Preskočiť na obsah

Carole Landis

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Carole Landis
v roku 1940
Celé menoFrances Lillian Mary Ridste
Narodenie 1. január 1919
Fairchild, Wisconsin, USA
Úmrtie5. júl 1948 (29 rokov)
Los Angeles, Kalifornia, USA
Povolanieherečka, speváčka
Roky pôsobenia1937 – 1948
ManželIrving Wheeler (1934 – r.1934;anulované)
Irving Wheeler (1934 – r.1939)
Willis Hunt Jr. (1940 – r.1940)
Thomas C. Wallace (1943 – r.1945)
W. Horace Schmidlapp (1934 – r.1939)

Carole Landis (vl. menom Frances Lillian Mary Ridste, * 1. január 1919, Fairchild, Wisconsin, USA – † 5. júl 1948, Los Angeles, Kalifornia, USA) bola americká herečka a speváčka. V roku 1960 jej bola posmrtne odhalená hviezda na Hollywoodskom chodníku slávy na Vine Street 1765.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Landis sa narodila ako Frances Lillian Mary Ridste 1. januára 1919 vo Fairchilde v štáte Wisconsin. Bola najmladšou z piatich detí. Jej rodičia boli poľského a nórskeho pôvodu. Jej otec opustil rodinu krátko po jej narodení.

V roku 1923 sa spoločne s jej rodinou presťahovali do San Bernardina v Kalifornii, kde jej matka pracovala na podradných prácach, aby uživila rodinu. Landis po skončení strednej školy sa vydala na dráhu šoubiznisu. Začínala ako tanečnica hula v nočnom klube v San Franciscu, neskôr spievala s tanečnou kapelou. Vlasy si odfarbila na blond a zmenila si meno na „Carole Landis“ po svojej obľúbenej herečke Carole Lombard. Po nasporení 100 dolárov sa presťahovala do Hollywoodu. Od roku 1942 bolo jej rodné meno zmenené na Carole Landis.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Landis debutovala ako komparzistka vo filme Zrodila sa hviezda z roku 1937. Okrem toho pózovala pre stovky fotografií. Svoj úspech získala až v roku 1940, keď bola obsadená do filmu One Million B.C.. Tlačový agent ju prezýval „The Ping Girl“.

Landisová v roku 1941.

Landis sa objavila v sérii úspešných filmov na začiatku štyridsiatych rokov, zvyčajne vo vedľajších rolách. V čase, keď sa spev mnohých herečiek daboval, bol jej vlastný hlas považovaný za dostatočne dobrý a používal sa v jej niekoľkých muzikálových úlohách. Landis uzavrela zmluvu s Twentieth Century-Fox. V roku 1941 hrala po boku kamarátky Betty Grable v muzikáli Moon Over Miami a kriminálnej dráme I Wake Up Screaming.

V roku 1942 absolvovala turné s komediantkou Marthou Raye, tanečnicou Mitzi Mayfair a herečkou Kay Francis so súborom USO v Anglicku a severnej Afrike. O dva roky neskôr zabávala vojakov v južnom Pacifiku s Jackom Bennym. Landis precestovala počas vojny viac ako 100 000 míľ a strávila viac času návštevou vojakov ako ktorákoľvek iná herečka.

V roku 1945 hrala na Broadwayi v muzikáli A Lady Says Yes s budúcou spisovateľkou Jacqueline Susann v malej úlohe. Susann údajne založila postavu Jennifer North z jej bestselleru Údolie bábik čiastočne na postave Landis.

Landis napísala niekoľko článkov do novín a časopisov o svojich zážitkoch počas vojny, vrátane knihy Four Jills in a Jeep z roku 1944, z ktorej bol neskôr natočený film s Kay Francis, Marthou Raye a Mitzi Mayfair. Napísala aj predslov ku kreslenej knihe Victora Hermana, Winnie the WAC.

Jej posledné dva filmy, Noose a Brass Monkey, boli natočené v Spojenom kráľovstve.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Landis bola štyrikrát vydatá a nemala deti (nemohla otehotnieť kvôli endometrióze). V januári 1934 sa ako 15-ročná vydala za svojho prvého manžela, 19-ročného Irvinga Wheelera. Jej matka nechala manželstvo anulovať vo februári 1934. Landis presvedčila jej otca Alfreda Ridsteho (ktorý opustil rodinu krátko po Landisovej narodení a ktorý zhodou okolností býval blízko rodiny v San Bernardine), aby jej dovolil znovu sa vydať za Wheelera. Nakoniec ustúpil a obaja sa znovu zosobášili 25. augusta 1934. Po troch týždňoch manželstva sa Landis a Wheeler pohádali a Landis odišla. Ani jeden nepožiadal o rozvod a Landis sa začala venovať hereckej kariére. V roku 1939 sa rozviedli. 4. júla 1940 sa vydala za jachtárskeho makléra Willisa Hunta, Jr. v Las Vegas. Landis opustila Hunta, po dvoch mesiacoch manželstva, rozviedli sa v novembri 1940.

Počas turné po armádnych táboroch v Londýne v roku 1942 sa stretla s kapitánom vzdušných síl Spojených štátov Thomasom Wallaceom. Zosobášili sa v januári 1943, ale rozišli sa v máji 1945. Rozviedli sa v júli 1945.

Pomník Carole Landis na Forest Lawn Memorial Park Cemetery v Glendale.

8. decembra 1945 sa vydala za broadwayského producenta W. Horacea Schmidlappa. Rozišli sa v roku 1947 a Landis podala žiadosť o rozvod v máji 1948, pričom Schmidlappa obvinila z „extrémnej duševnej krutosti“. Neskôr mala románik s hercom Rexom Harrisonom, ktorý bol vtedy ženatý s herečkou Lilli Palmer. Aféra sa v Hollywoode stala verejným tajomstvom. Po Landisovej smrti však Harrison ich vzťah bagatelizoval a verejne tvrdil, že bola len jeho a jeho manželky blízka priateľka.

Úmrtie[upraviť | upraviť zdroj]

Landis bola údajne zdrvená, keď sa Harrison odmietol kvôli nej rozviesť so svojou manželkou; nedokázala to ďalej zvládať a spáchala samovraždu vo svojom dome Pacific Palisades na 1465 Capri Drive predávkovaním Seconalom. Harrison bol posledným človekom, ktorý ju videl nažive, keď s ňou večeral noc predtým, ako spáchala samovraždu.

Nasledujúce popoludnie ju Harrison a Landisovej slúžka objavili na podlahe kúpeľne. Harrison čakal niekoľko hodín, kým zavolal lekára a políciu. Podľa niektorých zdrojov nechala Landis dva samovražedné listy, jeden pre svoju matku a druhý pre Harrisona, ktorý nariadil svojim právnikom, aby ho zničili. Je pochovaná na cintoríne Forest Lawn Memorial Park Cemetery v Glendale v Kalifornii na pozemku 814 v sekcii „Večná láska“.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Carole Landis na anglickej Wikipédii.