Diskusia s redaktorom:GiMa38
Ahoj, GiMa38. Vítame Ťa v slovenskej Wikipédii! / Welcome to the Slovak Wikipedia! | |||
Slovenská Wikipédia je slovenská jazyková verzia Wikipédie, ktorá vznikla v októbri 2003 a k dnešnému dňu má 251 093 článkov.
Začal(a) si dobre a si na najlepšej ceste začať prispievať a pridávať množstvo dobrých článkov. Ďakujeme za Tvoj prínos k tvorbe encyklopédie a tešíme sa na spoluprácu. Veríme, že sa nám bude dobre spolu pracovať a že sa tu budeš medzi ostatnými cítiť príjemne. Odporúčame Ti, aby si si prečítal/a nasledujúce stránky, ktoré Ti uľahčia prácu pri Tvojom upravovaní: | |||
Príručka | Pieskovisko (miesto pre experimenty)
| ||
Obsah Pomocníka | Kaviareň (diskusia redaktorov) | ||
Často kladené otázky | Päť pilierov Wikipédie | ||
Wikitext | Čo Wikipédia nie je | ||
Na diskusných stránkach sa vždy podpisuj: stačí napísať 4 vlnovky Naopak články sa nikdy nepodpisujú. | |||
Tak ešte raz vitaj a ďakujeme za Tvoje príspevky. Dúfame, že sa tu uvidíme často. If you have questions, comments, or something is not clear to you, or if you would like to know something about the Slovak Wikipedia, look at the Slovak Wikiembassy, where someone might even help you in your language :). |
Johann Wolfgang Kempelen
[upraviť zdroj]Dobry den, mozte prosim, vzhladom na mnozstvo vasich prispevkov a jednotnosti zhrnutia uprav, doplnit zdroje konkretnejsie? Najlepsie priamo do clanku, kedze ide o definicie. Za sporne povazujem doplnenie Kempelenovych mien do tvaru Johann Wolfgang Franz von Paola Johannes der Almosengeber von Kempelen Barón de Pázmánd. --Bonnifac 22:10, 30. január 2010 (UTC)
Podľa matriky by to v slovenčine bolo Ján Vlk František z Pauly Ján Almužník von Kempelen. Keďže bol nemec, z latinčiny som jeho meno uviedol v nemčine. Ak je to podľa Vás sporné, v ktorom jazyku odporúčate meno uvádzať, ak je v pôvodnom dokumente v latinčine? Ďakujem.
Biskupský erb Júliusa Gábriša
[upraviť zdroj]Predpokladám, že ty si autorom tohoto obrázku Obrázok:COA bishop SK Gabris Julius.png. Podľa akej predlohy si to robil? Lebo v Haľkovej knihe je zobrazovaný len obyčajný erb s holubicou a nie štvrtený erb. Zaujímalo by ma o tom niečo viac, lebo v tomto erbe je jednoznačne pálium, pričom otázka či bol Gábriš arcibiskupom nie je (podľa mňa) celkom jasne zodpovedaná.--LacoR (diskusia) 21:36, 16. január 2013 (UTC)
Erb je podľa kresby v schematizme z roku 1978. Prvé a štvrté pole (a pálium v ňom) sa v tomto prípade nespája s hodnosťou arcibiskupa, ale predstavuje vtedajší erb Trnavskej arcidiecézy.-- GiMa38
Ďakujem. --LacoR (diskusia) 22:03, 11. február 2013 (UTC)
Mortuárie
[upraviť zdroj]Ahoj, určite Ťa stálo veľa času a práce doplniť mortuárie do článkov. Ale asi nie sú veľmi vhodné do článkov o kostoloch, skôr pôsobia odstrašujúco. Je to v latinčine (koľko čitateľov vie latinsky) a vypadá to len ako chaotický zhluk písmien. Podľa mňa by bolo lepšie to vymazať. Nechcem to ale urobiť bez Tvojho vedomia a bola by som rada ak by si s tým súhlasil. Maj sa fajn. --Lalina (diskusia) 20:16, 22. marec 2013 (UTC)
Úplné vymazenie z wiki by bola škoda. Predpokladám, že ide o prepisy z baziliky a z katedrály v Trnave. Áno bolo ich treba naskôr kvalitne odfotiť (po dva rôzne roky v rámci noci kostolov) a potom som text lúštil dlhé hodiny, ale nejde o to. Podstatné je, že ani v literatúre ani na internete som tieto prepisy nenašiel, a práve preto som sa na to podujal. Áno, vyzerajú ako zhluk písmen, ale to bol cieľ, aby som ich prepísal presne podľa originálu. Sám nie som nejako veľmi dobrý latinár, teda ani ja niektorým slovám, či frázam v nich nerozumiem (najmä ak nejde o životopisné údaje, tituly a funkcie, ale o nejaké "průpovídky", citáty a pod.). Napriek tomu, určite existujú historici, pre ktorých môžu byť užitočné (napr. údaje J. Szászym z baziliky korigujú údaje o roku úmrtia a veku oproti údajom, ktoré sa o ňom dajú nájsť na webe). Ak nie sú inde, bolo by vhodné, aby aspoň na wiki boli.
Na zváženie však dávam vytvorenie samostatných (krátkych) článkov - podobne ako pri katedrále sv. Martina v Bratislave je popri článku o katedrále samostatný článok o vitrážach v nej. To však neviem spraviť, nakoľko s ovládacími prvkami wiki sa nie veľmi priatelím, preto ak aj v rámci svojich výskumov niečo zistím, viem to akurát dať do už existujúceho článku (ak nenájdem vhodný článok, tak čakám, či sa niekedy objaví a dopĺňam až potom, niekedy aj po dvoch/troch rokoch).
Dúfam teda, že som presvedčil pre ich buď ponechanie na pôvodnom mieste, prípadne presun do osobitného článku. HAND -- GiMa38
Referencie
[upraviť zdroj]Ahoj. Všimol som si, že pridávaš genealogické dáta (napr.). Dobrá práca. Len by bolo lepšie nedávať odkazy medzi externé zdroje, ale vkladať ich do článku ako referencie. Referenčné šablóny nájdeš tu. Vďaka!
OK, s referenčnými šablónami síce neviem pracovať, všetko robím v zdrojáku, ale pokúsim sa. GiMa38
Latinské nápisy
[upraviť zdroj]Ahoj, pridávanie latinských nápisov do článkov (navyše bez referencií) nie je asi veľmi vhodné. Rozumie im mizivé percento čitateľov a esteticky to tiež nie je žiadna výhra. --Lalina (diskusia) 22:21, 6. máj 2014 (UTC)
Ad Lalina: Texty prepisujem priamo podľa fotiek, ktoré robím na mieste. Sú to hodiny práce v teréne, pri spracúvaní fotiek a najmä veľa času následne pri lúštení jednotlivých písmen (niektoré nápisy sú nafotené aj na wikicommons). Nie sú to teda prepisy z kníh či periodík, takže referencie si v tomto prípade ani neviem predstaviť. Zároveň ide o texty, ktorých prepisy som doteraz v knihách ani periodikách nenašiel publikované. Ich obsah navyše možno považovať za primárny zdroj. Áno, s estetickosťou mám trochu problém, ale ak tieto texty nie sú inde k dispozícii, nevidím dôvod v ich nevhodnosti. Naopak, práve v tom vidím plus, že ide o prvé (aspoň mne) známe publikovanie textov. Kde sa hodia viac ako do encyklopédie. Takto sú, aspoň podľa mňa, lepšie k dispozícii a myslím, že pre historikov, či sprievodcov sú použiteľné. --GiMa38 (diskusia) 7. máj 2014
- Ale my nepíšeme pre historikov, či sprievodcov, takže drvivú väčšina im nerozumie. --Lalina (diskusia) 08:19, 7. máj 2014 (UTC)
Erby biskupov a arcibiskupov
[upraviť zdroj]Ako autora viacerých (tuším, že väčšiny) obrázkov erbov biskupov a arcibiskupov z bývalého Uhorska ťa chcem poprosiť o pomoc pri Šablóna:Erb s ornamentom. Konkrétne mi ide o tie "ornamenty" (vôbec neviem či to je správny heraldický názov). Z fr.wikipedia.org som prebral biskupa, arcibiskupa, kardinála a kardinála-knieža. Chýba mi arcibiskup "ad personam" - mal by mať iba jednoduchý procesiový kríž a arcibiskup - metropolita (s páliom). Taktiež neviem či použitý obrázok pri kardinálovi-kniežati (Súbor:Orn ext Prince-évêque cardinal.svg) je správny aj pre uhorských prímasov-kniežatá a chýba mi pozadie pre prípad ak prímas nebol kardinálom. Kompletne chýbajú veci pre gréckokatolícku hierarchiu. Vedel by si takéto veci vyrobiť? Ono na commons je dosť vzoriek, len väčšinou majú prázdny štít a prázdnu pásku na heslo, pre tieto šablóny ba bolo najvhodnejšie mať obrázky bez štítu a bez pásky na heslo. Ja sa do takejto grafiky nevyznám a neviem to poupravovať tak, aby som to mohol zverejniť. Ďakujem. --LacoR (diskusia) 20:35, 1. september 2014 (UTC)
Zúčastni sa 2. slovenskej WikiKonferencie, 9.12. v Žiline
[upraviť zdroj]Ahoj GiMa38!
Už onedlho, 9. decembra, sa v Žiline uskutoční wiki stretnutie roka – 2. slovenská WikiKonferencia! Ako kolegu Wikipediána ťa pozývame na toto výnimočné stretnutie, na ktoré komunita čakala dlhé 2 roky!
Práve finalizujeme program, tešiť sa môžeš na prehľad úspešných projektov, inšpiráciu do budúcnosti aj noviny z celosvetového hnutia Wikimédia.
Tiež pripomíname, že v prihláške môžeš požiadať o cestovné štipendium (a členstvo vo Wikimedii SK, čo je podmienkou pre udelenie štipendia, ti môžeme schváliť priamo počas WikiKonferencie).
Ďalšie informácie a prihláška: http://wikikonferencia2017.wikimedia.sk/
PS: WikiKonferencia je súčasťou OSSConf, konferencie o otvorenom softvéri a hardvéri, čiže jednou návštevou zažiješ rovno 2 konferencie!
Za organizačný tím, KuboF Hromoslav, 5. december 2017