BTS (skupina)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
BTS
BTS, 2022
BTS, 2022
Základné informácie
Pôvod Seoul, Kórejská republika
Žáner(-re) hip hop, R&B, pop, EDM, rock,
Pôsobenie 2013 – súčasnosť
Vydavateľstvá Big Hit Entertainment
Webstránka bts.ibighit.com
Členovia skupiny
Kim Namjoon (RM)
Kim Seokjin (Jin)
Min Yoongi (Suga)
Jung Hoseok (J-Hope)
Park Jimin (Jimin)
Kim Taehyung (V)
Jeon Jungkook (Jungkook)
BTS logo
BTS performing on July 27, 2013 02

BTS (kor.: 방탄소년단; RR: Bangtan Sonyeondan, čítaj Bangtan Soniondan) je juhokórejská hudobná skupina, ktorá má 7 členov (RM, Jin, SUGA, J-Hope, Jimin, V, Jungkook). Debutovali 13. júna 2013 s albumom 2 cool 4 Skool s titulnou piesňou „No More Dream“ pod záštitou agentúry Big Hit Entertainment.

Členovia[upraviť | upraviť zdroj]

prezývka RM celé meno Kim Namjoon

prezývka Jin celé meno Kim Seok-jin

prezývka J-hope celé meno Jung Hoseok

prezývka Suga celé meno Min Yoongi

prezývka Jimin celé meno Park Jimin

prezývka V celé meno Kim Taehyung

prezývka Jungkook celé meno Jeon Jungkook

História a úspechy[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodne vznikli ako hiphopová skupina ale momentálne tvorí ich repertoár viacero žánrov vrátane EDM, rocku, R&B a ďalších. Pozornosť a priazeň verejnosti si získali vďaka svojim textom, ktoré sa často témam ako sebaúcta, sociálne problémy, či psychické zdravie. Často nachádzajú inšpiráciu v psychológii. Celou ich tvorbou sa prelína tzv. alternatívny svet, ktorý už presiahol do sveta literatúry (kniha, webtoon – komiks zverejnený na internete).

Medzi ich celosvetové úspechy patrí ocenenie Top Duo/Skupina počas 26. ročníka udeľovania hudobných cien Billboard v roku 2019, Top Social Artist tri po sebe idúce roky (Billboard 2017, 2018 a 2019), Najobľúbenejšie duo alebo kapela v kategórií Pop/Rock, Najlepšia skupina a Najlepšie živé vystúpenie na Európskych hudobných cenách MTV 2019.

Počas turné Love Yourself World Tour – Love Yourself, Speak Yourself (2019), sa stali prvým umelcom z Ázie a prvým zahraničným umelcom, ktorý vypredal 2 po sebe idúce dni na štadióne Wembley (UK). Stali sa komerčne najpredávanejším umelcom, ktorý hral na štadióne Rose Bowl Stadium (USA). Toto turné im prinieslo 45. miesto na rebríčku Billboard Top Touring Artist za prvú dekádu a v rebríčku boli jediným neanglicky hovoriacim umelcom.

Spolu s UNICEF sa podieľajú na kampani proti násiliu, ktorá nesie názov Love Yourself. Na konci roku 2018 v rámci tejto kampane mali príhovor na 73. zasadaní Spojených národov. Prezident Južnej Kórey im udelil Ocenenie za kultúrne zásluhy (Order of Cultural Merit) za šírenie kórejskej kultúry a jazyka. Vekovo sú najmladší zo všetkých ocenených v histórií.

Aj keď skupina podľa odhadov do kórejskej ekonomiky každoročne prinesie približne 3,5 miliardy dolárov a 1 z 13 návštevníkov krajiny do nej zavíta kvôli skupine, nemajú jej členovia výnimku z povinnej vojenskej služby.[1]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Diskografia v Kórei[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy
EP
Kompilácie
Single CD

Diskografia v Japonsku[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy
Kompilácie
EP

Názov kapely[upraviť | upraviť zdroj]

BTS je skratka ich kórejského názvu Bangtan Sonyeondan (Kórejsky: 방탄소년단; Hanja: 防彈少年團; japonsky: Bōdan Shōnendan (防弾少年団)), ktorý sa doslovne prekladá ako „Nepriestrelní skauti“. Názov symbolizuje ich cieľ byť „nepriestrelnými“ voči „guľkám“ stereotypov, kritiky a spoločenských očakávaní voči mladým ľuďom. V júli 2017 BTS oznámili, že BTS je skratkou aj pre „Dianie za scénou“ (Behind the scenes).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. VRÁBLIK, Lukáš. Kórejský futbalista Son už nemusí špekulovať. Počas pandémie absolvuje povinnú vojenčinu. dennikn.sk (Bratislava: N Press), 2020-04-09. Dostupné online [cit. 2020-04-11]. ISSN 1339-844X.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]