Citrónovník limetový

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Limetky

Citrónovník limetový alebo limetka (lat. Citrus aurantifolia) je druh citrónovníka. Plod limetky sa nazýva limet (slovo mužského rodu) alebo ľudovo aj limetka. Ako limet(ka) sa často označujú aj plody príbuzného druhu Citrus latifolia.

V poslednom čase často dochádza k zámene názvu limet(ka) s názvom limeta, čo je iný druh (lat. Citrus limetta) majúci sladké a žlté plody (zatiaľ čo limetka má spravidla plody kyslé a zelené). Okrem toho sa pod vplyvom angličtiny (angl. "lime") ako limeta či limetka chybne označujú aj niektoré iné podobné citrónovníky (z Austrálie a podobne).

Limetka je citrusovitý plod. Výzorom je podobná citrónu, ale líši sa zelenou farbou, veľkosťou (je menšia), mierou kyslosti (menej kyslá) a farbou vnútornej dužiny. Limetky sú obyčajne zelené, ale existujú aj žltozelené varianty. Rastie na stromoch v tropických oblastiach (pôvodom z juhovýchodnej Ázie), ale je možné ju dopestovať aj v skleníkoch. Zbiera sa ešte nezrelá. Limetky obsahujú rovnako ako citróny vitamíny B, C a minerálne látky.

Existujú dva druhy limetky:

  1. Limetky mexické - druh, ktorý je menší a zelený
  2. Limetky perzské - druh, ktorý je o niečo väčší a má zelenožlté sfarbenie.

Limetka sa často používa v koktejloch (ako napr. Cuba Libre alebo Mojito) a v šalátoch. Ich šťavou sa dá marinovať mäso. V arabských krajinách sa limetky nakladajú ako uhorky. Nastrúhaná kôra sa používa na sorbety a koláče.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Limetka na českej Wikipédii.