Delain

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Delain
Členovia Delain z ľava do prava: Martijn Westerholt, Charlotte Wessels, Ronald Landa, Rob van der Loo, Sander Zoer, Ray van Lente
Členovia Delain z ľava do prava:
Martijn Westerholt, Charlotte Wessels, Ronald Landa, Rob van der Loo, Sander Zoer, Ray van Lente
Základné informácie
Pôvod Zwolle Holandsko
Žáner(-re) symfonický metal
gotický metal
Pôsobenie 2002 – súčasnosť
Vydavateľstvá Roadrunner
Webstránka www.delain.nl
Členovia skupiny
Charlotte Wessels
Ronald Landa
Martijn Westerholt
Rob van der Loo
Sander Zoer
Bývalí členovia
Anne Invernizzi
Ray van Lente
Roy van Enkhuyzen
Tim Kuper
Frank van der Meijden
Martijn Willemsen
Speváčka Charlotte Wessels počas vystúpenia na festivale Westerpop 2007. V pozadí klávesista Martijn Willemsen

Delain je holandská symfonická metalová skupina, založená Martijnom Westerholtom, bývalým klávesistom skupiny Within Temptation.

História skupiny[upraviť | upraviť zdroj]

Základ kapely urobil Martijn Westerholt, bývalý klávesista a brat Robert Westerholt, ktorý je jeden zo zakladateľov skupiny Within Temptation. Martijn odišiel z kapely v roku 2001, pretože ho postihla infekčná mononukleóza. No už v roku 2002 inicioval vznik skupiny Delain, ktorá svoj debut začala nahrávať v júli 2005 po podpise kontraktu s firmou Roadrunner Records.

Pôvodnú zostavu kapely tvorili:Martijn Westerholt (klávesy), Anne Invernizzi (speváčka), Roy van Enkhuyzen (gitara), Frank van der Meijden (gitara), Martijn Willemsen (basgitara), Tim Kuper (bicie) a hosťujúci George Oosthoek zo skupiny Orphanage (growl spev). V roku 2002 nahrala skupina v tejto zostave demo album Amenity. Štýlovo je podobný neskorším albumom a vyskytujú sa na ňom skladby, ktoré tvoria základ ďalšej tvorby.

Základ skupiny dnes tvorí Martijn Westerholt ako klávesista a Charlotte Wessels ako speváčka. Pri živých vystúpeniach zostavu dopĺňa Ronald Landa (gitara a growl spev), Rob van der Loo (basgitara), a Sander Zoer (bicie). Koncertnú zostavu v lete roku 2007 opustil gitarista Ray van Lente .

Na prvom albume Lucidity hosťovalo niekoľko významných muzikantov: Marco Hietala zo skupín Nightwish a Tarot (basgitara, vokalista), Liv Kristine zo skupiny Leaves’ Eyes (vokalistka), Ariën van Weesenbeek bývalý člen kapiel God Dethroned a Epica (bicie), Ad Sluijter zo skupiny Epica (gitarista), George Oosterhoek (growl spev) a Guus Eikens, obaja bývalí členovia skupiny Orphanage, Sharon den Adel z Within Temptation (speváčka) a Jan Yrlund (gitarista).

Album Lucidity mal byť vydaný v apríli 2006, no dátum bol dvakrát posunutý. Najskôr sa termín zmenil na koniec mája a následne na 21. augusta, nakoniec sa album podarilo vydať 4. septembra. Na svojej webovej stránke ponúkli na stiahnutie celé skladby „Sleepwalker's Dream“ a „The Gathering“, taktiež videoklip k piesni „Frozen“. Po vydaní Lucidity vydali tiež single „Frozen“, „See Me in Shadow“ a „The Gathering“.

Ku koncu roka 2007 skupina zverejnila informáciu o pripravovanom druhom albume, ktorý mal byť vydaný v priebehu roka 2008. Na koncertoch preto začali hrať dve nové skladby, a to „Stay Forever“ a „Start Swimming“. V novembri 2008 bolo na oficlálnych stránkach oznámené, že nový album s názvom April Rain bude vydaný 9. februára 2009. 23. novembra 2008 na holandskej stanici RTL 7 zahrali ďalšiu novú skladbu nazvanú „I'll Reach You“.

Zostava[upraviť | upraviť zdroj]

Súčasní členovia[upraviť | upraviť zdroj]

Bývalí členovia[upraviť | upraviť zdroj]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Single[upraviť | upraviť zdroj]

Demo nahrávky[upraviť | upraviť zdroj]

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Skupina Delain bola nominovaná v súťaži hudobne stanice MTV Europe v kategórii "New Sounds of Europe" za rok 2007. Taktiež bola nominovaná v súťaži hudobnej stanice The Music Factory TMF Awards 2007 v kategóríí "Best Rock".

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Delain

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]