Diablo II

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Diablo II
Základné informácie
Autor/VývojárBlizzard North
VydavateľBlizzard Entertainment
Sierra Entertainment
Hanbitsoft
SériaDiablo
Posledná plná verzia1.12a (17. jún 2008)
Dátum vydania29. jún 2000
ŽánerRPG
MódSingleplayer
Multiplayer
PlatformaWindows, Mac OS, Mac OS X, Linux[1]
MédiumCD
Minimálne požiadavkyMac OS
procesor G3 alebo lepší, System 8.1 alebo vyšší, 64 MB RAM, 650MB voľného miesta na disku, 4X CD-ROM
Windows
233 MHz Pentium alebo lepší, 32 MB RAM, 650 MB voľného miesta na disku, 4X CD-ROM, videokarta kompatibilná s DirectX
VstupMyš, Klávesnica
Ďalšie odkazy
Web stránka hryhttp://www.blizzard.com/diablo2/

Gamepad.svg Pozri aj Videoherný portál

Diablo II je počítačová hra. Je pokračovaním hry Diablo od spoločnosti Blizzard Entertainment, ktorú vyvinula spoločnosť Blizzard North. K hre vyšiel datadisk Diablo II: Lord of the Destruction, rozširujúci hlavne hernú dĺžku a počet postáv.

Zameranie[upraviť | upraviť zdroj]

Diablo 2 je hra zapadajúca do Hack and slash žánru s prvkami žánru RPG, do ktorého je často mylne zaraďovaná. Hráč v úlohe jedného z hrdinov postupuje cez rôzne oblasti, pričom sa zabíjaním nepriateľov posilňuje cez systém skúseností. Úlohou je postupne zničiť všetky záporné postavy, ktoré spolu s ich démonickými nasledovníkmi ničia svet.

Gameplay[upraviť | upraviť zdroj]

Diablo 2 je RPG hra zasadená do vlastného fantasy sveta plného rôznych démonov a nemŕtvych. Obsahuje 4 akty, teda oblasti alebo epizódy, odohrávajúce sa napríklad v pralese alebo v púšti. Zdolávanie veľkého množstva súperov sa dá niekoľkými možnosťami, čo umožňuje rôzne stratégie a hlavne rôzne postavy s inými silnými a slabými stránkami.

Na to, aby hráč splnil rôzne úlohy, ako je väčšinou v súboji poraziť silnú zápornú postavu, potrebuje neustále zlepšovať svoje bojové vlastnosti. Pomocou zbraní a schopností, ako sú napríklad blesky u postavy kúzelníčka, zabíjať často veľké počty bojovníkov. Okrem zbraní je potrebná tiež výzbroj, umožňujúca znižovať poškodenie z úderov zbraňami. Obranu zvyšujú tiež rôzne schopnosti, ako napríklad železná pokožka u Barbara.

Pomocné jednotky[upraviť | upraviť zdroj]

Hráča často doprevádza bojovník najímaný v meste. Okrem bojových schopností, ktoré sa väčšinou nemôžu rovnať so schopnosťami hlavného hrdinu, môžu vylepšovať vlastnosti hlavného hrdinu či umožňovať mu ničiť už oslabených nepriateľov.

V prvom akte je možné najať lukostrelkyňu, v druhom bojovníka s kopijou a v treťom kúzelníka s mečom. Datadisk Diablo 2: Lord of Destruction prináša výrazné zosilnenie týchto postáv, umožnením pridať im bojové predmety. Taktiež získavajú po pridaní datadisku nové schopnosti. Datadisk taktiež prináša v piatom akte barbarského bojovníka s obojručným mečom a možnosť presúvať pomocných bojovníkov medzi aktami.

Mestá[upraviť | upraviť zdroj]

Po prihlásení do hry sa ocitá hráč v meste, kde je možnosť zakúpiť, opraviť alebo predať výzbroj. Mestá majú niekoľko postáv, ktoré umožňujú obchodovanie so zbraňami, rôznymi elixírmi či možnosť hazardu. Samozrejmosťou je liečiteľ a postava Deckarda Caina, umožňujúca identifikovať neznáme predmety.

Náročnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Hra Diablo 2 má netypicky vytvorený systém náročnosti. Pri vytvorení novej postavy sa táto postava hrá na najnižšej náročnosti (normal), nie je možné okamžite hrať na náročnosti vyššej. Po zničení záverečného bossa Diabla (v datadisku Lord of Destruction) Baala sa umožní hra na náročnosti nočná mora (nightmare). Po ukončení hry na tejto náročnosti sa umožní aj hra na poslednej náročnosti peklo (hell). medzi náročnosťami je možné pri zapnutí hry vyberať, no každá zmena vymaže herné mapy. Hráč teda musí objavovať nanovo.

Normálna[upraviť | upraviť zdroj]

Postavy majú normálne odolnosti a pri úmrtí neprichádzajú o skúsenosti. Nepriatelia sú na základných úrovniach. Jednotka zombie je na úrovni 1, Diablo na 40.

Nočná mora[upraviť | upraviť zdroj]

Postavy majú odolnosti voči ohňu, ľadu, blesku a jedu znížené o 50 bodov. Pri úmrtí prichádzajú o malú časť skúseností. Nepriatelia sú na vyššej úrovni o 25. Jednotka zombie je na úrovni 26, Diablo na 65.

Peklo[upraviť | upraviť zdroj]

Postavy majú odolnosti voči ohňu, ľadu, blesku a jedu znížené o 100 bodov. Pri úmrtí prichádzajú o veľkú časť skúseností. Nepriatelia sú na vyššej úrovni o50. Jednotka zombie je na úrovni 51, Diablo na 90.

Postavy[upraviť | upraviť zdroj]

V hre sa nachádza 5 odlišných herných postáv. Datadisk Lord of Destruction prináša ďalšie dve postavy, vrahyňu a druida.

Každá postava má odlišné schopnosti a stratégiu hrania. Pri niektorých postavách je potrebné použiť zbrane na blízku, napríklad meč so štítom, pri iných je vhodnejšia taktika boja s lukom alebo útočnými kúzlami. Na zlepšovanie vlastností každej postavy sú potrebné skúsenosti, získavané v boji proti nepriateľom.

Amazonka[upraviť | upraviť zdroj]

Na ostrovoch v južných moriach žije národ kde majú ženy vyššie postavenie ako muži a sú vládkyňami ríše. Dve najvyššie kasty sú bojovníčky a veštkyne. Táto nezávislá amazonka sa rozhodla opustiť svoj domov v južných moriach a vydať sa v ústrety temnote šíriacej sa svetom Sanctuary.

Amazonka je veľmi obratná bojovníčka s lukom a oštepom. Jej výhodami sú hlavne rýchlosť a prispôsobilosť. Charakter je vhodný pre pokročilejších hráčov, ktorý majú skúsenosti s taktikou "udri a uteč". Pri dobrej výbave a špecializácií na boj na blízku s touto postavou veľmi efektívny, ale veľmi náročný na manu.

Stratégia postavy je odlišná hlavne od výberu zbrane. Môže bojovať na diaľku s tým, že v prípade ohrozenia sa môže rýchlo stiahnúť a pripraviť na ďalší boj. Ďalšia možnosť je útok na blízku, kde sa môže rovnať barbarovi alebo paladinovi len pri dostatku many, ktorej je však väčšinou nedostatok. Hráč je teda často nútený používať elixíry na jej doplnenie.

Boj s lukom a kušou Boj s kopijou a oštepom Pasívne a magické schopnosti
Boj s lukom je pre amazonku vhodný aj bez zlepšení, preto sú tieto schopnosti určené hlavne na ďalšie posilnenie útoku, alebo na umožnenie šípmi zaátočiť na viac bojovníkov naraz. Samostatná časť je venovaná kúzlam umožňujúcim spomalenie a zmrazenie. Niektoré schopnosti sa dajú použiť aj na kušu. Boj s kopijou a oštepom je zaujímavý hlavne na vyšších úrovniach. Amazonka môže použiť svoje schopnosti na pridanie zraňovania nepriateľov bleskom alebo jedom, či na útok proti viac bojovníkom naraz. Do tejto kategórie patria kúzla na oslabenie nepriateľov a pasívne schopnosti, ako uhýbanie sa pred dopadom úderu alebo možnosť prestreliť nepriateľských bojovníkov v rade.Špecialitou je možnosť vytvorenia veľmi silnej spolubojovníčky.

Barbar[upraviť | upraviť zdroj]

Barbari sú mocný a hrdý národ žijúci v kmeňoch. Sú to práve barbari ktorí chránia Worldstone (kameň o ktorý bojovali anjeli a démoni v nekonečnom konflikte- eternal conflict). Vďaka mnohým vojnám a životu v divočine, sú barbari silní a zocelení v boji. Kvôli ich sile sú občas spájaní s lykantropiou.

Barbar je mocným bojovníkom v boji na blízko. Vďaka jednoduchej stratégií a účinnému boju hlavne na najnižšej náročnosti je táto postava vhodná aj pre začiatočníkov. Slabosťou je neprítomnosť efektného boja proti množstvu slabších nepriateľov, ako tiež chýbajúci útok na diaľku. Barbar má pasívne vlastnosti, zlepšujúce jeho bojové vlastnosti, a dostatok sily na používanie najťažších zbraní a výzbroje.

Stratégia je veľmi jednoduchá, postaviť sa čelom nepriateľom. Strategické ústupy sú väčšinou len za potrebou liečenia, prípadne rozdelenia veľkého počtu nepriateľov na časti. Vzhľadom na možnosť špecializácie je vhodné používať celú hru jeden typ zbraní, napríklad meče.

Umenie boja Bojové schopnosti Bojové pokriky
Umenie boja (Combat masteries) sú pasívne vylepšenia bojových vlastností, napríklad špecializácia pre boj s mečom alebo so sekerou. Bojové schopnosti (combat skills) sú hlavnou silou tejto postavy. Pozostávajú z rôznych úderov či skokov. Bojové pokriky (warcries) sú aktívnym a časovo obmedzeným vylepšením barbarových vlastností, ako napríklad obrany. Môžu tiež ovplyvňovať protivníkov, napríklad omráčením.

Kúzelníčka[upraviť | upraviť zdroj]

Klan mágov (skladajúci sa len zo žien) Zann Esu patrí k najstarším klanom. Pred niekoľkými storočiami sa stretla rada klanu Zann Esu aby rozhodla o niečom čo je dosiaľ neznáme. Ale po skončení tohto stretnutia sa klan stratil vo východnej jungly. Jediné stretnutia s nimi boli, keď získavali nové žiačky. Vždy to bolo 7-ročné dievča. Rodinu navštívili len 2x- pri prvej návšteve si o rodine niečo zistili, pri druhej dostalo dievča návrh stať sa žiačkou. Čarodejnice klanu Zann Esu pohŕdajú ostatnými druhmi mágie okrem nimi študovanej elementárnej mágie. V prípade že budú potrebné sú rozhodnuté chraniť svet pred temnotou.

Kúzelníčka je postava vytvorená hlavne pre pokročilejších hráčov. Hlavnou silnou stránkou je použitie elementárnej mágie na diaľku. Slabosťou je menšia efektivita v boji na blízku. Vzhľadom na veľkú zraniteľnosť spôsobenú nižšou silou a s tým súvisiacou nemožnosťou použitia ťažkých brnení, je potrebné využívať často strategický ústup z boja.

Pri použití akejkoľvek mágie alebo pri ich kombinácií je vždy kúzelníčka zraniteľná v boji na blízko. Vhodnou stratégiou je teda podnikať rýchle útoky a stiahnutia, ideálne s cieľom prinútiť protivníkov k prenasledovaniu. Podmienkou pre túto stratégiu je namiesto ťažkých brnení používať magické predmety s rôznymi bonusmi. Obrovskou pomocou je zvolenie topánok, umožňujúcich zrýchlené pohybovanie.

Ohnivá mágia Ľadová mágia Mágia bleskov
Ohnivá mágia má najväčšie deštruktívne účinky, hlavne proti skupinám slabších nepriateľov. Medzi najdôležitejšie schopnosti patrí teplo (pasívne zvyšuje rýchlosť obnovy many) a požiar (postava za sebou necháva oheň). Mágia ľadu má menšie poškodzovanie, ale má schopnosť spomaľovať alebo úplne zmrazovať nepriateľov. Okrem útočných kúziel obsahuje aj ochranné štíty. Blesky a elektrické prstence patria do bleskovej mágie. Tieto kúzla môžu vyvolať veľkú škálu poškodenia, od ničivého po takmer nezraňujúce. Do tejto oblasti patria aj rôzne špecifické kúzla, ako napríklad teleport.

Nekromant[upraviť | upraviť zdroj]

Nekromant, tak ako čarodejnica, preferuje len jeden druh mágie a to nekromanciu. Využíva smrť vo svoj prospech. Po mnohých hodinách štúdia kníh a zvitkov sa jeho koža stala sivou a prsty kostnatými, takže nadobudol mŕtvolný vzhľad. Mnohí sa mu vyhýbajú kvôli jeho vzhľadu, ale nikto nepopiera jeho moc.

Nekromant alebo nekromancer, je bojovník schopný niesť zbraň a používať ju. Jeho sila sa skrýva vo veľmi špecifických vlastnostiach, kombinujúcich oslabovanie súperov kliatbami, prečíslenie vlastnými nemŕtvymi jednotkami a samozrejme používaním many ako prostriedku na zvýšenie efektivity boja proti ľubovoľnému množstvu nepriateľov.

Stratégia hry za nekromanta môže byť v rôznych podobách. Vďaka dvojici špecifických zbraní (kúzelná palička a rôzne tajomné elixíry či hlavy démonov slúžiace ako jednoduchý štít) sa nekromant stavia viac dozadu. Bojovému umeniu barbara alebo paladina sa rovnať nemôže. Po vyčarovaní nemŕtvych nasledovateľov spočíva jeho práca hlavne v zosielaní klatieb na nepriateľov, čím dáva vlastným nemŕtvym jednotkám bojovú výhodu.

Vyvolávanie Kostené a jedové schopnosti Kliatby
Nekromant dokáže vyvolávať kostených bojovníkov z tiel zabitých nepriateľov, neskôr aj zabitých nepriateľov oživovať a dostať na vlastnú stranu. Dôležité schopnosti sú tiež vyvolávania golemov, pričom každý zo 4 druhov má rozdielne vlastnosti. Obranný štít z kostí, namočenie dýky do jedu alebo vytvorenie väzenia z kostí sú len niektoré z možností, ktoré má nekromant v tejto oblasti. Kliatby sú účinnou zbraňou, ktoré nezraňujú nepriateľov priamo, no zhoršujú ich vlastnosti. Je to napríklad zníženie ich obrany, rýchlosti či odolnosti. Zaujímavá kliatba je napríklad železná panna, ktorá bude prekliatym jednotkám vracať nimi spôsobené zranenie.

Paladin[upraviť | upraviť zdroj]

Paladin je bojovník nasledujúci učenie Zakarumu. Bojuje za to čo považuje za správne. Prináša požehnanie na svojich spojencov zatiaľ čo na nepriateľov prináša neľútostný rozsudok smrti.

Paladin je mocný bojovník, využívajúci magické aury, ktoré zlepšujú jeho bojové vlastnosti. Efekt týchto auier je veľmi vysoký, no nie je možné mať naraz viac ako jednu. Bojové schopnosti umožňujú paladinovi efektne bojovať na blízku, a to s väčšinou zbraní. Okrem dobrej možnosti používať obojručné zbrane mu tiež pripadá možnosť bojovať so štítom. Nevýhodou je absencia efektívneho útoku na diaľku.

Stratégia hry za paladina môže mať viac podôb, založených na zvolených aurách a výzbroji. Prevažné použitie je v hre jedného hráča, i v hre viac hráčov bojovník v prvej línií. Vďaka kľúčovej schopnosti bojový zápal a kľúčovej aure tŕne je vhodný v boji proti väčšiemu počtu slabších i silnejších nepriateľov.

Obranné aury Útočné aury Bojové umenie
Obranné aury umožňujú paladinovi a jeho spoluhráčom zvýšenie obrany, liečenie zranení, lepšiu odolnosť voči elementárnym elementom a ďalšie možnosti. Vďaka aurám modlitba a meditácia nepotrebuje používať liečiace elixíry. Pomocou útočných auier môže paladin zraňovať nepriateľov alebo zvyšovať účinnosť svojich zbraní. Najobľúbenejšia je aura tŕne, ktorá vracia útočníkom niekoľkonásobok ich vlastného poškodenia. Bojové umenie je u paladina veľmi dôležité. Okrem zosilnenia útoku umožňuje jeho zrýchlenie (bojový zápal) alebo použitie elementárnej mágie. Ďalšia možnosť je zosilnenie účinnosti štítov.

Príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

ACT I.[upraviť | upraviť zdroj]

Dorazili ste do tábora kde sa nachádzajú utečenci z mesta Tristram a zvyšky klanu Sisterhood of the Sightless Eye. Po tom čo mestom prešla osoba známa ako Dark Wanderer- Temný pútnik sem prišli démoni a vypálili mesto. Mnoho obyvateľov a aj členov klanu bolo ovládnutých do démonmi. Vašou prvou úlohou bude vyčistiť neďalekú jaskyňu od démonov. Po jej vyčistení sa dozviete že na pohrebisku je démon menom Blood Raven a vy ho máte zabiť. Po jeho zabití vás pošlú najsť starý zvitok ktorý vám pomôže dostať sa do mesta Tristram a tam oslobodiť Deckarda Caina. Deckard Cain je posledný z dávneho národa Horadrimov. Horadrimovia boli vyvolení Tyraelom, archanjelom spravodlivosti, aby uväznili troch démonických lordov – Mephista, Baala a Diabla. Po jeho oslobodení vás pošle kováčka najsť v kláštore kladivo. V močiaroch je aj veža ukrývajúca poklad. V kláštorných katakombách je démonka Andariel, ktorá je za všetko zodpovedná. Andariel tu ostala, aby bránila Temného pútnika (ktorý je v skutočnosti Diablo).

ACT II.[upraviť | upraviť zdroj]

Vydali ste sa na juh nájsť Tal Rashovu hrobku kde je uväznený Baal. Pravdaže Temný pútnik tu už bol a za ním prišla temnota. V stokách mesta Luth Gholein ožila múmia a vašou úlohou je zbaviť sa jej. Na to aby ste sa dostali do Tal Rashovej hrobky musíte v púšti nájsť Horadrickú kocku – artefakt schopný meniť podstatu predmetov (ktorým vytvoríte kľúč do hrobky), žezlo a amulet ktoré spolu vytvoria kľúč. V hrobke však nakoniec nájdete démona Duriela. Zistíte teda, že Baal a Diablo odišli a mieria nikam inam než do sídla Zakarumu, kde je väznený Mephisto.

ACT III.[upraviť | upraviť zdroj]

V divočine na juhu vás čaká úloha dostať sa do Mephistovho väzenia. Mephisto svojou mocou pokrivil paladinov a vďaka tomu získal Diablo svoju slobodu. Keď však konečne preniknete až do chrámu zistíte že Baal aj Diablo zmizli. Diablo sa vydal bránou do pekla zatiaľ čo Baal vyrazil k Worldstone. Po tom čo zabijete Mephista, uväzníte ho do jeho Soulstone – kameňa, ktorý dokáže natrvalo udržať dušu démona.

ACT IV.[upraviť | upraviť zdroj]

V pekle vás zastaví Tyrael a povie vám, že pozná spôsob ako navždy zabiť démona. Musíte jeho soulstone aj s dušou zničiť vo vyhni uprostred pevnosti, ktorú vybudovali démoni a anjeli. Táto pevnosť kedysi ukrývala Worldstone a anjeli a démoni si postupne striedali nadvládu nad ňou. Momentálne je pod nadvládou pekla, keďže worldstone sa nachádza v zemi Sanctuary. Keď nájdete Diabla, zabijete ho a uväzníte. Potom jeho a Mephistov soulstone zničíte a na svete ostane len jeden z najmocnejších démonov, Baal.

ACT V.[upraviť | upraviť zdroj]

Tento act je súčasťou datadisku – Diablo II Lord of Destruction. Baal sa vydal na sever k worldstone. Jeho soulstone bol pri boji z Horadrimmi poškodený a preto sa musel mág Tal Rasha obetovať aby ho uveznil. Soulstone ostal spletený z jeho podstatou natoľko že aj potom čo sa od neho odpútal stále s ním bol spojený. Chcel použiť soulstone aby poškvrnil Worldstone svojim zlom. Ak by mu to vyšlo, poškvrnil by zlom každého človeka a obrátil ich proti nebu, čím by peklo vyhralo. Hrdinovia vyrazili na sever aby mu v tom zabránili a pridali sa k nim druid a zabijačka. Baalovy sa podarilo poraziť barbarov a dostal sa až k Worldstone a hoci sa hrdinom podarilo zabiť ho bolo už neskoro, poškvrnil svojim soulstone samotný kameň Worldstone. Tyrael, ktorý tam dorazil, sa rozhodol že nedovolí aby sa ľudia stali sluhami démonov a preto hodil svoj meč do Worldstone a tým ho zničil. Meč to prežil ale o Tyraelovom osude sa od vtedy nevie. Zničenie Worldstone spôsobilo výbuch ktorý zničil okolie a spravil ho neobývateľným.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=application&iId=74