Bolek Polívka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Bolek Polívka
Narodenie 31. júl 1949 (74 rokov)
Vizovice, Česko
Povolanieherec, mím, dramatik a scenárista.

Boleslav Polívka (* 31. júl 1949, Vizovice) je český herec, mím, dramatik a scenárista. Vyštudoval brniansku JAMU a v roku 1972 spoluzaložil Divadlo Husa na provázku, v ktorom bol jednou z najvýznamnejších osobností. V roku 1993 si v Brne založil vlastné Divadlo Bolka Polívky. Patrí k najvýraznejším predstaviteľom českej i svetovej pantomímy. Stvárnil veľa divadelných, filmových a televíznych úloh.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Vo svojich autorských pantomimických inscenáciach, ktoré si sám režíroval a vytváral v nich hlavné úlohy (Am a Ea, Pezza versus Čorba, Pépe, Trosečník, Poslední leč, Šašek a královna), sa inšpiroval klauniádou, komédiou dell'Arte i filmovou groteskou, ale používa i slová a zámerne prekračuje hranice žánru smerom k totálnemu herectvu. Špecifický štýl jeho autorského divadla získal obdiv a uznánie po celom svete. So zahraničnými divadlami a umelcami tiež často spolupracuje.

Za stvárnenie postavy farára Holého vo filme Zapomenuté světlo získal Českého leva a cenu za herecký výkon na MFF Karlovy Vary v roku 1997. Druhého Českého leva dostal za rolu vo filme Jana Hřebejka Musíme si pomáhat. Film bol nominovaný aj na Oscara.

Účinkoval v niekoľkých filmoch Věry Chytilové, napr. v komédii Kalamita (1981), vo filmovom prepise vlastnej divadelnej hry Šašek a královna z roku 1987 alebo v komedii Dedičstvo alebo Kurvahošigutntag (1992). V televízii uvádza vlastné programy Manéž Bolka Polívky a Bolkoviny.

Bolek Polívka rád jazdí na koni. Na svojej farme v Olšanoch (pri Vyškove) poriada happeningy a recesistické akcie, napr. majstrovstvá sveta v hádzaní flinty do žita. Česká televize odtiaľ na prelome tisícročí vysielala cyklus recitálov najmä folkových formáciíí s názvom Zpívání na farmě.

Je otcom šiestich detí. Z dlhoročného manželstva s francúzskou herečkou Chantal Poullain má syna Vladimíra. Dcéra Anna Polívková, s herečkou Evelynou Steimarovou, je tiež herečka.

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Bolek Polívka na českej Wikipédii.