Cudzoložstvo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Cudzoložstvo je mimomanželský pohlavný styk osôb, z ktorých aspoň jedna žije v platnom manželstve.[1] Vo viacerých náboženstvách ako judaizmus, kresťanstvo alebo islam je považované za závažný hriech. Preto bolo alebo je v mnoho krajinách aj trestným činom, no v krajinách západného sveta sa postupne dekriminalizovalo.

Cudzoložstvo v náboženstve[upraviť | upraviť zdroj]

Kresťanstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Nescudzoložíš!

Exodus 20,14[2]

Neviete vari, že nespravodliví nebudú dedičmi Božieho kráľovstva? Nemýľte sa! Ani smilníci, ani modloslužobníci, ani cudzoložníci, ani prostitúti mužov, ani ich súložníci, ani zlodeji, ani lakomci, ani opilci, ani rúhači, ani vydierači nebudú dedičmi Božieho kráľovstva.

Prvý list Koriťanom 6,9-10[3]

V kresťanstve je cudzoložstvo pokladané za jeden z najzávažnejších hriechov, katolická cirkev ho dokonca pokladá za smrteľný hriech. V Biblii je zmienené viackrát a prikázanie „nescudzoložíš“ je zahrnuté aj v Desatore. Vo viacerých kresťanských krajinách bolo cudzoložstvo v minulosti aj trestným činom a v niektorých ním je aj dodnes, napríklad vo Filipínach.[4]

Judaizmus[upraviť | upraviť zdroj]

Keďže židia sa, podobne ako kresťania, riadia tzv. hebrejskou Bibliou, aj oni sa riadia Desatorom Božích prikázaní, podľa ktorých je cudzoložstvo zakázané. Podľa knihy Levitikus by malo byť trestané smrťou[5] a podľa židovskej tradície sú potrební aspoň dvaja svedkovia, aby by mohol byť páchateľ odsúdený.

Islam[upraviť | upraviť zdroj]

Rovnako ako aj v kresťanstve a judaizme, aj v islame je cudzoložstvo považované za ťažký hriech.[6] V mnohých islamských krajinách sú zaň dodnes tvrdé tresty ako bičovanie alebo ukameňovanie. Podľa tradície musia byť, aby mohli byť hriešnici z cudzoložstva obvinení, prítomní štyria svedkovia, ktorí sú ochotní pod prísahou svedčiť.[7] Pre toto je dokázať cudzoložstvo veľmi ťažké a falošné obvinenia sú trestané.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. cudzoložstvo. In: Encyclopaedia Beliana. 1. vyd. Bratislava : Encyklopedický ústav SAV; Veda, 2001. 686 s. ISBN 80-224-0671-6. Zväzok 2. (Bell – Czy).
  2. Exodus 20,14: biblia.sk - Ekumenický preklad
  3. Prvý list Koriťanom 6,9-10: biblia.sk - Ekumenický preklad
  4. Revised Penal Code of the Philippines [online]. [Cit. 2022-10-19]. Dostupné online. (po anglicky)
  5. Levitikus 20,10: biblia.sk - Ekumenický preklad
  6. Korán 17,32
  7. American Muslims need to speak out against violations of Islamic Shariah law. [online]. ASMA Society, [cit. 2004-07-05]. Dostupné online. Archivované 2004-07-05 z originálu. (po anglicky)