Cinematik

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Medzinárodný filmový festival Cinematik Piešťany
Dom umenia Piestany Cinematik 2018.jpg
Dom Umenia v Piešťanoch, hlavná sála konania Cinematiku, počas 13. ročníka 2018
Základné informácie
Typ festivaluMedzinárodný filmový festival
Založenie2006
Ročník13.
MiestoPiešťany, Slovensko
Ďalšie odkazy
Webwww.cinematik.sk

Medzinárodný filmový festival Cinematik Piešťany je filmový festival konajúci sa každoročne od roku 2006 počas druhého septembrového týždňa v Piešťanoch, na Slovensku. Prináša v súťažnej kategórii vždy tie najlepšie z európskych filmov uplynulého roku. Od roku 2011 je Cinematik členom prestížnej medzinárodnej siete festivalov a distribútorov Eye on Films, ktorá združuje 150 partnerov z celého sveta.[1] 13. ročník festivalu sa konal od 11. do 16. septembra 2018.

Hlavným organizátorom festivalu je MFF Piešťany o. z., spoluorganizátormi sú Mesto Piešťany a Slovenské liečebné kúpele Piešťany. Festival sa odohráva na šiestich rôznych miestach: v Dome Umenia, kine Fontána, kine Klub, v Hudobnom pavilóne, Kursalone a na kúpeľnom ostrove formou Bažant Kinematografu. Návštevníkom je taktiež k dispozícii stanové mestečko, ktoré sa nachádzalo v areáli futbalového štadiónu alebo na Červenej veži a Cinematik Bar pred Domom Umenia.

Ročná návštevnosť festivalu sa pohybuje v rozmedzí 12-17 000 divákov.[2]

Idea festivalu[upraviť | upraviť zdroj]

Cinematik je zameraný na mladých talentovaných tvorcov filmov a dáva si za cieľ predstaviť aktuálnu európsku filmovú tvorbu. Ďalším cieľom festivalu je podpora slovenskej kinematografie. Aj preto vznikla súťažná sekcia celovečerných slovenských dokumentárnych filmov Cinematik.doc. Festival taktiež spoluorganizuje medzinárodný seminár zameraný na vývoj a koprodukovanie dokumentov v Európe. Organizátori propagujú festival v Piešťanoch ako "dovolenku na konci leta", nakoľko hlavné premietacie sály sa nachádzajú v pokojnom prostredí hlavného piešťanského parku, Sadu Andreja Kmeťa.[3]

Festivalový štáb[upraviť | upraviť zdroj]

Čestnou riaditeľkou festivalu je už od založenia slovenská herečka Božidara Turzonovová. Výkonným riaditeľom je Tomáš Klenovský a umeleckým riaditeľom je Vladimír Štric. O zisku hlavnej ceny Meeting Point Europe rozhoduje panel 15 európskych filmových kritikov z 15 krajín.

Festivalové ceny[upraviť | upraviť zdroj]

Ročníky festivalu[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Filmové festivaly a prehliadky na Slovensku v roku 2018 [online]. Film.sk, [cit. 2019-02-05]. Dostupné online.
  2. O Cinematiku - archív [online]. Cinematik.sk, [cit. 2019-02-05]. Dostupné online.
  3. Zámer [online]. Cinematik.sk, [cit. 2019-02-05]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]