Boršč

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Boršč s kyslou smotanou
Ukrajinský boršč s cesnakovými šiškami (pampušky), kyslou smotanou a oškvarkami

Boršč je polievka z červenej repy, obľúbená najmä na Ukrajine, v Rusku a Bielorusku. Polievky podobné boršču sa varia aj v ďalších krajinách bývalého Sovietskeho zväzu, Poľsku (baršč) a Bulharsku.

Základom boršča je vývar z kostí a mäsa (obvykle predného hovädzieho pre ruskú alebo ukrajinskú verziu boršču) a zmes osmaženej zeleniny (červená repa, kapusta, zemiaky, mrkva, cibuľa). Zelenina sa nakrája na rezance, osmaží sa na tuku a ľahko sa zahustí zápražkou, následne sa rozriedi vývarom, doplní sa varené mäso a polievka sa dochutí octom. Bohatší boršč sa doplňuje nakrájanou údeninou a podáva sa s kyslou smotanou.
Ukrajinský variant boršču kladie dôraz na sýto červenú farbu, repa sa preto pripravuje samostatne a ešte pred samotnou tepelnou úpravou sa zastriekne octom. Do zeleninovej zmesi sa pridáva petržlen a paradajkový pretlak. Odporúčaným tukom je bravčová masť, ktorá by mala prebrať farbu pretlaku - na hotovej polievke by mali plávať jantárovo zafarbené mastné oká. Vyškvarené kocky slaniny sa doplňujú aj do hotovej polievky.

V Štetíne sa boršč podáva aj ako nápoj k štetínskemu cestu.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Boršč

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Boršč na českej Wikipédii.