Cockta

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cockta
Logotip Cockte.jpg

Právna formaFiliálka
OdvetvieNealkoholické nápoje
Založená1953
ZakladateľEmerik Zelinka
SídloĽubľana, Slovinsko
PriemyselPotravinársky
VlastníkDrogaKolinska d.d.
Webová stránkacockta.eu

Cockta je nealkoholický sýtený nápoj vyrábaný v Slovinsku. Jeho chuť tvorí výťažok z 11 rôznych bylín (najmä šípky), citrónu a pomaranča. Neobsahuje kofeín, ani kyselinu fosforečnú.

História[upraviť | upraviť kód]

Vznik[upraviť | upraviť kód]

Cockta vznikla začiatkom 50. rokov minulého storočia, keď vedenie spoločnosti Slovenijavino prišlo s nápadom vyrobiť originálny osviežujúci slovinský nápoj, ktorý by dokázal konkurovať podobným dovážaným nápojom. A tak chemický inžinier Emerik Zelinka, zamestnanec výskumných laboratórií spoločnosti Slovenijavino, vytvoril nápoj využívajúci miestne byliny, pričom sa snažil vytvoriť originálny nápoj namiesto toho, aby napodobňoval obdobné zahraničné nápoje.

Zelinka a jeho tím bol úspešný, a tak sa zrodila Cockta s novou chuťou zmesi jedenástich rôznych bylín. Jednou z nich, ktorá prispieva k jeho známej a charakteristickej aróme, je šípka, ktorá sa predtým používala len počas chrípkovej sezóny na výrobu šípkového čaju.

Nárast obľúbenosti[upraviť | upraviť kód]

Rozvoj a propagácia nového produktu Cockta bol v tých časoch jedným z prvých trhových projektov. Marketingová kampaň bola veľmi starostlivo pripravená: to prinieslo v návrhárov, vrátane niekoľkých študentov architektúry, ktorí navrhli logo pomocou skromného výberu písma, ktoré mali vtedy k dispozícii. Navrhli aj charakteristickú fľašu podľa vtedajšieho dizajnu pivných fliaš a kartónové obaly a dodávkové vozidlá.

Mnoho starších Slovincov si ešte pamätá na reklamné plagáty, na ktorých bola opálená mladá žena s copom a modrými očami, držiaca v ruke fľašu nového tajomného nápoja. Cockta bola predstavená verejnosti po prvýkrát v 8. marca 1953 pri tradičnej medzinárodnej súťaži v skokoch na lyžiach v Planici. Od tej doby, Planica a Cockta boli so sebou spájané viac než päťdesiat rokov.

Prvý rok po uvedení Cockty bolo len v Slovinsku predaných cirka 4 milióny fliaš. Prvých 14 rokov dosahovala Cockta 25% rast ročného obratu. Nápoj sa stal tiež jedným z prvých vývozných produktov z Juhoslávie, keď sa začal predávať v Holandsku. V 60. rokoch sa ale jeho výroba zmenšila pre otvorenie trhu Juhoslávie a následný príchod zahraničných značiek. Následne sa nápoj začal plniť aj do litrových fliaš a posilnila sa aj reklamná kampaň so sloganom »Cockta - pijača naše in vaše mladosti« (Cockta - nápoj našej i vašej mladosti), čo malo za následok rast spotreby a koncom 70. rokov aj rekordný ročný predaj okolo 37 miliónov litrov Cockty.

Medzi rokmi 19831994 predaj prudko klesol, k čomu pomohli aj vonkajšie vplyvy a rozpad Juhoslávie a tým pádom zmenšenie trhu. Avšak v roku 1996 začala firma Slovenijavino s nostalgickou reklamnou kampaňou, čo opäť spustilo rast predaja.

Súčasnosť[upraviť | upraviť kód]

V roku 2000 bola značka Cockta odkúpená spoločnosťou Kolinska, dnes známou ako DrogaKolinska d.d., ktorá opäť začala so silnou reklamnou kampaňou, nesúcou sa opäť v nostalgických tónoch. V roku 2001 sa značka vrátila na bývalé juhoslovanské trhy.

V roku 2004 sa začala plniť aj do 3,3 dcl fliaš, v roku 2005 sa začala vyrábať umelo sladená Cockta light a plánuje sa počiatok výroby Cockty s príchuťou červeného pomaranča.

Slogany[upraviť | upraviť kód]

  • 1980 - Pijača naše in vaše mladosti (Cockta - nápoj našej i vašej mladosti)
  • 1983 - Še vedno najboljša (Stále najlepšia)
  • 2001 - Prve ne pozabiš nikoli (Nikdy nezabudneš svoju prvú)
  • 2002 - Cockte pogrešam (Cockta mi chýba, no foneticky to znamená Chýbaš mi veľmi)
  • 2005 - Ješ MaxCards, Spiš MaxCards, Piješ Cockto! (Ješ MaxCards, Spíš MaxCards, Piješ Cocktu!)
  • Brez kofeina - brez kisline - brez heca! (Bez kofeínu - bez kyseliny - bez žartu!)

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroje[upraviť | upraviť kód]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Cockta na slovinskej Wikipédii a Cockta na anglickej Wikipédii.