Smilstvo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Smilstvo (lat. luxuria, grec. „πορνεία [por·nei′a]) je širší pojem zahŕňajúci rôzne sexuálne praktiky idúce proti morálke. Krátky slovník slovenského jazyka ho popisuje ako pohlavnú neviazanosť[1] a Slovník slovenského jazyka z roku 1964 ho definuje ako nezriadené pohlavné obcovanie s druhým pohlavím.[2] Synonymický slovník slovenčiny z roku 2004 ako synonymá smilstva uvádza napríklad „nemravnosť“, „perverznosť“ alebo „zvrátenosť“.[3] Smilstvom sa zvykne označovať napríklad cudzoložstvo (manželská nevera) alebo pohlavný styk mimo manželstva medzi osobami, z ktorých ani jedna nie je v žiadnom manželskom zväzku.

Pojem násilné smilstvo, ktorý doteraz pretrváva v niektorých zákonníkoch a medzinárodných dohodách, je skoršie používaný termín pre znásilnenie, jeho význam však nie je totožný, lebo na rozdiel od moderného termínu sa nevzťahuje na znásilnenie manželky.

Cnosťou stojacou proti smilstvu je cudnosť (lat. castitas).

Náboženstvo a smilstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Kresťanstvo, islam, judaizmus a aj iné náboženstvá ho považujú za hriech a neresť.

Kresťanstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa Katechizmu katolíckej cirkvi je šiestym Božím prikázaním „nezosmilníš“ a podobný termín je použitý v Roháčkovom preklade Biblie z prvej polovice 20. storočia. Novšie preklady Biblie, ako napríklad ekumenický alebo evanjelický preklad, používajú už termín „nescudzoložíš“, ktorý je špecifickejší. Smilstvo sa taktiež objavuje vo výpočte siedmich hlavných hriechov. Tu má tento hriech význam odpovedajúci hlavne neovládateľnej žiadostivosti a zvrhlosti. Pôvodne označovalo akúkoľvek premrštenú túžbu po sexuálnom uspokojení, v súčasnosti je ale vnímaný len ako úmyselné vyvolávanie tejto túžby či jej realizáciu. Dante Alighieri popísal žiadostivosť ako „prílišnú lásku k iným“.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. J. Kačala – M. Pisárčiková – M. Považaj: Krátky slovník slovenského jazyka 4, Bratislava: Veda 2003.
  2. Slovník slovenského jazyka. IV. s-u Bratislava, VSAV 1964. 760 s.; s. 127
  3. PISÁRČIKOVÁ, M.. Synonymický slovník slovenčiny. Bratislava : VEDA, 2004. ISBN 80-224-0801-8.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Smilstvo na českej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.