Karambola

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nezrelé plody

Karambola alebo zriedkavo čínska hviezdica [1] je ovocie stromu egrešovec oblý (Averrhoa carambola). Najčastejšie sa konzumuje čerstvá v exotických ovocných šalátoch alebo ako ozdoba pohárov a nápojov. Pred konzumáciou sa odstránia hnede rebrá a plod sa nakrája na plátky. Vzniknú tak veľmi dekoratívne hviezdy. (Preto sa v angličtine a nemčine toto ovocie volá doslova „hviezdne ovocie".)

Listy[upraviť | upraviť zdroj]

Listy karamboly sú dvadsať centimetrov dlhé a pretiahnuté do krátkej špičky. Pri dlhých obdobiach sucha ich rastlina zhadzuje.

Plody[upraviť | upraviť zdroj]

Plody obsahujú veľké množstvo kyseliny šťaveľovej a mali by sa konzumovať len v malom množstve. Pri nadmernej konzumácii môžu spôsobiť otravu, prejavujúce sa najmä toxickou encefalopatií, ale aj poškodenie obličiek. Tomu sa dá zabrániť i súčasným podaním vápnika v rozpustnej forme. U pacientov so zlyhávaním obličiek je však karambola zvlášť nebezpečná, pretože nielenže sa šťavelan horšie vylučuje, ale jeho vysoká koncentrácia tiež spätne poškodzuje už tak narušenú funkciu obličiek [2].

Plody sa vyvinú len z malého počtu kvetov. Rozrezaná na plátky vytvorí charakteristickú päťramennú hviezdu. Tenká, priesvitná vonkajšia šupka je hladká a voskovo lesklá. Dužina plodu je veľmi šťavnatá, chuťou pripomínajúce egreše, sklovito žltá a okolo stredu má malé semená. Stromy rodia dve až tri úrody za rok. Plody obsahujú nízky obsah cukru, vitamínu C, minerálnych látok, vápnika, horčíka, železa a fosforu.[3]

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]