Bystrý potok (prítok Svarínky)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bystrý potok

(prítok Svarínky)

Potok
Zdrojnica Veľký bok, Nízke Tatry
Ústie Svarínka, Svarín
Dĺžka 2,9 km
Povodie Váh
Hydrologické poradie 4-21-01-026
Číslo recipienta 4-21-01-13656
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Bystrý potok je potok v hornom Liptove, vo východnej časti okresu Liptovský Mikuláš.[1] Je to ľavostranný prítok Svarínky, meria 2,9 km a je tokom IV. rádu. Tečie v centrálnej časti NAPANT-u.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v Nízkych Tatrách, v podcelku Kráľovohoľské Tatry, kde pramení v geomorfologickej časti Priehyba na severnom svahu Veľkého boku (1 727,1 m n. m.) v nadmorskej výške približne 1 380 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Od prameňa tečie sprvu na krátkom úseku na sever, zľava priberá prítok zo severoseverovýchodného svahu Veľkého boku a pokračuje severovýchodným smerom. Preteká dolinou, ktorej oba svahy sú rozbrázdené viacerými úžľabinami po občasných prítokoch. Ďalej sa stáča smerom na sever, na strednom toku sa koryto viackrát vlní a zľava priberá prítok z východo-juhovýchodného svahu Pukanca (1 302,5 m n. m.). Na dolnom toku ešte priberá dva krátke ľavostranné prítoky a v závere Svarínskej doliny, juhojuhovýchodne od osady Svarín, ústi v nadmorskej výške cca 828 m n. m. do Svarínky.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Názvy vodných tokov [online]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, [cit. 2022-08-23]. Dostupné online.
  2. Mapový portál HIKING.SK [online]. Denník N, [cit. 2022-08-23]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]