Ríbezľa čierna

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
ríbezľa čierna
Schwarzejohannisbeere.jpg
Ríbezľa čierna.
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Ribes nigrum
Carl Linné
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Ríbezľa čierna (lat. Ribes nigrum) je druh z rodu ríbezľa (Ribes) z čeľade egrešovité (Grossulariaceae).

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Ide o ovocný ker. Rastlina dosahuje výšku 1 až 2 m. Jej plodmi sú malé, tmavé jedlé bobule s vysokým obsahom vitamínu C.

Plody[upraviť | upraviť zdroj]

Obsahové látky[upraviť | upraviť zdroj]

Čierne ríbezle sú bohatým zdrojom nielen vitamínu C (zo 100 g čiernych ríbezlí ľudské telo získa až 30 mg vit. C), ale i vitamínu P a z hľadiska obsahu bioaktívnych flavonoidov ich predstihujú iba černica, maliny, šípky a plody rakytníka. Obsahujú pektíny a významné množstvo resveratrolu. Čierne ríbezle radíme medzi rastlinné antioxidanty. Charakteristickú vôňu dávajú bobuliam a listom čiernych ríbezlí niektoré zložky, hlavne éterické oleje. Čierne ríbezle sa vyskytujú divoko, ale liečivú surovinu získavame len z pestovaných kríkov.

Plody

Liečivé vlastnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Čierne ríbezle pôsobia močopudne a potopudne, proti hnilobe, proti artritíde, hnačke, skorbutu a posilňuje žalúdok. Vďaka obsiahnutým antioxidantom je prevenciou voči demencii a starnutiu buniek, tkanív, orgánov a organizmu. Komplex flavonoidov s účinkom na cievy označovaný nesprávne ako vitamín P, má (najmä v kombinácii s obsiahnutým či dodaným vitamínom C) ochranný vplyv na bunky, orgány, cievy a zvýšenie hladiny antioxidantov. Bioaktívne flavonoidy pôsobia s obsiahnutým aj dodaným vitamínom C väčšinou synergicky. Komplex prírodných flavonoidov s dodaným vitamínom C označujeme niekedy ako C-komplex. Sušené plody sú cennou súčasťou ovocných čajov. Obsiahnuté pektíny sú pomocou pri boji s rakovinou. List je pre príjemnú arómu a jemné liečivé pôsobenie cennou súčasťou domácich (celoročných) i liečivých bylinných čajových zmesí. List je napríklad súčasťou čajov na liečbu močových ciest.

Pestovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Kríky čiernych ríbezlí získame na jar alebo na jeseň. Namočíme ich do vody a až potom vysadíme. Sadenice vysadíme o 5-10 cm hlbšie, než rástli v škôlke - tým položíme základ nového pevného kríku. Výhony nad zemou skrátime na 10-20 cm. Dbáme, aby sme mali aspoň dva kríky čiernych ríbezlí, každý od inej odrody, ale vzájomne sa opeľujúce. Budú mať vyššiu úrodu. Množenie ríbezle je jednoduché - množíme buď potápaním alebo augustový či zimnými odrezkami.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Černý rybíz na českej Wikipédii.