Cyanopsitta

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ara sivomodrá
Stupeň ohrozenia
IUCN stupne ohrozeniaVyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozený
(v prírode pravdepodobne vyhynutý[1])
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Cyanopsitta spixii
Wagler, 1832
Synonymá
Sittace spixii
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Cyanopsitta, po slovensky ara, je rod z čaľaďe papagájovité s jediným druhom ara sivomodrá (Cyanopsitta spixii). Dnes je už tento druh v prírode vyhynutý, prežil len v zajatí.

Znaky[upraviť | upraviť zdroj]

Dosahuje dĺžku tela 55 cm a hmotnosť 360 gramov. Má čierny a nie tak robustný zobák ako iné ary. Tvárová lysina je menšia ako pri iných druhoch. Jej potravu tvoria z prevažnej časti rôzne orechy a semená.

Vyhynutie v prírode[upraviť | upraviť zdroj]

Ara sivomodrá nikdy nebola veľmi bežná, v roku 1819 keď bola objavená, jej populácia čítala odhadom 180 jedincov. V 70. rokoch minulého storočia klesla populácia na 70 kusov, čo bol nanajvýš kritický stav, ale pre vzácnosť začal byť vyhľadávaným druhom chovateľov a bol nelegálne odchytávaný. Osadníci tvrdili, že za pokles populácie nemôžu len lovci ale aj včely dovezené z Afriky, ktoré zabíjali samice sediace na vajciach. Ďalej za to mohlo vyrubovanie galeriových lesov, čo bol pôvodný habitat. V roku 1984 zostali len štyri kusy, neskôr boli pozorované len tri. Posledný jedinec v prírode zmizol v roku 2000.[2]

Chov[upraviť | upraviť zdroj]

Plemennú knihu tohto papagája vedie Loro Parque Tenerife na Kanárskych ostrovoch, kde sa túto aru darí každoročne odchovávať. Najväčšiu chovnú skupinu ale chová chovná stanica Al Wabra v Katare, kde bolo ku koncu roka 2011 chovaných 56 jedincov. Dokopy v celosvetových chovoch sa nachádza v súčasnosti asi 120 kusov. V budúcnosti by sa mali odchované vtáky vracať do voľnej prírody, ale problém je v tom, že i keď sa darí druh odchovávať, len málo rodičovských párov sa dokáže o mladé postarať a väčšina je preto odchovaná ručne. Tieto mláďatá sú potom na ľudí zvyknuté, a často samé majú problém odchovať svoje mladé. Cez to však stanica Al Wabra zakúpila v roku 2009 pozemky farmy Concordia v brazílskej Bahii, kde bol druh naposledy videný v prírode a kde sa plánuje prvá introdukcia späť do prírody.

V kultúre[upraviť | upraviť zdroj]

Arou sivomodrou sa inšpiroval animovaný film Rio.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. BirdLife International 2016. Cyanopsitta spixii. The IUCN Red List of Threatened Species 2016: e.T22685533A93078343. http://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2016-3.RLTS.T22685533A93078343.en. Prístup 1. október 2018.
  2. a b BirdLife International. Spix’s Macaw heads list of first bird extinctions confirmed this decade [online]. birdlife.org, [cit. 2018-10-01]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Cyanopsitta
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Cyanopsitta