Diskusia:Islam

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

V islame sa vyvinuli dve hlavné vetvy. Ich prívrženci sa nazývajú šiíti a sunniti. Dajú sa prirovnať ku katolíkom a protestantom v kresťanstve. Vznikli však odlišným spôsobom. Ak porovnanie s kresťanskými prúdmi, tak skôr pravoslávie a katolicizmus. --62.168.67.210 (diskusia) sa nepodpísal(a)

Nesúhlasím. Je tu naozaj podobnosť s katolicizmom a protestantizmom a to v tom, že katolíci aj sunniti uznávajú Písmo aj určitú tradíciu a protestanti a šíiti len Písmo. --Laddy 22:21, 5. január 2011 (UTC)

O Mohamedovi[upraviť zdroj]

Síce som sekciu, kde bolo písané o Mohamedovi a počiatku islamu skresal, možno som tak urobiť nemal, nakoľko v podstate sa jedná o pravdu. Napriek tomu nie som si istý, či bol správne volený slovník („začal vymýšľať náboženstvo“, „Islam je teda dielo bojovníka, ktorý pozabíjal veľké množstvo svojich odporcov“). Neviem, aká je politika ohľadom náboženstiev na tejto stránke, nakoľko pohľad fakticko-encyklopedický je častokrát v konflikte s náboženským hlásaním. --Achernar (diskusia) 19:57, 16. november 2015 sa nepodpísal(a)

Stav hesla ku dňu 12.3.2016[upraviť zdroj]

Islam versus islám: islám nie je české slovo, nemôže sa preto jednať o bohemizmus. Keď už, je to prihlásenie sa k podobným princípom prepisovania arabských termínov do nášho jazyka.

Ďalej k zdrojom. Hlavne v Českej republike je výskum islámu na pomerne vysokej úrovni. Nerozumiem celkom dobre prečo autor pracuje s iDNES.cz, týden, Pyramída, česká televize a iné. V hesle nie sú použité ani tie najelementárnejšie encyklopédie, ktoré sa islámom zaoberajú. Ďalej:

"Náboženstvo bolo vytvorené na základe judaizmu a kresťanstva...".
  • A kde sa nám stratil arabský polyteizmus? Na formovanie Muhammadových predstáv mal pomerne veľký vplyv.
"K moslimskému náboženstvu sa v súčasnosti hlási viac ako jedna miliarda ľudí"
  • Neznelo by lepšie "K islámu sa hlási"? Okrem toho je to viac ako 1,5 miliardy ľudí.
"Podľa islamského práva šaría hrozí za odklon od islamu trest smrti"
  • Tu by som očakával, že článok objasní komplikovanosť pojmu a odlišné vnímanie islámskeho práva od toho európskeho. Namiesto toho je tu spomenuté právne stanovisko, ohľadom ktorého zďaleka nepanuje medzi muslimami zhoda.
"Nerozvíja príliš metafyzické predstavy, ale skôr morálne a rituálne aktivity."
  • Teológiu a politiku sme nechali kde? Prostredníctvom vystúpení Muhammad koncipoval pravidlá pre fungovanie obce, ktorú viedol. Nejednalo sa len o morálne a rituálne aktivity.
"So znalosťou týchto dvoch monoteistických náboženstiev skonštruoval náboženstvo"
  • Až tak tieto dve náboženstvá nepoznal. Stačí si prečítať Korán a zistíte, že o nich vedel veľmi málo, ale aj tak mi tu najviac vadí slovíčko "skonštruoval". Koránske súry zachytávajú proces, ktorý trval zhruba dve desaťročnia. Aj keď môžeme vnímať náboženstvo ako ľudský konštrukt, predsa len ma napadajú vhodnejšie termíny.

Taktiež je tu pomerne povrchne rozobraná problematika radikálneho islámu pod kapitolou "Kritika". Táto téma by si zaslúžila samostatný oddiel.

Žiaľ, musím konštatovať, že so žiadnym s tvrdení v hesle som nemohol súhlasiť. Najväčším problémom sa mi javí negatívny postoj autora k fenoménu a pochybné zdroje. Myslím si, že heslo potrebuje významné úpravy.--Bororox (diskusia) sa nepodpísal(a)

Ozdrojované sekce těžko vyvrátíš--Rottweiler (diskusia) 14:37, 25. apríl 2016 (UTC)
Článok som už dávnejšie upravil, kde som vymazal nestranne ladené časti. No badám, že redaktor Vasiľ z nepochopiteľných dôvodov moju úpravu vrátil. Nemyslím si, že článok v aktuálnom znení je hodný encyklopédie, a to ani Wikipédie. Je to odpad. --130.226.139.247 15:17, 3. máj 2016 (UTC)
Encyklopedie má obsahovat veškerý věcný obsah, včetně kritiky a polemiky, islámu nevyjímaje--Rottweiler (diskusia) 18:56, 4. máj 2016 (UTC)
Články v médiách nie sú hodnoverné zdroje pre encyklopédiu. Ich životnosť a platnosť je veľmi krátka a nepredchádza im žiaden výskum. Úlohou je predať obsah. Podľa mňa polemiky do encyklopédie nepatria. Za hodnoverné zdroje považujem štúdie, monografie a encyklopédie z pera renomovaných odborníkov. --Bororox (diskusia) 09:30, 6. máj 2016 (UTC)
Když studie a monografie, tak je tu jeden inspirativní článek, referencí je dost en:Criticism of Islam--Rottweiler (diskusia) 12:46, 8. máj 2016 (UTC)
S tou kritikou islámu je to OK, len prečo by malo heslo islám obsahovať len zdiskreditované a vulgarizované podoby islámu. Je to podobne, ako keby sme do článku o kresťanstve za každú cenu tlačili iba temné stránky z minulosti. Témy ako inkvizícia alebo pedofília kňazov k veci jednoducho patria, ale neformulujú sa hneď v prvých vetách definícií. Podobne je to aj s tým trestom smrti za odpadnutie od islámu.

Definícia[upraviť zdroj]

Bororox treba vrátiť synonymá do definície, to tam patrí a a sú z nich urobené aj presmerovania. Vasiľ (diskusia) 06:47, 14. jún 2016 (UTC) Vasiľ No môj zámer bol vytvoriť kapitolu v ktorej by som to vyriešil zvlášť. Nielen synonymá, ale aj písanie slova islám-islam, len už to nestíham. A konkrétne tie synonymá vrátiť neviem, resp. neviem kde to nájdem.--Bororox (diskusia) 08:14, 14. jún 2016 (UTC) Vasiľ Vďaka! --Bororox (diskusia) 08:16, 14. jún 2016 (UTC)

Kukám, že sa o veci už diskutovalo. Úvodná definícia nemusí obsahovať každý výraz čo sa pre islam používa. Prínosnejšie by bolo uviesť pôvod slova.--Jetam2 (diskusia) 16:26, 12. november 2016 (UTC)

Úprava hesla dňa 14.6.2016[upraviť zdroj]

Zdravím, čo sa týka prepisov arabských názvov, v článku kolíše jazykový úzus. Je to síce problém, ale bežne sa s tým môžeme stretnúť aj v odbornej literatúre. Čo sa týka tých kapitol Kritika islamu a Islam na Slovensku - Sú pomerne tendenčné, ale zatiaľ do nich zasahovať nebudem. Uvidím ako sa helo bude vyvíjať po mojom zásahu. --Bororox (diskusia) 08:24, 14. jún 2016 (UTC)

Úprava hesla dňa 8.10.2016[upraviť zdroj]

Len k tej podkapitole "Islamský terorizmus" v rámci kapitoly "Islamský reformizmus"... Logicky tam nepatrí. Tá typológia je síce funkčná, ale umelá a viazaná na konkrétneho autora (v tomto prípade Mendel). Reformizmus je myšlienkový prúd, terorizmus vojenská stratégia (alebo aktivita). Islamský reformizmus začal v 18. storočí. Terorizmus začali niektoré hnutia (Muslimské bratstvo) využívať až v 40-tych rokoch 20. storočia. Dokonca aj niektorý islámsky fundamentalisti ho odsudzujú. Ak chce niekto spracovať túto tému, navrhujem jej začlenenie v rámci kapitoly "Islam a násilie", ale upozorňujem, že sa jedná o náročnú tému... Samozrejme ak chceme aby bol článok vyvážený. --Bororox (diskusia) 8. 10. 2016, 21:10 (UTC)