Ríbezľa čierna

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ríbezľa čierna

Ríbezľa čierna.
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Ribes nigrum
Carl Linné
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Ríbezľa čierna (lat. Ribes nigrum) je druh z rodu ríbezľa (Ribes) z čeľade egrešovité (Grossulariaceae).

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Ide o ovocný ker. Rastlina dosahuje výšku 1 až 2 m. Jej plodmi sú malé, tmavé jedlé bobule s vysokým obsahom vitamínu C.

Plody[upraviť | upraviť zdroj]

Obsahové látky[upraviť | upraviť zdroj]

Čierne ríbezle sú bohatým zdrojom nielen vitamínu C (zo 100 g čiernych ríbezlí ľudské telo získa až 30 mg vit. C), ale i vitamínu P a z hľadiska obsahu bioaktívnych flavonoidov ich predstihujú iba černica, maliny, šípky a plody rakytníka. Obsahujú pektíny a významné množstvo resveratrolu. Čierne ríbezle radíme medzi rastlinné antioxidanty. Charakteristickú vôňu dávajú bobuliam a listom čiernych ríbezlí niektoré zložky, hlavne éterické oleje. Čierne ríbezle sa vyskytujú divoko, ale liečivú surovinu získavame len z pestovaných kríkov.

Plody

Liečivé vlastnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Čierne ríbezle pôsobia močopudne a potopudne, proti hnilobe, proti artritíde, hnačke, skorbutu a posilňuje žalúdok. Vďaka obsiahnutým antioxidantom je prevenciou voči demencii a starnutiu buniek, tkanív, orgánov a organizmu. Komplex flavonoidov s účinkom na cievy označovaný nesprávne ako vitamín P, má (najmä v kombinácii s obsiahnutým či dodaným vitamínom C) ochranný vplyv na bunky, orgány, cievy a zvýšenie hladiny antioxidantov. Bioaktívne flavonoidy pôsobia s obsiahnutým aj dodaným vitamínom C väčšinou synergicky. Komplex prírodných flavonoidov s dodaným vitamínom C označujeme niekedy ako C-komplex. Sušené plody sú cennou súčasťou ovocných čajov. Obsiahnuté pektíny sú pomocou pri boji s rakovinou. List je pre príjemnú arómu a jemné liečivé pôsobenie cennou súčasťou domácich (celoročných) i liečivých bylinných čajových zmesí. List je napríklad súčasťou čajov na liečbu močových ciest.

Pestovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Kríky čiernych ríbezlí získame na jar alebo na jeseň. Namočíme ich do vody a až potom vysadíme. Sadenice vysadíme o 5-10 cm hlbšie, než rástli v škôlke - tým položíme základ nového pevného kríku. Výhony nad zemou skrátime na 10-20 cm. Dbáme, aby sme mali aspoň dva kríky čiernych ríbezlí, každý od inej odrody, ale vzájomne sa opeľujúce. Budú mať vyššiu úrodu. Množenie ríbezle je jednoduché - množíme buď potápaním alebo augustový či zimnými odrezkami.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Černý rybíz na českej Wikipédii.