Diskusia:Abba

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Vyhodil som stub, lebo sa jedná o hotový článok - t.j. definíciu tohto pojmu. Dal by sa ešte rozšíriť, keby niekto doplnil napr. názvy diel, v ktorých sa tento pojem využíva. Ale aj bez takéhoto zoznamu nejde - podľa mňa - o nedokončený článok, t.j. stub. --Ivan B. 05:12, 26 Nov 2004 (UTC)

Tak toto je zásadný omyl. Stub znamená v prvom rade, že je článok krátky a nie že je nedokončený, a okrem toho wikipedia nemá byť výkladový slovník - v nemeckej wiki by napríklad takýto článok obsahujúci len definíciu hneď zmazali, ale na pomery sk-wiki samozrejme prižmurujeme oči. Ja som pôvodne do textu šablóny stubu chcel dať len, že je krátky, ale na príslušnú výzvu mi nikto neodpovedal, tak som tam nechal aj že je nedokončený - čakal som že to takto dopadne...Bronto 16:29, 26 Nov 2004 (UTC)

Vdaka za vysvetlenie. Mas vlastne pravdu, tusim na "vykladove slovniky" je urceny projekt WikiDictionary, vsak? Myslim ale, ze na nase slovenske pomery je momentalne nerealne budovat oba projekty, to by sa musel najst odborne fundovany nadsenec - profesional, ktory by dokazal prispievat do slovnika. K tym literarnym pojmom - kazdy clanok by mal obsahovat definiciu, priklad(y), pripadne ukazkovy zoznam diel/autorov, ktore vyuzivaju dany pojem. Potom to uz azda splna atributy encyklopedickeho clanku. K tomu stubu - mne sa to zda trocha matuce "kratky alebo nedokonceny" - su to podla mna 2 odlisne pojmy. Ked je clanok kratky, tak by stub mal nabadat uzivatela k jeho rozsireniu. Ked je clanok nedokonceny - pod tym pojmom chapem, ze autor ho este nestihol uplne dokoncit, ale planuje tak urobit v dohladnom case. Tam by som pouzil skor sablony Template:Pracuje sa alebo Template:Pripravuje sa. Tieto som vytvoril inspirovany cs-wiki. Co si o tom myslis? Ivan B. 08:21, 27 Nov 2004 (UTC)

Moja rec...takze som teraz predsa len zmenil text toho stub-u... Mimochodom, s tou dopredu predpisanou strukturou clankov to zas hadam nemusis brat az tak striktne, lebo to potom pripadne odradi potencionalneho prispievatela, ktory by rad pridal text s inou strukturou, ale ho odradi ze uz su tam predpisane nadpisy a ako novy nievie ako ich odtstranit...Bronto 16:54, 27 Nov 2004 (UTC)

Iné[upraviť kód]

Ja len podotýkam, že tú sekciu s asketickými mníchmi z Beliany som sa snažil nájsť zatiaľ asi v desiatkach zdrojov a nikde to takto napísané nevidím, všade je namiesto toho napísané, že to je oslovenie nejakých patriarchov, biskupov, duchovných. Ale nechávam to tak. Bronto 18:25, 18. december 2011 (UTC)

Pre protokol (keď už píšem tako po rokoch): je to oslovenie známe zo zbierky Apofthegmata tón hagión paterón. Pozri napr. Apofthegmata: výroky a příběhy pouštních otců I. 2., opr. vyd. Praha: Benediktinské arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty, 2009. ISBN 978-80-86882-12-3. s. 147., resp. avva in: Pravoslavnaja enciklopedija. Vasiľ (diskusia) 15:54, 31. január 2015 (UTC)

ABBA[upraviť kód]

Podľa čoho je článok o albume ABBA pokladaný za rovnocenný význam ako článok o samotnej hudobnej skupine ABBA (a nie, že hudobná skupina je primárny význam), resp. prečo bolo prebiehajúce presúvanie zrušené, Vasiľ?--Lišiak (diskusia) 23:24, 13. august 2015 (UTC)

Primárny význam nie je, preto je tu RS. Že sa niečo píše iba veľkými písmenami, neznamená, že by malo mať samostatnú stránku a nie presmerovanie sem. Vasiľ (diskusia) 06:29, 14. august 2015 (UTC)

Primárny výraz k „ABBA“ (veľkými písmenami) skutočne (z tých dvoch) nie je? A tá zásada zjavne neplatí, inak by NASA nepresmerovávalo na National Aeronautics and Space Administration a malo by presmerovanie presmerovania na rozlišovaciu stránku Nasa, či analogiky Sr by nepresmerovávalo na Stroncium a presmerovávalo by na rozlišovaciu stránku SR.--Lišiak (diskusia) 06:57, 14. august 2015 (UTC)
Tá zásada platí a ďakujem, že si ma upozornil na chybné presmerovania. Vasiľ (diskusia) 07:00, 14. august 2015 (UTC)
A je to len Tvoj vynález, či tá zásada má aj nejaké ukotvenie v konvenciách alebo reálne opodstatnenie?--Lišiak (diskusia) 08:48, 14. august 2015 (UTC)
Takto sú RS riešené, lebo je to systematické, aby rovnaké slovo, ktoré sa odlišuje len písaním malých/veľkých písmen malo spoločnú rozlišovaciu stránku. Nechápem, prečo si myslíš, že tvoje presuny a zvyšovanie entropie v RS majú nejaký prospech pre wiki. Vasiľ (diskusia) 10:44, 15. august 2015 (UTC)