Dactyl

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Detailná snímka mesiaca Dactyl

Dactyl je malý mesiac obiehajúci okolo planétky (243) Ida v hlavnom páse planétok. 17. februára 1994 ho objavila Ann Harch (členka misie Galileo) na snímkach sondy Galileo z 28. augusta 1993, keď sonda na svojej ceste k Jupiteru skúmala objekty v tejto oblasti.

Obežná doba mesiaca s rozmermi 1,4 × 1,2 × 1,6 km okolo planétky Ida je udávaná v rozmedzí 20 hodín až 1,54 dňa. Priemerná vzdialenosť od Idy je 90 km so sklonom 9° k rovníku planétky. Obežná dráha mesiaca zatiaľ nebola presne stanovená.

Pôvod mesiaca je nejasný, existujú dve teórie, ktoré sa ho snažia objasniť. Jedna predpokladá, že mesiac aj planétka vznikli súčasne, druhá tvrdí, že mesiac bol z planétky vyrazený pri impakte. Obe hypotézy však majú problémy a nedokážu presne vysvetliť súčasný stav.

Ida (vľavo) a jej satelit Dactyl (vpravo), vytvorené vesmírnou sondou Galileo

Dactyl predstavuje vôbec prvý objavený mesiac, ktorý obieha okolo planétky. Jeho objav ukončil dlhé vedecké debaty, či môžu mať aj planétky mesiac.

Pôvodné označenie bolo S/1993 (243) I a až potom bol pomenovaný po mytologických stvoreniach, ktoré s nymfou Idou starali na Kréte o malého Dia.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Dactyl (měsíc) na českej Wikipédii.