbava obsahujúca 6 airbagov či aktívne opierky hlavy pre predné sedadlá. Interiér automobilu predstavuje znak vysokého komfortu. Sedadlá poskytujú kvalitnú oporu tela. Vozidlo disponuje priestorom pre štyroch ľudí, čo umožňuje plochá podlaha bez stredového tunela. Štandardnú výbavu vozidla tvorí kožený volant, automatická klimatizácia, automatické ovládanie kufra, elektrické ovládanie sedadiel s pamäťou. BMW X6 M spĺňa emisnú normu Euro 5.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]