Choď a pozeraj sa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Choď a pozeraj sa
Originálny názov Иди и смотри
Žáner psychologická vojnová dráma[1]
Dĺžka 137[1] minút
Štát ZSSR
Pôvodný jazyk ruský
Rok 1985
Zárobok 28,9 miliónov (v ZSSR)[2]
Filmový štáb
Réžia Elem Klimov
Scenár Ales Adamovič
Elem Klimov
Produkcia Mosfilm
Belarusfilm
Hudba Oleg Jančenko
Kamera Alex Rodionov
Herecké obsadenie
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Choď a pozeraj sa (rus. Иди и смотри – Idi i smotri) je 1985 sovietsky vojnový film/psychologický horor[3], prípadne psychologická dráma[1], ktorý režíroval Elemom Klimovom. V hlavných úlohách hrá Alexej Kravčenko a Oľga Mironovová. Film je zasadený do dedinského prostredia v okupovanom Bielorusku počas druhej svetovej vojny v roku 1943 resp. 1944.

Scenár je dielom Alesa Adamoviča v spolupráci s Elemom Klimovom, predlohou je Adamovičova novela Chatyňský príbeh z roku 1974.[4] Slová Choď a pozeraj sa (po rusky "Иди и смотри") sú zo Jánovej apokalypsy, kapitola 6, ...a počul som jednu zo štyroch bytostí volať akoby hromovým hlasom: "Choď a pozeraj sa..." (v ruštine: "...и я услышал одно из четырех животных, говорящее как бы громовым голосом: иди и смотри.")

Nebol hodnotený MPAA. Kvôli násiliu, krvi a zobrazeniu sexuálnych scén, bol klasifikovaný ako K-16 vo Fínsku (a podobne na Islande, Argentíne a Nemecku) vo Veľkej Británii a Švédsku od pätnástich rokov.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Film začína scénou dvoch chlapcov, ktorí prekopávajú v piesok, hľadajúc pušku – vstupenku do partizánskeho oddielu. Jeden z chlapcov, Fljora, nájde pušku SVT-40. Na ďalší deň sovietski partizáni prídu k Fljorovi domov, aby ho zobrali so sebou. Partizánska skupina sa pripravuje na konflikt s Nemcami, ale na poslednú chvíľu veliteľ rozhodne aby Fljora zostal v tyle v partizánskom tábore, čím ho sklamal. Stretáva Glašu, dievča veliteľa oddielu, ktoré tiež zostalo v tyle. Náhle nemecké lietadlá objavia tábor a následne začne delostrelecká paľba.

Fljora prechodne stráca sluch a vracia sa do jeho dediny. Je si istý, že jeho rodina sa skryla na ostrovčeku v močiaroch. Ako však vychádza s Glašou z dediny, za posledným domom vidno telá postrieľaných dedinčanov. V močiari stretáva mnoho dedinčanov, ktorí utiekli pred nacistami. Nakoniec sa uisťuje v domnienke, že jeho rodina neprežila. On a traja ďalší partizáni opúšťajú utečencov na ostrove aby našli jedlo pre hladujúcich dedinčanov. Cestou ale narazia na nemecké oddiely Waffen SS nasadené v protipartizánskych bojoch a tzv. Einsatzgruppen. Vyslaná skupinka navyše nenájde očakávané zásoby jedla. Cestou padnú v mínovom poli 2 jeho spoločníci. Partizáni sa nakoniec rozhodnú ukradnúť kravu od miestneho dedinčana. Cestou sa však dostanú do guľometnej paľby, v ktorej zahynie aj Fljorov posledný spoločník a onedlho i krava. Chlapec sa najprv kravu pokúsi rozrezať nožom aby doniesol k hladným dedinčanom aspoň stehno, ale nakoniec rezignuje a zaspí pri tele kravy.

Ráno sa Fljora zobudí v poli v hmle, blízko dediny. Stretne roľníka, ktorému chce zobrať voz, no onedlho sa na blízkej ceste v hmle objavia Nemci. Obec je prepadnutá nacistickou Einsatzgruppe. Nemci naženú všetkých ľudí do dreveného kostola a vyhlásia, že dospelí môžu opustiť kostol, ak vnútri nechajú deti. Fljorovi sa podarí vyliezť a tým sa zachráni. Následne vojaci do kostola nahádžu granáty, zápalné fľaše a začnú do neho strieľať. Fljora sleduje horiace peklo ako sa opití nacisti tešia zo svojho „úspechu“ a napokon odchádzajú.

V ďalšej scéne je nemecká protipartizánska jednotka zničená. Fljora kráča medzi zničenými nemeckými vozidlami a objaví ranenú nemeckú zdravotníčku s priestrelom brucha, zvierajúcu v rukách tašku s liečivom. Zoberie jej tašku, ignorujúc jej utrpenie, a obväzom obviaže svoju pušku, ktorá mala odlomenú časť pažby. Kráča ďalej a stretáva partizánov, ktorí zajali niekoľkých z nacistov zodpovedných za vyvraždenie ľudí v kostole. Skupina partizánov a vojakov ticho mieri na zajatcov zbraňami. Niektorí Nemci sa pokúšajú ospravedlniť a vyhovárajú sa, že nie sú nacisti alebo nenesú zodpodvednosť za vraždenie. Partizáni napokon spustia paľbu a zajatcov postrieľajú. Po zastrelení Nemcov Fljora nájde portrét Hitlera v kaluži vody. Fljora začne strieľať do portrétu. Každý výstrel (nasledujú v intervale 15 sekúnd) je preložený montážou dokumentárnych záberov nahratými odzadu: koncentračný tábor, Hitler gratujulúci mladému príslušníkovi Hitlerjugend, míting nacistov z 30. rokov, fotografie Hitlera z prvej svetovej vojny, fotografia Hitlera v škole a nakoniec Hitler ako bábätko v náručí jeho matky.

V poslednej scéne vo filme Fljora doháňa partizánov na pochode za sprievodu Mozartovej skladby Lacrimosa.

Výroba[upraviť | upraviť zdroj]

 • Na obale britského vydania DVD z roku 2006 je napísané, že zbrane použité vo filme boli často nabité, kvôli realizmu. Herec Alexej Kravčenko povedal v jednom z interview, že niektoré guľky počas nakrúcania preleteli 10 centimetrov od jeho hlavy.
 • Veľká časť uniforiem použitých pri nakrúcaní boli skutočné armádne uniformy.
 • Film sa nakrúcal v chronologickom slede.
 • Režisér plánoval pri nakrúcaní desivých scén dať herca Alexeja Kravčenka zhypnotizovať za pomoci psychoterapeuta. Nechcel totiž narušiť mentalitu mladého človeka. Herec bol však voči hypnóze odolný a celý čas ju len predstieral.

Hudba[upraviť | upraviť zdroj]

Hudbu skomponoval Oleg Jančenko. V niektorých zlomových pasážach sú použité skladby z klasickej hudby (ako Straussova Na krásnom modrom Dunaji). Ku koncu filmu napr. Wagnerova konkrétne z druhej časti opery Prsteň Nibelungov. V záverečnej scéne zaznie Lacrimosa z Mozartovho Rekviem d-mol.

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Film bol ocenený[5]:

 • 1985: cena FIPRESCI (Fédération Internationale de la Presse Cinématographique – medzinárodná federácia filmových kritikov) na Moskovskom medzinárodnom filmovom festivale
 • 1985: Zlatá cena na Moskovskom medzinárodnom filmovom festivale

Ohlas[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa All Movie Guide je Choď a pozeraj sa čestný a neochvejný portrét jednej z temných častí v histórii druhej svetovej vojny.[6] Po filme Choď a pozeraj sa Klimov nenatočil už žiaden film. V roku 2001 povedal: Po „Choď a pozeraj sa“ som stratil záujem na tvorbe filmov… všetko čo bolo možné som už urobil ... do (“Choď a pozeraj sa“) som zahrnul všetko, čo som vedel a ukázal som celú pravdu.[7]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. a b c Choď a pozeraj sa. In: Encyklopédia filmu. 1. vyd. Bratislava: Obzor, 1993. 1055 s. ISBN 80-215-0219-3. s. 362.
 2. nemecká imdb (po nemecky)
 3. recenzia na channel4 (po anglicky)
 4. Choď a pozeraj sa na fdb.cz
 5. Choď a pozeraj sa na imdb (po anglicky)
 6. Choď a pozeraj sa na All Movie Guide (po anglicky)[nefunkčný odkaz]
 7. "Filmmakers Who Prized Social, Not Socialist, Reality" New York Times January 28, 2001 (po anglicky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

 • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Come and See na anglickej Wikipédii.