Cyril A. Hromník

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cyril A. Hromník
slovenský historik a lingvista
Cyril Hromník v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene
Cyril Hromník v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene
Narodenie19. február 1942 (80 rokov)
Hrabušice, Slovensko

Ph.Dr. Cyril Andrew Hromník (* 19. február 1942, Hrabušice) je slovenský historik a lingvista žijúci v Kapskom Meste v Južnej Afrike.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Po maturite išiel študovať na Karlovu univerzitu v Prahe históriu východnej Afriky a portugalčinu. V roku 1968 pracoval v portugalskom vysielaní Rádia Praha[1] pre Brazíliu a vo swahilskom jazyku pre východnú Afriku. V tom istom roku odišiel do USA.[2] Študoval na Syracuse University[3] dejiny Afriky, Portugalska, Latinskej Ameriky a Indie. Na univerzite aj prednášal a v roku 1977 obhájil aj dizertačnú prácu.[4] V Etiópii a ďalších afrických, ázijských a európskych krajinách pracoval na rôznych dokumentačných a výskumných projektoch. Študoval viacero jazykov: portugalčinu, španielčinu, ruštinu, angličtinu, francúzštinu, latinčinu, swahilčinu, hindčinu a tamilčinu.[5] Študijné pobyty absolvoval vo viacerých krajinách: v Indii, Mozambiku, Keni, Angole, Portugalsku, Palestíne a Južnej Afrike – University of Cape Town, tieto pobyty mu pomohli nájsť cestu na skúmanie prehistorickej minulosti Afriky a Indie a medzikontinentálnej kultúrnej výmeny. Vedomosti a poznatky ktoré takto získal uplatňuje aj pri štúdiu dávnej minulosti Slovanov v stredoeurópskom priestore. Má úplne iný pohľad na slovenskú minulosť a ten sa úplne odlišuje od oficiálnej slovenskej alebo stredoeurópskej historiografie.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Cyril Hromník vydal väčšinu svojich publikácii v angličtine.

  • Goa and Mozambique: The Participation of Goans in Portuguese Enterprise in the Rios de Cuama, 1501-1752, Syracuse University, 1977.
  • Africa before Livingstone, Centre for Extra-Mural Studies, University of Cape Town, 1980, ISBN 9780799203400.[6]
  • Indo-Africa: Towards a New Understanding of the History of Sub-saharan Africa, Cape Town, Juta, 1981, ISBN 9780702111631.[7]

Diela vydané v slovenčine[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]