Preskočiť na obsah

Bo Dereková

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Bo Dereková
v roku 2019
Narodenie 20. november 1956 (67 rokov)
Long Beach, Kalifornia, USA
Rodné menoMary Cathleen Collins
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1973 – súčasnosť
ManželJohn Derek (1976 – 1998;jeho smrť)
John Corbett (od 2020)

Bo Dereková (rodným menom Mary Cathleen Collins, (* 20. november 1956, Long Beach, Kalifornia, USA) je americká herečka a modelka. Je považovaná za sexsymbol 80. rokov 20. storočia.

Detstvo a mladosť

[upraviť | upraviť zdroj]
Dereková v roku 1998.

Dereková sa narodila ako Mary Cathleen Collinsová v Long Beach, v štáte Kalifornia, do rímskokatolíckej rodiny. Má dve sestry a jedného brata. Je írskeho, nemeckého, waleského a holandského pôvodu. V roku 1969 sa jej rodičia rozviedli a jej matka sa znovu vydala za kaskadéra a herca Bobbyho Bassa. Vyštudovala Narbonne High School.

V roku 1973, počas štúdia na strednej škole, sa Dereková, vtedy ešte Collinsová sa zúčastnila konkurzu na hlavnú ženskú úlohu v nízkorozpočtovom romantickom dramatickom filme Once Upon a Love, ktorý režíroval John Derek. Do filmu bola obsadená pod podmienkou, že si prefarbí vlasy na tmavšie. Film bol vydaný kvôli komplikáciám až v roku 1981.

Od svadby v roku 1975 s hercom Johnom Derekom, profesionálne používa meno Bo Derek. V roku 1976 jej bola ponúknutá rola Dwan, vo filme King Kong, ktorú odmietla a nahradila ju Jessica Lange.

V roku 1979 účinkovala po boku hercov ako Dudley Moore a Julie Andrews v úspešnom filme 10. Za svoj herecký výkon vo filme získala nomináciu na ocenenie Zlatý glóbus v kategórii Ženský objav roka. O rok neskôr, hrala spoločne so Shirley MacLaine a Jackom Nicholsonom vo filme A Change of Seasons.

Jej manžel, John Derek, ju v roku 1981 obsadil do filmu Tarzan, opičí muž, v ktorom sa objavovala často nahá. Za film získala herecké ocenenie Zlatá malina, v kategórii Najhoršia herečka. Toto ocenenie získala aj v rokoch 1984, 1989 a 1990. V podobných kategóriách získala ešte tri nominácie a to v rokoch 1995, 1999 a 2002.

V roku 1985 bola zvažovaná do hlavnej ženskej role vo filme James Bond: Vyhliadka na smrť, ale nakoniec rolu získala herečka Tanya Roberts.

Nasledujúce roky sa objavila prevažne v nízkorozpočtových filmoch. Hosťovala napríklad v televíznych seriáloch ako Chuck či CSI: Miami.

Súkromný život

[upraviť | upraviť zdroj]

Počas natáčania filmu Once Upon a Love, sa Collinsová sexuálne zaplietla s Johnom Derekom, ktorý bol od nej o 30 rokov starší a ženatý s herečkou Lindou Evansovou. John Derek sa s Evansovou rozviedol a následne sa s Collinsovou presťahoval do Nemecka, kde by Derek nečelil trestnému stíhaniu podľa kalifornských zákonných zákonov o znásilnení, pretože Collinsová bola vtedy ešte pod zákonom. Z Nemecka sa vrátili až v roku 1976 a v rovnakom roku sa aj zosobášili. Ich manželstvo bolo bezdetné a vydržalo až do roku 1998, kedy zomrel jej manžel John Derek.

Od roku 2002 je jej partnerom John Corbett, za ktorého sa v decembri 2020 vydala.

Dereková je známa aktivistka za práva zvierat. Je členkou Kalifornskej jazdeckej športovej komisie a aktívne sa zapája do niekoľkých organizácií na ochranu zvierat.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Bo Dereková

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Bo Derek na anglickej Wikipédii.