Borová voda

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bôrová voda
Potok
Zdrojnica Biela skala, Západné Tatry
Ústie Studený potok, Zuberec
Dĺžka 6,4 km
Povodie Orava
Hydrologické poradie 4-21-04-025
Číslo recipienta 4-21-03-9149
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Bôrová voda (alebo tiež Borová voda) je potok na hornej Orave, v južnej časti okresu Tvrdošín. Je to ľavostranný prítok Studeného potoka, meria 6,4 km a je tokom V. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v Západných Tatrách, v časti Sivý vrch, na severnom svahu Bielej skaly (1 316,2 m n. m.) v nadmorskej výške približne 1 220 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Od prameňa tečie prevažne na sever, na hornom toku tečie po hranici medzi geomorfologickými celkami Tatry na východe a Chočské vrchy na západe, zľava priberá prítok od horárne Biela skala, sprava prítok spod Pálenice (1 046,6 m n. m.) a vstupuje do Podtatranskej brázdy (podcelok Zuberecká brázda), kde vytvára oblúk prehnutý na západ. Následne postupne priberá ľavostranný prítok z východného svahu Beskydu (947,0 m n. m.), pravostranný z východného svahu Pálenice, ľavostranný Vajdovský potok a dva krátke pravostranné prítoky z oblasti Palošovky. Ďalej preteká okrajom intravilánu obce Zuberec, kde z pravej strany priberá svoj najvýznamnejší prítok Sivý potok a z ľavej strany Milotínku. Medzi obcami Zuberec a Habovka ústi v nadmorskej výške cca 731 m n. m. do Studeného potoka.

Iné názvy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Borová voda
  • horný tok: Spadový jarok, Spadový potok, Spadový potôčik