Clarence Leonidas Fender

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Leo Fender
americký výrobca gitár
americký výrobca gitár
Rod. menoClarence Leonidas Fender
Narodenie10. august 1909
Anaheim, Kalifornia, USA
Úmrtie21. marec 1991 (81 rokov)
Ione, Kalifornia, USA
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Clarence Leonidas Fender

Clarence Leonidas Fender (* 10. august 1909, Anaheim, Kalifornia, USA – † 21. marec 1991, Ione), známy aj ako Leo Fender, bol americký vynálezca a výrobca gitár, ktorý bol zakladateľom Fender Electric Instrument Manufacturing Company (v roku 1985 sa spoločnosť po druhej zmene majiteľa sa premenovala Fender Musical Instruments Corporation), neskôr spolupracoval aj s firmou Music Man a založil spoločnosť G&L Musical Products (G&L Guitars). Jeho návrhy pre gitary, basové gitary a gitarové zosilňovače sa od roku 1950 sa stávali dominantou popovej scény a ostávajú ňou aj po viac ako pol storočí neskôr. Spoločnosť Marshall použila práve zosilovač Fender Bassman ako podklad pre svoje produkty. Leo Fender a gitarista Les Paul sú často označovaní ako najvplyvnejší ľudia, čo sa týka vývoja elektrofonických hudobných nástrojov v 20. storočí.

Fender Electric Instrument Manufacturing Company[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1938 založil Leo Fender svoju prvú firmu na opravu rádií Fender's Radio Service, ale už počas existencie tejto firmy, v roku 1943, alebo 1944 postavil svoju prvú elektrickú gitaru s plným telom a tú úspešne prenajímal hudobníkom zo svojho okolia, v tomto čase založil s bývalým návrhárom gitár Rickenbacker Kauffmanom spoločnosť K&F, ktorá sa sústredila na výrobu steel gitár (nástroj pochádzajúci z Havaja, v tom čase v USA mimoriadne populárny, nepoužíva sa na ňom tradičný prstoklad, ale po hmatníku sa kĺže kovovým valčekom, niekedy aj skleneným, či keramickým, dokonca hrdlom od fľaše – bottleneck). Táto spoločnosť nemala dlhé trvanie a v roku 1946 Leo Fender zakladá vo Fullertone spoločnosť Fender Electric Instrument Manufacturing Company, ktorá pokračuje vo výrobe steel gitár. V roku 1948 do spoločnosti prichádza gitarista George Fullertone s ktorým Leo Fender čoskoro začína pracovať na novej gitare, tú v roku 1950 uvádzajú na trh pod názvom Fender Broadcaster, čoskoro však kvôli súdnemu sporu ju premenovávajú na Fender Telecaster. V nasledujúcich rokoch uvedú na trh prvú elektrickú basgitaru Precision bass (1951, výrazne inovovaná v roku 1957), výrazne tvarovaný Stratocaster (1954), pre jazzových hudobníkov Jazzmaster (1958, u jazzových hudobníkov však nemala veľký ohlas, skôr ju využívali surfrockové kapely, neskôr ju preslávili grungeový gitaristi), Jazz Bass (1960, na rozdiel od svojej gitarovej verzie sa táto basgitara stala mimoriadne úspešnou), Jaguar (1961, išlo o variáciu Jazzmastra, pôvodne však nemal veľký úspech, ten prišiel až v 90-tych rokoch). V polovici 60-tych rokov Leo Fender vážne ochorel a v roku 1965 predal firmu spoločnosti CBS, s tou v roku 1970 krátko spolupracoval, navrhol pre ňu nie veľmi úspešnú gitaru Mustang a jej pomerne úspešnú basovú verziu. Počas doby kedy spoločnosť vlastnila CBS kvalita nástrojov výrazne klesla, renesancia značky Fender prišla v roku 1985 kedy dovtedajšie vedenie Fenderu na čele s Williamom Schultzom a Danom Smithom odkúpili spoločnosť od CBS a vznikla tak nová spoločnosť Fender Musical Instruments Corporation, ktorá priniesla renesanciu značky Fender. V roku 1985 sa v USA vyrobí iba 80 nástrojov Fender mesačne, nový majitelia firmy tieto nástroje dokonca sami expedujú a postupne zvyšujú výrobu aj kvalitu nástrojov. V súčasnosti sa v tejto istej továrni dokončí až 900 gitár denne.

Music Man[upraviť | upraviť zdroj]

Dva roky po odchode z Fendru Leo Fender zakladá spoločnosť CLF research, tá začína spolupracovať s Forrestom Whiteom a Tomom Walkerom, ktorí tiež odišli z Fenderu a založili vlastnú spoločnosť Music Man. Leo Fender im ponúka model StingRay bass, ktorý je opäť úspešnejší ako jeho gitarová verzia z roku 1976. Spoločnosť ukončuje výrobu v roku 1980, o 4 roky neskôr ju kupuje firma na výrobu strún Ernie Ball a oživuje výrobu populárnej basgitary StingRay, nasledujú viaceré vlastné modely naväzujúce na tradíciu Fender.

G&L[upraviť | upraviť zdroj]

Túto spoločnosť založili v roku 1980 Leo Fender a George Fullertone. G&L ponúkajú moderné nástroje vychádzajúce z Fenderovej tradície. Leo Fender priniesol mnoho inovatívnych riešení, ako napríklad nový systém vkladania výstuhy do krku, kedy sa prepíli javorový polotovar krku pozdĺžne na polovicu, vyfrézuje sa v oboch jeho poloviciach lôžko výstuhy, vloží sa výstuha a polotovar sa opäť zlepí, pri opracovávaní sa tak tento krk chová ako celojavorový a hudobník necíti pri hre tzv. skunk stripe (skunkov pás) ako na pôvodných Fenderoch (od roku 1950 Fender na celojavorové krky používal ako kryt výstuhy kontrastný prúžok dreva hlavne z amerického orechu, tento rozdiel bolo cítiť aj po opracovaní, pretože každé z týchto driev má inú tvrdosť). Najúspešnejším modelom G&L je gitara Asat, ktorá predstavuje modernú verziu gitary Telecaster. V roku 1986 George Fullertone predáva svoj podiel Leovi Fenderovi, ale naďalej s firmou spolupracuje.

Leo Fender bol dlhodobo vážne chorý, zomrel 21. marca 1991, ešte deň pred svojou smrťou bol v práci.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]