Cyanopsitta

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ara sivomodrá
Spixara.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Cyanopsitta spixii
Wagler, 1832
Synonymá
Sittace spixii
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Cyanopsitta, po slovensky ara, je rod z čaľaďe papagájovité s jediným druhom ara sivomodrá (Cyanopsitta spixii). Dnes je už tento druh v prírode vyhynutý, prežil len v zajatí.

Znaky[upraviť | upraviť zdroj]

Dosahuje dĺžku tela 55 cm a hmotnosť 360 gramov. Má čierny a nie tak robustný zobák ako iné ary. Tvárová lysina je menšia ako pri iných druhoch. Jej potravu tvoria z prevažnej časti rôzne orechy a semená.

Vyhynutie v prírode[upraviť | upraviť zdroj]

Ara sivomodrá nikdy nebola moc bežná, v roku 1819 keď bola objavená, jej populácia čítala odhadom 180 jedincov. V 70. rokoch minulého storočia klesla populácia na 70 kusov, čo bol nanajvýš kritický stav, ale pre vzácnosť začal byť vyhľadávaným druhom chovateľov a bol nelegálne odchytávaný. Osadníci tvrdili, že za pokles populácie nemôžu len lovci ale aj včely dovezené z Afriky, ktoré zabíjali samice sediace na vajciach. Ďalej za to mohlo vyrubovanie galeriových lesov, čo bol pôvodný habitat. V roku 1984 zostali len štyri kusy, neskôr boli pozorované len tri. Posledný jedinec v prírode zmizol v roku 2000.

Chov[upraviť | upraviť zdroj]

Plemennú knihu tohto papagája vedie Loro Parque Tenerife na Kanárskych ostrovoch, kde sa túto aru darí každoročne odchovávať. Najväčšiu chovnú skupinu ale chová chovná stanica Al Wabra v Katare, kde bolo ku koncu roka 2011 chovaných 56 jedincov. Dokopy v celosvetových chovoch sa nachádza v súčasnosti asi 120 kusov. V budúcnosti by sa mali odchované vtáky vracať do voľnej prírody, ale problém je v tom, že i keď sa darí druh odchovávať, len málo rodičovských párov sa dokáže o mladé postarať a väčšina je preto odchovaná ručne. Tieto mláďatá sú potom na ľudí zvyknuté, a často samé majú problém odchovať svoje mladé. Cez to však stanica Al Wabra zakúpila v roku 2009 pozemky farmy Concordia v brazílskej Bahii, kde bol druh naposledy videný v prírode a kde sa plánuje prvá introdukcia späť do prírody.

V kultúre[upraviť | upraviť zdroj]

Arou sivomodrou sa inšpiroval animovaný film Rio.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]