Dan Bălan

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dan Bălan

Základné informácie
Rodné meno Dan Mihai Bălan
Narodenie 6. február 1979 (44 rokov)
Kišiňov, Moldavsko
Pôsobenie spevák, hudobník, textár
Žáner Eurodance, pop-rock
Typ hlasu Barytón
Roky pôsob. 1996 – súčasnosť
Súvisiace
články
O-Zone, Crazy Loop, Inferialis
Webstránka danbalan.com

Dan Mihai Bălan (* 6. február 1979, Kišiňov, Moldavsko) je moldavský spevák, skladateľ a producent. Narodil sa Mihaiovi Balanovi a Ludmile Balanovej, televíznej moderátorke.[1] Dan Balan produkuje Eurodance a komerčnú Pop music. Balan je najviac známy pre jeho rolu v hudobnom Eurodance triu O-Zone, čo viedlo k medzinárodnému ohlasu s hitom "Dragostea din tei".[2]

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

O-Zone[upraviť | upraviť zdroj]

Skupina vznikla v roku 1998, kedy sa Dan Bălan stretol s Petrum Jelihovschim. Potom spolu vydali prvý album, Dar unde esti?. (do prekladu "ale tam, kde si") v roku 1999. Ale, pre Petra hudba bola len koníček, takže sa skupina rozpadla. Balan chcel ukončiť projekt no snažil sa nájsť ďalších členov, a tak sa otvoril konkurz, kde sa stretol s Arsenija Todiraş (alebo Arsenium). Arsenija prišiel do skupiny potom, čo vystúpil s pesničkou Elvisa Presleyho "Love me tender". O pár týždňov neskôr Radu Sirbu sa zúčastnil konkurzu a Balan zistil, že je trio pripravené na úspešnú kariéru. Vytvorili tak oficiálnu skupinu O-Zone. V roku 2001 vystupovali v Rumunsku a v roku 2002, podpísali zmluvu s Cat Music. Ich singel "Despre tine" dosiahla prvé miesto v "Top 100 Romanian Chart".

Hlavne spev Eurodance hudby pomocou rumunského jazyka, a predovšetkým slávny hit číslo jeden- "Dragostea din TEI" (preklad Láska medzi lipami), letný hit z albumu Disco-Zone. Dragostea Din Tei siahal # 1 pozície v mnohých Single Charts v Európe okolo roku 2003 a 2004, a obsadil tretiu pozíciu vo Veľkej Británii. Ďalší singel "Despre tine" ("O nás") od rovnakého albumu mal podobný úspech v celej Európe.

Neskôr vydali multi-platinovú platňu v Európe, O-Zone začali konkurovať i v USA, pretože Numa Numa tanec, "Dragostea Din Tei", mal veľký výbuch popularity v Spojených štátoch. Kým pieseň dostala stredné až veľké AirPlay, Bola časť piesne odobraná v Rihanninom hite "Live Your Life", väčšina Američanov nikdy nevedela, ako sa skupina volala alebo nevedeli pôvodné meno piesne. V januári 2005 sa trio rozpadlo a jeho bývalí členovia sa začali venovať vlastnej sólovej kariére.

Kariéra v Los Angeles[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2004, sa Balan rozhodol pustiť bližšie k rockovým koreňom. Vybral najlepších hudobníkov vo svojom regióne a presťahoval sa s nimi do Los Angeles v roku 2005. I keď Dan napísal skladby pre tvorbu jeho skupiny, ale trvalo dva roky, kým dostal vlastný podmanivý štýl. Spýtal sa Jacka Josepha Puiga producenta (John Mayer, Sheryl Crow, No Doubt, čierne vrany, Rolling Stones), na spoluprácu. Nový album bolo nahraný v apríli / jún 2006 v Ocean Studios v Los Angeles.

Crazy Loop[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2006, Bălan predstavil nový singel s 'Eurodance príchuťou' "Crazy Loop (Mm-ma-ma)". Video režíroval Marc Klasfeld, a bolo uverejnené v celej Európe na konci roku 2007 a bola zvolená za piesň fanúšikov roka. V roku 2011, bol singel uverejnený aj v hre Step Evolution's "ReRave" pre platformy iOS, Android a Arcade. V decembri 2007, Dan Balan vydal svoj nový album The Power of Shower. Pieseň "Crazy Loop (Mm-ma-ma)" sa umiesnila na #1 v Romanian charts viac ako jeden mesiac. V roku 2008 uverejnil video pre druhý singel albumu "Joanna (Shut Up!)".

Chica Boom[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2010, vydáva úspešný singel "Chica Bomb", je to zároveň jeho prvý singel pod menom Dan Bălan, kde spieval spolu s Katie DiCicco. Stal sa hitom v niekoľkých európskych krajinách, kde umiestnil #37 miesto v Nemecku, #44 miesto v UK Singles Chart a číslo #1 v Rusku a Grécku. V Grécku bola interpretovaná speváčkou Eleni Foureirou[3][4] Rovnako ako Crazy Loop, aj tento singel bol uverejnený v hre Step Evolution's "ReRave" pre platformy iOS, Android and Arcade.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Rok Názov Umiestnenie Album
GR TR RUS RAK NEM DAN UK AUS
2010 "Chica Bomb"
1
1
1
64
37
36
44
100
TBA
"Justify Sex"
-
5
1
-
-
-
-
-
"Лепестками слёз" ("Lepestkami slyoz") (s Verou Brežnevou)
-
-
1
-
-
-
-
-
2011 "Freedom"
-
-
3
-
-
-
-
-
"Лишь до утра" ("Lish do utra")
-
-
-
-
-
-
-
-

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Dan Bălan na anglickej Wikipédii.