Diaľnica A656 (Nemecko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Diaľnica A656 (Nemecko)
Diaľnica A656 (Nemecko)
Základné údaje
Správca: DEGES (štát) 
Celková dĺžka: 11,9 km 
  z toho v prevádzke: 11,9 km

Spolková krajina:

Bádensko-Württembersko 
Výjazdy Výjazd (mimoúrovňové kríženie na diaľnici) 5 (v prevádzke) 
Diaľničné križovatky Diaľničná križovatka 2 (v prevádzke) 

Diaľnica A656 (nem. Bundesautobahn 656, Autobahn 656, resp. skrátene BAB 656, A 656) je nemecká diaľnica, ktorá spája mestá Mannheim a Heidelberg. Jej dĺžka je 11,9 km, no do roku 1990, keď od nej boli odčlenené dva krátke úseky, merala 14,8 km.

História[upraviť | upraviť kód]

Prvé plány na výstavbu vysokokapacitnej cesty medzi Mannehimom a Heidelbergom pochádzajú z roku 1926. Už v roku 1924 vznikla spoločnosť Studiengesellschaft für Automobilstraßenbau, ktorá mala za úlohu navrhnúť sieť "ciest pre automobily". Spoločnosť začala pracovať na projektoch viacerých ťahov, no časom boli presunuté do siete ríšskych diaľnic.

Výstavba dnešnej diaľnice A656 sa začala 21. marca 1934 a otvorená bola o rok neskôr. Pôvodne smerovala až do samotného centra Mannheimu, po Europaplatz (Európske námestie). Súčasťou diaľnice boli pôvodne aj dve odpočívadlá, ktoré sa nachádzali na križovatkách Mannheim-Seckenheim a Dreieck Mannheim (dnes Kreuz Mannheim). Po vojne boli kvôli nízkej využívanosti zatvorené.

V roku 1982 sa stala tragická nehoda, keď počas medzinárodného leteckého dňa v Mannheime havaroval plne naložený vrtuľník a spadol priamo na diaľnicu. Zahynulo až 46 ľudí.

V roku 1990 boli od A656 oddelené okrajové úseky, ktoré nespĺňali parametre diaľnice. Stali sa súčasťou spolkovej cesty 37 a bola na nich znížená aj maximálna rýchlosť na 70 kilometrov za hodinu.

Galéria[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Zdroje[upraviť | upraviť kód]

  • Ltd. Reg.-Baudirektor a. D, Oberamtsrat a. D. im Auftrag des Autobahnamtes Baden-Württemberg. 50 Jahre Autobahnen in Baden-Württemberg. [s.l.] : [s.n.], 1986.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]