Preskočiť na obsah

Benetton

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
United Colors of Benetton v Prahe

Benetton je talianska odevná spoločnosť so sídlom v Trevise, ktorá vyrába módne oblečenie pre mladých. Na propagáciu svojich výrobkov využila preteky monopostov F1. Motto spoločnosti: United Colors of Benetton

Najprv sponzorovala tímy F1 Tyrrell, Alfa Romeo a Toleman. Koncom roka 1985 tím Toleman kúpila a od sezóny 1986 súťažila v F1 s vlastným tímom ako Benetton Formula. V F1 pôsobila v rokoch 1986-2001. Ako výrobca podvozku získala jeden konštruktérsky titul majstra sveta v sezóne 1995 a pre Michaela Schumachera dva jazdecké tituly majstra sveta v sezónach 1994 a 1995. Počas celého obdobia bolo sídlo tímu vo Veľkej Británii, od roku 1996 však napriek tomu Benetton ako jediný tím v histórii F1 zmenil svoju národnú príslušnosť a stal sa z neho taliansky tím. Po odchode Michaela Schumachera po sezóne 1995 do tímu Ferrari začal Benetton strácať svoju konkurencieschopnosť a v roku 2001 z F1 odišiel. Svoju výrobnú továreň na stavbu podvozkov vo Veľkej Británii predal spoločnosti Renault.

Benetton v F1 súťažil s motormi BMW, Ford a Renault. Na benettonoch jazdili: Michael Schumacher, Gerhard Berger, Jean Alesi, Johnny Herbert, Nelson Piquet, J.J. Lehto, Jos Verstappen, Roberto Moreno, Teo Fabi, Thierry Boutsen, Alessandro Nannini, Martin Brundle, Riccardo Patrese, Giancarlo Fisichella, Jenson Button a Alexander Wurz.