Etrog

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Etrog

Etrog alebo esrog [1] (hebr. אתרוג‎) je (v judaizme významný) plod citrusovej rastliny zaraďovanej buď ako odroda (kultivar alebo varieta) druhu citrónovník citronátový (t.j. ako Citrus medica 'Ethrog' alebo ako Citrus medica var. ethrog) alebo ako samostatný druh Citrus limonimedica. [2][3]

Význam[upraviť | upraviť zdroj]

Etrog sa používa sa pri rituáli mávania počas židovského sviatku Sukot. Ide o jeden zo štyroch druhov (arba'a minim), používaných počas tohto sviatku. V biblii je označený ako pri ec hadar, čo býva interpretované ako „krásne ovocie“ alebo tiež „ovocie pretrvávajúce (ha-dar) na strome z roka na rok“.[4]

Do diaspóry sa dováža z oblasti Stredomoria, najmä potom z Izraela. Talmud predpisuje, že etrog musí byť čerstvý, celý a bez kazu. Jeho výberu a preprave sa venuje veľká pozornosť, z dôvodu, aby bola dodržaná micva (predpis) sviatku. Veľmi záleží na tvare, farbe a iných jeho vlastnostiach. Dáva sa pozor na piestik (pitam), ktorý nesmie byť poškodený. Ak sa plod v prírodnom stave vyskytuje bez piestika, nepovažuje sa za chybný a je kóšer (spôsobilý na splnenie micvy).

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • NEWMAN, Ja'akov; SIVAN, Gavri'el. Judaismus od A do Z : slovník pojmů a termínů. Preklad Markéta Zbavitelová, Dušan Zbavitel. 1. vyd. Praha : Sefer, 1992. 285 s. (Judaika; zv. 1.) ISBN 80-900895-3-4.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. BENYOVSZKY, Karl; GRÜNSFELD, Josef. Obrázky z prešporského geta. [s.l.] : Albert Marencin Vydavatelstvo PT, 2002. 175 s. ISBN 978-80-88912-25-5. S. 166.
  2. Taxon: Citrus medica L. [online]. npgsweb.ars-grin.gov, [cit. 2019-04-30]. Dostupné online.
  3. M.M.P.N.D. - Sorting Citrus names part1 [online]. plantnames.unimelb.edu.au, [cit. 2019-04-30]. Dostupné online.
  4. Raši Lv 23:40

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Etrog

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]