Chitóny

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chitóny je aj starší názov mäkkýšovcov (Amphineura), pozri mäkkýšovce.
chitóny
Tonicella lineata.jpg
Tonicella lineata
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Polyplacophora
J.E. Gray, 1821
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Chitóny (staršie: chitony, štítonosiče; zastarano: bliaškonosné, slimáci chrobákovití, chrobákovci; lat. Polyplacophora) sú trieda primitívnych mäkkýšov. Sú to podlhovasté mierne sploštené, bilaterálne súmerné mäkkýše. Na spodnej strane majú podlhovastú nohu, z chrbtovej strany sú kryté ôsmimi sčasti sa prekrývajúcimi štítkami, ktoré sú spojené väzivovou obrubou z okrajovej časti plášťa (perinotum). Štítky tvoria s epidermou i celým telom oveľa užší celok v porovnaní so schránkou podkmeňa Conchifera, ktorá je za istých podmienok oddeliteľná od tela; systém štítkov u chitónov je teda skôr ektoskeletom než schránkou, najmä keď si uvedomíme fakt, že umožňuje živočíchovi značnú pohyblivosť. Majú už vytvorenú hlavu, nie je však zreteľne oddelená od tela. Nemajú oči, tykadlá ani statocystu, majú však už plášť, žiabre aj metanefrídie. V Stredomorí sú miestami hojné Callochiton laevis a Chiton olivaceus.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • PaedDr. Valerián Franc CSc.: Systém a fylogenéza živočíchov – bezchordáty – zdroj, z ktorého (pôvodne) úplne alebo čiastočne čerpal tento článok.
  • Sirenko, Boris. (2006). New outlook on the system of chitons (Mollusca: Polyplacophora). Venus. 65. 27-49. [1] (obsahuje prehľad viacerých systémov)
  • Irisarri, I., Uribe, J.E., Eernisse, D.J. et al. A mitogenomic phylogeny of chitons (Mollusca: Polyplacophora). BMC Evol Biol 20, 22 (2020).[2]