Carole Lombard

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Carole Lombardová
Celé menoJane Alice Peters
Narodenie 6. október 1908
Fort Wayne, Indiana, USA
Úmrtie16. január 1942 (33 rokov)
Mount Potosi, Nevada, USA
Povolanieamerická herečka
Roky pôsobenia1921 – 1942
ManželWilliam Powell (1931 – r. 1933)
Clark Gable (1939 – 1942 jej smrť)

Carole Lombard (vlastným menom Jane Alice Peters, * 6. október 1908, Fort Wayne, Indiana, USA – † 16. január 1942, Mount Potosi, Nevada, USA) bola americká herečka. Patrila k najpopulárnejším a najvplyvnejším hereckám 30. rokov 20. storočia. Má svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila sa do bohatej rodiny ako najmladšia z troch detí. Jej otcom bol Frederic Christian Peters (1875-1935) a matkou bola Elizabeth Jayne Peters (1876-1942). Vzťah jej rodičov bol napätý a v roku 1914 sa jej matka presťahovala do Los Angeles, v Kalifornii a jej otec jej platil výživné, čo celej rodine. Aj napriek tomu, že sa oficiálne nerozviedli žili oddelene.

Navštevovala Virgil Junior High School, v Los Angeles. Venovala sa športu, ako napríklad volejbal, tenis, atlatika či plávanie.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1921 debutovala v nemom komediálnom filme Perfektný zločin. Film nezískal dobré recenzie ale účasť vo filme Lombard podnietila k tomu, aby hľadala ďalšie filmové role. V roku 1925 jej ponúkol Charlie Chaplin kamerové skúšky do filmu Zlaté opojenie, nakoniec však rolu vo filme nezískala. Jej kamerové skúšky ale videla spoločnosť Vitagraph Film Company, ktorá jej ponúkla spoluprácu. Na základe požiadaviek, si zmenila meno na Carole. Neskôr sa rozhodla zmluvu nepodpísal a podpísala inú, so spoločnosťou Fox Film Corporation, ktorým sa nepáčilo rodné priezvisko Peterson. Na základe toho si pridala umelecké meno, Lombard.

V roku 1925 získala hlavnú úlohu po boku Edmunda Loweho, vo filme Marriage in Transit. Jej herecký výkon vo filme bol pozitívne prijatý.

V rokoch 19271929 sa objavila v niekoľkých krátkych filmoch. V roku 1929 sa objavila v úspešnom filme Big News, po boku Roberta Armstronga. Film získal pozitívne recenzie, čím sa Lombard dostala do podvedomia verejnosti. O rok neskôr, si zahrala po boku Warnera Baxtera vo filme The Arizona Kid. Film bol úspešný a herecký výkon Lombard bol pozitívne prijatý natoľko, že spoločnosť Paramount Pictures s ňou chcelo podpísať pracovnú zmluvu.

Lombardová na obálke časopisu Photoplay, v roku 1940.

V roku 1934 sa objavila po boku herca Binga Crosbyho v muzikáli We're Not Dressing. V rovnakom roku si tiež zahrala v hudobnej dráme Bolero, kde prejavila aj svoj tanečný talent. Jej kariéra bola na vrchole. Bola jej ponúknutá hlavná ženská úloha vo filme It Happened One Night, ktorú musela odmietnuť kvôli nevýhodnému načasovaniu. Herecký úspech jej vynieslo aj účinkovanie vo filme Twentieth Century, po boku Johna Barrymoreho.

V roku 1936 si zahrala vo filme Jej komorník, kde si zahrala po boku Alice Brady a jej bývalého manžela, Williama Powella. Herecký výkon jej vyniesol prvú a zároveň aj poslednú nomináciu na Academy Awards. V roku 1938 si zahrala v romantickej dráme In Name Only. O rok neskôr si zahrala v dramatickom filme Made for Each Other po boku Jamesa Stewarta.

Lombard túžila vyhrať Academy Awards, tak posledné roky jej života si vyberala role, o ktorých predpokladala, že by jej mohli pomôcť vyhrať toto ocenenie. Myslela si, že by jej mohol vyniesť nomináciu film Vigil in the Night z roku 1940, no napriek pochmúrnej nálade filmu, sa tak nestalo. Film They Knew What They Wanted bol pozitívne prijatý ale nomináciu na Academy Awards získal jej herecký kolega, William Gargan.

S hercom Robertom Montgomerym, si zahrala v komédii Pan Smith s manželkou. Film režíroval Alfred Hitchcock a získal pozitívne recenzie. Jej posledným filmom bol film Byť či nebyť. Film hovorí o nacistickom ovládnutí Poľska. Rola Marie Tura, ktorú Lombard vo filme stvárnila, bola pre ňu najväčším filmovým zážitkom.

Mala sa objaviť aj vo filme They All Kissed the Bride. Nakoľko Lombard predčasne zahynula jej rolu získala Joan Crawford. Tá venovala celý svoj honorár Červenému krížu.

Pomník Lombardovej na Forest Lawn Memorial Park v Glendale.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1931 sa vydala za Williama Powella aj napriek ich odlišným povahám. Ich manželstvo trvalo 26 mesiacov a rozviedli sa v roku 1933. Jej druhým manželom bol obľúbený hollywoodsky herec, Clark Gable. Ich vzťah začal v roku 1936 a rozhodli sa ho spečatiť svadbou v roku 1939. Longbarad spoločne s Gableom žili na ranči v Encino v Kalifornii. Spoločne chceli mať deti ale pre neplodnosť Lombard to nebolo možné.

Úmrtie[upraviť | upraviť zdroj]

V skorých ranných hodinách 16. januára 1942 nastúpili Lombard s jej matkou a tlačovým agentom Ottom Winklerom do lietadla, smerujúceho do Los Angeles. O siedmej hodine ráno lietadlo narazilo do Double up Peak, na hore Potosi Mountain. Všetkých 22 ľudí na palube zahynulo. Lombard mala v čase nehody 33 rokov.

Príčina havárie sa pripisovala neschopnosti letovej posádky správne navigovať cez hory obklopujúce Las Vegas.

Lombard bola pochovaná 21. januára 1942 na cintoríne Forest Lawn Memorial Park v Glendale. Jej matka je pochovaná po boku svojej dcéry. Po smrti Clarka Gablea, v roku 1960, bol pochovaný vedľa Lombard.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Carole Lombard na anglickej Wikipédii.