Choď a pozeraj sa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Choď a pozeraj sa
Originálny názov Иди и смотри
Žáner psychologická vojnová dráma[1]
Dĺžka 137[1] minút
Štát ZSSR
Pôvodný jazyk ruský
Rok 1985
Zárobok 28,9 miliónov (v ZSSR)[2]
Filmový štáb
Réžia Elem Klimov
Produkcia Mosfilm
Belarusfilm
Scenár Ales Adamovič
Elem Klimov
Hudba Oleg Jančenko
Kamera Alex Rodionov
Obsadenie
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Film reel.svg Pozri aj Filmový portál

Choď a pozeraj sa (rus. Иди и смотри – Idi i smotri) je 1985 sovietsky vojnový film/psychologický horor[3], prípadne psychologická dráma[1], ktorý režíroval Elemom Klimovom. V hlavných úlohách hrá Alexej Kravčenko a Oľga Mironovová. Film je zasadený do dedinského prostredia v okupovanom Bielorusku počas druhej svetovej vojny v roku 1943 resp. 1944.

Scenár je dielom Alesa Adamoviča v spolupráci s Elemom Klimovom, predlohou je Adamovičova novela Chatyňský príbeh z roku 1974.[4] Slová Choď a pozeraj sa (po rusky "Иди и смотри") sú zo Jánovej apokalypsy, kapitola 6, ...a počul som jednu zo štyroch bytostí volať akoby hromovým hlasom: "Choď a pozeraj sa..." (v ruštine: "...и я услышал одно из четырех животных, говорящее как бы громовым голосом: иди и смотри.")

Nebol hodnotený MPAA. Kvôli násiliu, krvi a zobrazeniu sexuálnych scén, bol klasifikovaný ako K-16 vo Fínsku (a podobne na Islande, Argentíne a Nemecku) vo Veľkej Británii a Švédsku od pätnástich rokov.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Film začína scénou dvoch chlapcov, ktorí prekopávajú v piesok, hľadajúc pušku – vstupenku do partizánskeho oddielu. Jeden z chlapcov, Fljora, nájde pušku SVT-40. Na ďalší deň sovietski partizáni prídu k Fljorovi domov, aby ho zobrali so sebou. Partizánska skupina sa pripravuje na konflikt s Nemcami, ale na poslednú chvíľu veliteľ rozhodne aby Fljora zostal v tyle v partizánskom tábore, čím ho sklamal. Stretáva Glašu, dievča veliteľa oddielu, ktoré tiež zostalo v tyle. Náhle nemecké lietadlá objavia tábor a následne začne delostrelecká paľba.

Fljora prechodne stráca sluch a vracia sa do jeho dediny. Je si istý, že jeho rodina sa skryla na ostrovčeku v močiaroch. Ako však vychádza s Glašou z dediny, za posledným domom vidno telá postrieľaných dedinčanov. V močiari stretáva mnoho dedinčanov, ktorí utiekli pred nacistami. Nakoniec sa uisťuje v domnienke, že jeho rodina neprežila. On a traja ďalší partizáni opúšťajú utečencov na ostrove aby našli jedlo pre hladujúcich dedinčanov. Cestou ale narazia na nemecké oddiely Waffen SS nasadené v protipartizánskych bojoch a tzv. Einsatzgruppen. Vyslaná skupinka navyše nenájde očakávané zásoby jedla. Cestou padnú v mínovom poli 2 jeho spoločníci. Partizáni sa nakoniec rozhodnú ukradnúť kravu od miestneho dedinčana. Cestou sa však dostanú do guľometnej paľby, v ktorej zahynie aj Fljorov posledný spoločník a onedlho i krava. Chlapec sa najprv kravu pokúsi rozrezať nožom aby doniesol k hladným dedinčanom aspoň stehno, ale nakoniec rezignuje a zaspí pri tele kravy.

Ráno sa Fljora zobudí v poli v hmle, blízko dediny. Stretne roľníka, ktorému chce zobrať voz, no onedlho sa na blízkej ceste v hmle objavia Nemci. Obec je prepadnutá nacistickou Einsatzgruppe. Nemci naženú všetkých ľudí do dreveného kostola a vyhlásia, že dospelí môžu opustiť kostol, ak vnútri nechajú deti. Fljorovi sa podarí vyliezť a tým sa zachráni. Následne vojaci do kostola nahádžu granáty, zápalné fľaše a začnú do neho strieľať. Fljora sleduje horiace peklo ako sa opití nacisti tešia zo svojho „úspechu“ a napokon odchádzajú.

V ďalšej scéne je nemecká protipartizánska jednotka zničená. Fljora kráča medzi zničenými nemeckými vozidlami a objaví ranenú nemeckú zdravotníčku s priestrelom brucha, zvierajúcu v rukách tašku s liečivom. Zoberie jej tašku, ignorujúc jej utrpenie, a obväzom obviaže svoju pušku, ktorá mala odlomenú časť pažby. Kráča ďalej a stretáva partizánov, ktorí zajali niekoľkých z nacistov zodpovedných za vyvraždenie ľudí v kostole. Skupina partizánov a vojakov ticho mieri na zajatcov zbraňami. Niektorí Nemci sa pokúšajú ospravedlniť a vyhovárajú sa, že nie sú nacisti alebo nenesú zodpodvednosť za vraždenie. Partizáni napokon spustia paľbu a zajatcov postrieľajú. Po zastrelení Nemcov Fljora nájde portrét Hitlera v kaluži vody. Fljora začne strieľať do portrétu. Každý výstrel (nasledujú v intervale 15 sekúnd) je preložený montážou dokumentárnych záberov nahratými odzadu: koncentračný tábor, Hitler gratujulúci mladému príslušníkovi Hitlerjugend, míting nacistov z 30. rokov, fotografie Hitlera z prvej svetovej vojny, fotografia Hitlera v škole a nakoniec Hitler ako bábätko v náručí jeho matky.

V poslednej scéne vo filme Fljora doháňa partizánov na pochode za sprievodu Mozartovej skladby Lacrimosa.

Výroba[upraviť | upraviť zdroj]

 • Na obale britského vydania DVD z roku 2006 je napísané, že zbrane použité vo filme boli často nabité, kvôli realizmu. Herec Alexej Kravčenko povedal v jednom z interview, že niektoré guľky počas nakrúcania preleteli 10 centimetrov od jeho hlavy.
 • Veľká časť uniforiem použitých pri nakrúcaní boli skutočné armádne uniformy.
 • Film sa nakrúcal v chronologickom slede.
 • Režisér plánoval pri nakrúcaní desivých scén dať herca Alexeja Kravčenka zhypnotizovať za pomoci psychoterapeuta. Nechcel totiž narušiť mentalitu mladého človeka. Herec bol však voči hypnóze odolný a celý čas ju len predstieral.

Hudba[upraviť | upraviť zdroj]

Hudbu skomponoval Oleg Jančenko. V niektorých zlomových pasážach sú použité skladby z klasickej hudby (ako Straussova Na krásnom modrom Dunaji). Ku koncu filmu napr. Wagnerova konkrétne z druhej časti opery Prsteň Nibelungov. V záverečnej scéne zaznie Lacrimosa z Mozartovho Rekviem d-mol.

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Film bol ocenený[5]:

 • 1985: cena FIPRESCI (Fédération Internationale de la Presse Cinématographique – medzinárodná federácia filmových kritikov) na Moskovskom medzinárodnom filmovom festivale
 • 1985: Zlatá cena na Moskovskom medzinárodnom filmovom festivale

Ohlas[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa All Movie Guide je Choď a pozeraj sa čestný a neochvejný portrét jednej z temných častí v histórii druhej svetovej vojny.[6] Po filme Choď a pozeraj sa Klimov nenatočil už žiaden film. V roku 2001 povedal: Po „Choď a pozeraj sa“ som stratil záujem na tvorbe filmov… všetko čo bolo možné som už urobil ... do (“Choď a pozeraj sa“) som zahrnul všetko, čo som vedel a ukázal som celú pravdu.[7]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. a b c Choď a pozeraj sa. In: Encyklopédia filmu. 1. vyd. Bratislava: Obzor, 1993. 1055 s. ISBN 80-215-0219-3. s. 362.
 2. nemecká imdb (po nemecky)
 3. recenzia na channel4 (po anglicky)
 4. Choď a pozeraj sa na fdb.cz
 5. Choď a pozeraj sa na imdb (po anglicky)
 6. Choď a pozeraj sa na All Movie Guide (po anglicky)
 7. "Filmmakers Who Prized Social, Not Socialist, Reality" New York Times January 28, 2001 (po anglicky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

 • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Come and See na anglickej Wikipédii.