DSG

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Rez 6-rýchlostnou automatickou prevodovkou DSG

DSG[1][2] (ang: Direct Shift Gearbox, nem: Direkt-Schalt Getriebe) je značka automatických prevodoviek, ktoré začala vyrábať spoločnosť Volkswagen. Je to dvojspojková prevodovka prvýkrát použitá na jeseň roku 2003,[1][3] vo vozidle Volkswagen Golf IV R32[1][3] a krátko nato sa začala celosvetovo montovať do vozidla Audi TT 3.2. Neskôr sa začala montovať aj do iných modelov značky Volkswagen a takisto do vozidiel Škoda a Seat. V súčasnej dobe sa montujú do vozidiel značiek Volkswagen, Škoda a Seat, väčšinou v kombinácii so vznetovými motormi.

Princíp fungovania[upraviť | upraviť zdroj]

Prevodovka DSG sa skladá z dvoch prevodoviek, ktoré pracujú ako jeden celok. Obidve prevodovky sú konštruované ako mechanické prevodovky a každej pripadá jedna viaclamelová spojka. Prvá zo spojok spína nepárne rýchlostné stupne a druhá párne. Vždy je činná iba jedna spojka.

Vozidlá s prevodovkou DSG[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c Volkswagen DSG - World's first dual-clutch gearbox in a production car [online]. Volkswagen Group / Volkswagen AG, 22. november 2002, [cit. 2009-10-30]. Dostupné online.
  2. Twin Clutch / Direct Shift Gearbox (DSG) - What it is, how it works [online]. [Cit. 2009-10-27]. Dostupné online.
  3. a b 7-rýchlostná DSG - inteligentná automatická prevodovka od Volkswagenu [online]. Volkswagen Group / Volkswagen AG, 21. január 2008, [cit. 2009-11-03]. Dostupné online.