Chochlačka dutá

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
chochlačka dutá
HohlknolligerLerchensporn.JPG
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Corydalis cava
(L.) Schweigg. et Koerthe
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Chochlačka dutá (Corydalis cava) je trváca a medonosná rastlina z čeľade makovitých. Má veľkú podzemnú hľuzu, z ktorej vyrastá priama, dvojlistá stonka. Listy sú trojpočetné, nepárno perovito zložené a lístky sú sekundárne členené. Fialové, málokedy biele kvety sú zoskupené do koncových strapcov a majú podlhovastú ostrohu. Plodom je tobolka. Celá rastlina je jedovatá.

Výskyt a obdobie kvitnutia[upraviť | upraviť zdroj]

Ide o európsky druh, rozšírený aj v susedných oblastiach Ázie. Rastie najmä vo vlhších lesoch a hájoch, kde je zjari i dosť hojný a nápadný. Kvitne od marca do mája[1].

Liečebné využitie [2][upraviť | upraviť zdroj]

Na liečebné účely sa zberá hľuza, po usušení tvoriaca drogu Bulbus corydalis. Zbiera sa ručne najmä na jeseň alebo na jar, hneď po rozmrznutí pôdy. Droga omamne vonia a chutí horko. Obsahuje alkaloidy s halucinogénnym účinkom, najdôležitejšie sú korydalín a bulbokapnín. Má utlmujúci účinok na centrálnu nervovú sústavu, znižuje krvný tlak a brzdí pohyby tenkého čreva. Predpisuje sa pri ťažkých nervových poškodeniach, závratiach a duševných poruchách. Silnejšie dávky, alebo laické požívanie môže spôsobiť bolesti podobné zápalu mozgových blán, preto drogu predpisuje len lekár.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. DEYL, Miloš; HÍSEK. Naše květiny. Praha : Academia, 2001. ISBN 978-80-200-0940-X Chybné ISBN. S. 126. (čeština)
  2. VOLÁK, Jan; STODOLA. Veľká kniha liečivých rastlín. Bratislava : Príroda, 1987. ISBN 064-029-87 Chybné ISBN. S. 129.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]