Diskusia:Zoznam miest na Slovensku

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zoradovanie podla poctu obyvatelov[upraviť kód]

Zoradovanie podla poctu obyvatelov nefunguje... zoradovanie podla abecedy a podla velkosti cisla nie je to iste,pokial sa nedoplnia nuly na zaciatok cisel,aby mali vsetky rovnaku dlzku. --78.128.195.217 (diskusia) sa nepodpísal(a)

Problém je spôsobený medzerou, používanou na sk.wiki ako oddelovač tisícov. JS helper pre sortable tabuľky chápe obsah bunky ako číslo len ak je zapísané bez oddelovačov, prípadne ak je oddelovač čiarka (ktorá sa u nás používa ako desatinný separátor, ale v US/GB svete ako oddelovač tisícov). Vo wikibits.js je to vedené ako TODO (@todo language-specific digit grouping/decimals (bug 8063)), takže to časom možno spravia konfigurovateľné pre jednotlivé jazykové mutácie. Ja som to zatiaľ (napr. v Zoznam okresov na Slovensku) riešil tak, že som použil čísla bez oddelovačov a do footnote hodil vysvetlenie, prečo tam nie sú. --Teslaton 09:49, 23. jún 2010 (UTC)
Bohužial aj ja som zistil že ak dám mestá zoradiť podľa počtu obyvateľov tak to nefunguje. Urobil som "Zoznam najväčšich miest na Slovensku, ale teraz je požiadavka na jeho zmazanie. Súhlasím aby bol "Zoznam najväčšich miest na Slovensku" vymazaný ale nech niekto najskôr opraví automatické zoraďovanie podľa počtu obyvateľov a podľa rozlohy. Ďakujem. Henrich37 (diskusia) 11:30, 3. júl 2012 (UTC)
Všimol som si že zoraďovanie podľa rozlohy a hustoty zaľudnenia už funguje. Nefunguje len podľa počtu obyvateľov. Zaujímavé je že prázdne políčka dáva dopredu. Bubamara dobrá praca a dík že si pridala tie dve políčka (rozloha a hustota zaľudnenia). Keby si dokázala opraviť aj to zobrazovanie podľa počtu obyvateľov tak by to bolo úplne super. Gratuľujem Bubamara. Henrich37 (diskusia) 11:35, 3. júl 2012 (UTC)
Aby správne fungovalo numerické zoraďovanie, musí byť splnené nasledovné:
  • v bunke musí byť len samotné čislo bez jednotiek (tie možno v prípade potreby uviesť v hranatých zátvorkách v záhlaví tabuľky)
  • oddelovač tisícov musí byť pevná medzera, nie obyčajná. Bohužiaľ, v IE to momentálne nefunguje ani s tou pevnou, v ostatných prehliadačoch to vyzerá byť OK. Alternatíva je uviesť číslo bez oddelovačov tisícov, typograficky to ale nie je ideálne.
Ak chcete uviesť katastrálne rozlohy a hustoty, treba ich uviesť pre všetky mestá a vrátane zdroja. V tejto chvíli na to nemám čas, môžem to ale neskôr doplniť. --Teslaton (diskusia) 11:53, 3. júl 2012 (UTC)
Snaha bola. Ak niekto má záujem, nech to ďalej doplní, či opraví. Čísla som preniesla ako ukážku rozšírenia tabuľky zo zoznamu naj miest. Zdroj som neoverovala. Toľko zo strany "netabuľkového" redaktora. --–Bubamara 12:14, 3. júl 2012 (UTC)

Takže zoraďovanie funguje na 100 % v prehliadači Mozila Firefox a nefunguje v IE. Ja budem pridávať postupne rozlohu miest a hustotu podľa údajov jednotlivých miest čo sú uložené na Wikipédii. Zoraďovanie funguje pri rohustote len ak sa nepíše medzera medzi tisíckami teda treba písať napr 1280 a 1 280. Ak nikdo nie je proti tak by som bol ochotný tie bedzery medzi tisíckami zmeniť aj u obyvateľstva aby to fungovalo u IE. Len mám obavu že hlavne u počtu obyvateľov to bude menej prehľadné. Vyjadrite sa niekto čo môžem zmazať medzery u počtu obyvateľov? Henrich37 (diskusia) 12:31, 3. júl 2012 (UTC)

V žiadnom prípade nesmieš takto upravovať čísla, je to typografická chyba. Kolega Teslaton sa vyjadril, že sa na to pozrie neskôr, tak maj prosím ťa strpenia. --Maajo25 (diskusia) 12:36, 3. júl 2012 (UTC)
Ja som tiež za zachovanie oddelovačov. Ak do toho chceš investovať energiu, treba skôr skúsiť reportovať bug ohľadom triedenia čísel s oddelovačmi tisícov v IE. Tzn. zistiť, kto udržiava tú sortovaciu funkcionalitu a cez príslušný kanál (bug tracker, projektová stránka, diskusia s autorom) to reportnúť. Spýtať sa dá napr. tu: en:Help talk:Sorting. --Teslaton (diskusia) 12:41, 3. júl 2012 (UTC)
Na vloženie počtu obyvateľov použi šablónu {{OBP}}, príklad pre Bratislavu {{OBP|SK|582000|T}}. Na rozlohu môžeš šablónu {{nts}}, príklad {{nts|367}} (keďže žiadne mesto nemá rozlohu väčšiu ako 1 000 km² je vlastne zbytočná). Na hustotu šablónu {{OBH}}, príklad {{OBH|SK|582000|367|2|T}}. --Sudo77 16:43, 4. júl 2012 (UTC)

Porovnanie[upraviť kód]

Mohlo by byť prínosné, keby sme zachovali údaje aj z predošlého sčítania/odhadu, aby mohli byť porovnateľné trendy stúpania a klesania obyvateľov.

Presnosť zdroja[upraviť kód]

Ktorý zdroj je hodnoverný? Uvedený zo ŠÚSR alebo tento? Rozdiel je konkrétne pri Žiline 3000 obyvateľov, čo isto nie je len štatistická odchýlka.--Pe3kZA (diskusia) 19:59, 14. júl 2012 (UTC)

Tu sú výsledky sčítania obyvateľov, domov a bytov 2011, pri meste Žilina 81 494 obyvateľov. Druhý údaj zo stránok mesta udáva počet obyvateľov prihlásených na trvalý pobyt v meste Žilina. To že mám nahlásený trvalý pobyt na určitej adrese ešte neznamená že tam trvalo bývam (ja napr. viac ako 10 rokov). Považovať ŠÚSR za nehodnoverný zdroj je trošku divné.

Nemecké a maďarské názvy[upraviť kód]

Prečo sú tu uvedené ako hlavné znaky slovenských miest ich nemecké a maďarské názvy? Tie by tu vôbec nemali byť. Naopak, hodilo by sa doplniť napr. prvú písomnú zmienku, možno bývalé slovenské názvy a podobne. Illioplius (diskusia) 10:06, 8. marec 2014 (UTC)

Údaje v stĺpci "Zmena v %"[upraviť kód]

Ak počítam zmenu v % z údajov uvedených v stĺpcoch počet obyvateľov v r.2001 a 2018, tak mi vychádzajú odlišné hodnoty od tých, ktoré uvádzate v stĺpci "Zmena v %". Kde je chyba? --Fmihalik (diskusia) 21:26, 18. október 2019 (UTC)

Chyba je v tom, že to tam doplnil iniciatívny anonym ako číselné hodnoty natvrdo [1], pričom sa už samozrejme neunúval to aktualizovať (a nikto to zrejme ani nekontroloval). Samotné počty obyvateľov sú tam pritom vyplúvané cez dátovú šablónu, do ktorej sú hodnoty každoročne importované z demografických dát ŠÚ SR. Osobne som za vypustenie toho stĺpca. --Teslaton (diskusia) 21:59, 18. október 2019 (UTC)