Bibiana Wallnerová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Bibiana Wallnerová
prekladateľka, spisovateľka a dramaturgička, politický väzeň
Narodenie 14. december 1932
Bratislava, Slovensko
Úmrtie 20. júl 2014 (81 rokov)
Bratislava, Slovensko

Bibiana Wallnerová (* 14. december 1932, Bratislava – † 20. júl 2014, Bratislava) bola slovenská rozhlasová redaktorka, spisovateľka a prekladateľka.

Narodila sa v Bratislave do rodiny advokáta. Do ich života výrazne zasiahol komunistický prevrat. Otec sa už hneď po ňom rozhodoval odísť do zahraničia, ale jeho dcéry nesúhlasili. Názor zmenili až začiatkom 50. rokov. V máji 1951 sa odhodlali na útek do Rakúska. Pri nočnom prechode cez hranice pri Kopčanoch bola celá skupina utečencov dostihnutá hliadkou pohraničnej stráže a za pomoci streľby boli štyria z nich zadržaní, ale jej sestra Dorota bola hliadkou zastrelená.

Následný súd poslal do väzenia otca na 12 rokov, matku na 5 rokov a Bibianu na 2,5 roka. Z väzenia sa dostala na amnestiu v roku 1953, otec vo väzení zomrel.

Bibiana Wallnerová mohla študovať až po uvoľnení politickej klímy v roku 1968. Stala sa autorkou piesňových textov, rozhlasovou redaktorkou, prekladateľkou, dramaturgičkou a od 90. rokov tiež spisovateľkou. Patrila medzi známych autorov rozhlasových hier, najmä pre deti.

Zomrela 20. júla 2014. Bola nominovaná na Cenu pamäti národa 2014.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]