Citronát

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Citrus medica var. Etrog
Citrus medica var. Digitata (budhova ruka)

Citronát alebo cedrát lat. Citrus medica je plod citrusu citronátovník citronátový z čeľade rutovité dorastajúci do výšky až 4 m.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Cedrát je charakteristický hrubou kôrou a malými oddeleniami. Vo všeobecnosti sa konzumuje zaváraný alebo v pečive ako ovocný koláč. Pri pečení sa často používa nie dužina, ale kandizovaná šupa. Citronát bol prvým citrusovým plodom známym Rimanom. Plíniova prírodoveda spomína strom (HN xii.7), ktorý niektorí nazývali asýrske, iní médskejablko“, (všeobecné grécko-rímske meno pre guľaté plody). V Plíniovej dobe sa toto ovocie nikdy nejedlo (začalo sa používať pri varení na začiatku 2. storočia), ale jeho intenzívna vôňa sa využívala na napustenie šiat, aby odpudzovali otravný hmyz. Podľa Plínia boli pokusy pestovať citrónovník pre jeho medicínske vlastnosti v kvetináčoch neúspešné.

Odrody[upraviť | upraviť zdroj]

Cedrát má rad odrôd z ktorých najvýznamnejšia je skupina kysloplodých, ktorú reprezentuje: „China“, „Pociré“ a „Diamant“. Skupinu sladkoplodých reprezentuje: „Corsician“ a „Dulcia“.

Význam[upraviť | upraviť zdroj]

Citrónovník Citrus medica var. Etrog je medzi židmi známy ako etrog. Používajú ho pri obrade ich sviatku sukkot každú jeseň ako jeden zo svojich štyroch druhov (rastlín).

Nemenej známy je aj Citrus medica var. Digitata - tzv. „budhova ruka“, ktorý je rozšírený prevažne v Južnej a Juhovýchodnej Ázii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]