Preskočiť na obsah

Chochlačka dutá

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Chochlačka dutá
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Corydalis cava
(L.) Schweigg. et Koerthe
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Chochlačka dutá (Corydalis cava) je trváca a medonosná rastlina z čeľade makovitých. Má veľkú podzemnú hľuzu, z ktorej vyrastá priama, dvojlistá stonka. Listy sú trojpočetné, nepárno perovito zložené a lístky sú sekundárne členené. Fialové, málokedy biele kvety sú zoskupené do koncových strapcov a majú podlhovastú ostrohu. Plodom je tobolka. Celá rastlina je jedovatá.

Výskyt a obdobie kvitnutia

[upraviť | upraviť zdroj]

Ide o európsky druh, rozšírený aj v susedných oblastiach Ázie. Rastie najmä vo vlhších lesoch a hájoch, kde je zjari i dosť hojný a nápadný. Kvitne od marca do mája[1].

Liečebné využitie [2]

[upraviť | upraviť zdroj]

Na liečebné účely sa zberá hľuza, po usušení tvoriaca drogu Bulbus corydalis. Zbiera sa ručne najmä na jeseň alebo na jar, hneď po rozmrznutí pôdy. Droga omamne vonia a chutí horko. Obsahuje alkaloidy s halucinogénnym účinkom, najdôležitejšie sú korydalín a bulbokapnín. Má utlmujúci účinok na centrálnu nervovú sústavu, znižuje krvný tlak a brzdí pohyby tenkého čreva. Predpisuje sa pri ťažkých nervových poškodeniach, závratiach a duševných poruchách. Silnejšie dávky, alebo laické požívanie môže spôsobiť bolesti podobné zápalu mozgových blán, preto drogu predpisuje len lekár.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. DEYL, Miloš; HÍSEK. Naše květiny. Praha : Academia, 2001. ISBN 978-80-200-0940-X Chybné ISBN. S. 126. (čeština)
  2. VOLÁK, Jan; STODOLA. Veľká kniha liečivých rastlín. Bratislava : Príroda, 1987. ISBN 064-029-87 Chybné ISBN. S. 129.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]