Diaľnica A2 (Rumunsko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Diaľnica A2 (Rumunsko)
Diaľnica A2 (Rumunsko)

Diaľnica A2
Diaľnica A2 (Rumunsko)
Diaľnica A2 (Rumunsko)
Základné údaje
Správca Compania Naţională de Autostrăzi
şi Drumuri Naţionale din România
(štát) 
Celková dĺžka 202 km 
v prevádzke 131 km 
vo výstavbe 71 km
Štát Rumunsko Rumunsko
Župa Călărași, Constanța, Bukurešť 
Objekty na trase

Diaľnica A2 (rum. Autostrada A2, Autostrada Soarelui, slov. Slnečná diaľnica) je 202 km dlhá diaľnica v Rumunsku, ktorá po svojom dokončení bude spájať Bukurešť s čiernomorským prístavom Konstanca.

V súčasnosti je v prevádzke 131 kilometrov medzi Bukurešťou a mestom Cernavodă. Zvyšných 71 km je vo výstavbe a ich sprevádzkovanie je predpokladané na rok 2011.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Výstavba diaľnice A2 začala ešte za komunistickej diktatúry Nicolae Ceaușesca. Prvý úsek diaľnice medzi mestami Fetești a Cernavodă (18 km) bol otvorený v októbri 1987. Po páde Ceaușescovej diktatúry na krátky čas výstavba pokračovala, ale v roku 1993 bola zastavená z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov.

Výstavba bola opätovne obnovená v roku 1998, no prebiehala pomalým tempom. Úseky Bukurešť – Fundulea (26,5 km) a Fundulea – Lehliu (29,2 km) boli po takmer šesťročnej výstavbe otvorené 4. júna 2004. V novembri toho istého roku bolo otvorených 42 km medzi mestami Lehliu a Drajna Nouă.

Medzitým bolo potrebné úplne uzavrieť úsek Fetești – Cernavodă (18 km), ktorý bol otvorený ešte v roku 1987, z dôvodu použitia nekvalitného materiálu. Rekonštrukcia tohto úseku bola ukončená v septembri 2006, no kvôli prebiehajúcej letnej sezóne bola v júli a auguste diaľnica dočasne prejazdná v polovičnom profile. Zatiaľ posledný dokončený úsek medzi mestami Drajna a Fetești (38 km) bol otvorený 1. mája 2007.

Vo výstavbe sú v súčasnosti dva úseky A2 Cernavodă – Medgidia a Medgidia – Konstanca v celkovej dĺžke 52 km. Takisto prebiehajú stavebné práce aj na obchvate Konstanci, ktorý bude súčasťou diaľnice A4. Odovzdanie týchto úsekov do prevádzky sa predpokladá na polovicu roka 2011, pravdepodobne pred začiatkom letnej sezóny.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]