Diskusia s redaktorom:Jan.Kamenicek

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

/archiv

Stĺpy Panny Márie a Najsvätejšej Trojice[upraviť kód]

Tak som sa k tomu článku konečne dostala. Inak, neklameš, sk-3 v tvojom prípade neklame, veľmi dobrá slovenčina na brata Čecha:) Teším sa na ďalšie zaujímavé články od teba na sk. wiki. --Bubamara …✉ 10:17, 8. január 2007 (UTC)

Děkuji. Za pochvalu :-) i za kontrolu článku. Jan.Kamenicek 11:38, 8. január 2007 (UTC)

Návrat[upraviť kód]

Wecome back a díky za prínos! :) --Jetam2 (diskusia) 26. 10. 2016, 11:02 (UTC)

Ahoj, rád jsem si zase trošku oživil slovenštinu :-) --Jan.Kamenicek (diskusia) 26. 10. 2016, 11:34 (UTC)

Subst[upraviť kód]

Tady se nesubstuje. Měj se, -OJJ 05:16, 2. december 2016 (UTC)

Pripomenutie[upraviť kód]

Ahoj, u nás si tykáme. --Lalina (diskusia) 21:19, 4. december 2016 (UTC)

Ahoj. Já jsem zvyklý si s lidmi, se kterými jsem si nepotykal, vykat, a tohoto zvyku se už asi nezbavím. Tuto konkrétní zprávu beru jako nabídku tykání a přijímám, i když nemůžu zaručit, že občas se zapomenu :-) --Jan.Kamenicek (diskusia) 21:34, 4. december 2016 (UTC)
Na internete je vo zvyku si tykať. Tu sme si to zaviedli ako pravidlo pre ľahšiu komunikáciu a osvedčilo sa to.--Lalina (diskusia) 01:44, 5. december 2016 (UTC) P.S. Ak sa zabudneš, pripomeniem Ti to, žiadny problém.;)
Pre protokol: pravidlo (v zmysle Wikipédia:Pravidlá), odporúčanie, ani nič iné sformalizované to pokiaľ viem nie je, je to tu akurát dlhodobo prevažujúci zvyk. Je ale na každom redaktorovi, či bude preferovať vykanie alebo tykanie, nie je to myslím vec, ktorú by bolo vhodné nejak vynucovať. Osobne sa snažím vykať/tykať recipročne, s preferenciou tykania (väčšinou; pri upozorneniach v diskusiách s nezámymi redaktormi občas automaticky vykám, keď mám dojem, že by automatické tykanie mohlo na neznalého pomerov, navyše väčšinou v kombinácii s upozorneniami na nejaké problémy, pôsobiť nezdvorilo/arogantne). --Teslaton (diskusia) 02:20, 5. december 2016 (UTC)
@internet obecně: nevím, z českého internetu mám jinou zkušenost, která je v zásadě stejná, jako v "reálném" světě: obvykle si lidé na začátku vykají a později si někdy potykají a někdy ne.
@Wikipedie: Myslím si, že automatické tykání může na některé lidi působit špatně. Domnívám se, že tento zvyk zde pochází z počátků projektu, kdy Wikipedii psala parta nadšenců, která ihned navázala velmi neformální styky, a od té doby už to tak zůstalo. Zároveň se tak ale vytvořil vlastní svět poněkud odlišný od světa okolo. To může být dobré pro utužování komunity, ale špatné, pokud se Wikipedie snaží z toho světa přesáhnout směrem ven. Na některých Wikipediích se objevují aktivní snahy zapojit do procesu její tvorby lidi z akademického světa, kteří si ale často potrpí dodržování různých formálních zvyklostí v pracovním i společenském styku. Nemusí se to týkat všech, ale některé akademiky může odrazovat, že mu v diskusi středoškolský student tyká. A nemusí to být jen vážení profesoři. Nedávno jsem vedl kurs psaní Wikipedie pro seniory, z nichž někteří byli velmi příjemní lidé ze staré školy. Neumím si představit, že bychom jim já, čtyřicátník (z jejich pohledu mladík s mlíkem na bradě), a jiní přispěvatelé bez okolků tykali, a minimálně některým z těchto seniorů by to také jistě přišlo nezdvořilé. Koneckonců se mohu i přiznat, že i mě je mírně nepříjemné, když za mnou na diskusní stránku přijde člověk, který mi chce např. vytknout, že jsem z jeho pohledu udělal něco špatně, a od počátku mi tyká, ačkoliv jsem se s ním nikdy nesetkal. Když vím, že to dělá z důvodu místní zvyklosti, tak to vstřebám, ale někdo jiný to třeba nevstřebá, i když nic neřekne.
Tento svůj názor ale nikomu nevnucuji. --Jan.Kamenicek (diskusia) 15:19, 5. december 2016 (UTC)
V podstate s tebou súhlasím (my sme si už potykali). Na druhej strane sa ako komunita stratávame dosť málo. Osobne poznám len niekoľko redaktorov. Ktovie či by sme sa regulérnou cestou k tykaniu prepracovali.--Jetam2 (diskusia) 22:06, 6. december 2016 (UTC)
Tí akademici, či seniori sú niečo iné. Ale väčšinou nie je jasné kto má koľko rokov, tak sa dá brať ako vekovo rovný. Keď som začínala na wiki, tak som podstatne viac fungovala u vás. Vtedy sa tam väčšinovo automaticky tykalo, a môžem povedať, že najhoršie skúsenosti mám s tými čo si potrpia na vykanie. Odvtedy sa to u vás dosť zmenilo, prevláda vykanie, ale nemám pocit, že by to prospelo atmosfére či projektu. Je to síce pán kolega sem, pán kolega tam, ale takisto kopa ŽOKov a rôznych konfliktov. Hulvát bude hulvátom aj keď vyká, a slušný človek je slušný aj pri tykaní. A takú skúsenosť mám aj inde. --Lalina (diskusia) 20:06, 6. december 2016 (UTC)
Právě proto, že často nevím, s kým vlastně mluvím, jak je starý a jestli by se mu tykání líbilo, tak raději téměř vždy vykám (ze začátku jsem nevěděl, kdo vlastně je wikipedista Sokoljan, a jsem rád, že jsem mu nikdy netyknul, to bych si asi i zpětně ukousl jazyk :-) ). Ale jinak máš pravdu, dodržování formálních zvyklostí společenského styku není totéž co slušnost, v tom jsme jistě zajedno. A o konfliktech na cs.wiki mi nemusíš nic povídat, čtyři roky jsem byl členem arbitrážního výboru, takže o tom bohužel něco vím :-( --Jan.Kamenicek (diskusia) 20:18, 6. december 2016 (UTC)
So Sokoljanom máš pravdu, ale z jeho stránky je jasné kto to je. Bolo u vás fajn, žiaľ, už len bolo.--Lalina (diskusia) 20:58, 6. december 2016 (UTC)

@Teslaton: Upravovali sme šablóny, aby sa v nich tykalo, ako sme sa svojho času dohodli, tak preto to hovorím. --Lalina (diskusia) 20:06, 6. december 2016 (UTC)

Hej, to sú ale "neosobné" diskusné šablóny (navyše osobne považujem tykanie v nich za diskutabilné a nekonzistentné s prekladmi rozhrania, kde sú hlášky formulované spravidla s vykaním – takže z pohľadu používateľa, ktorý nerozlišuje čo je šablóna a čo iná systémová hláška môže pôsobiť trochu schizofrenicky, že mu "wikipédia" na jednom mieste niečo oznamuje s tykaním, na inom zase s vykaním). V každom prípade, o tykaní/vykaní pri vzájomnej komunikácii medzi redaktormi podľa mňa formulácia textov šablón moc nevypovedá. --Teslaton (diskusia) 20:42, 6. december 2016 (UTC)
Tiež si myslím, že to s tým „u nás si tykáme“ netreba preháňať a tykanie paušalizovať na všetkých. Ja si na vykanie síce nepotrpím, no už sa mi stalo, že ma mailom oslovila osoba, ktorej sa tykanie dotklo a bolo mi to dosť nepríjemné. No a to som v tom bol nevinne, len preto, že som dotyčnému vložil na jeho d.s. upozorňujúcu šablónu. Z môjho pohľadu mi vykanie na Wikipédii príde profesionálnejšie, keďže ide o náučný projekt. Osobne spravidla tykám prevažne tým, ktorí už začali tykať mne a známym kolegom. --BT 21:25, 6. december 2016 (UTC)
Tiež súhlasím, že by bolo lepšie šablóny smerovať do vykania. Jednak profesionálnejšie, ale hlavne úctivejšie.--Jetam2 (diskusia) 22:06, 6. december 2016 (UTC)

@BT: , @Jetam2: Svojho času sme ich menili z vykania na tykanie, a odsúhlasili to všetci. Myslím, že aj vy.--Lalina (diskusia) 00:21, 7. december 2016 (UTC)

Kde to odsúhlasili všetci, ja si na to nespomínam. Viem len, že sa menil vzhľad šablón, no nie som si vedomý konsenzu ohľadom ty/vykania. Našiel som len toto. --BT 01:15, 7. december 2016 (UTC)
A keď sa menil vzhľad, riešilo sa aj toto.--Lalina (diskusia) 01:19, 7. december 2016 (UTC)

Hvezdáreň Ondřejov – wl.[upraviť kód]

Nazdar. Tu sú ešte nejaké výskyty mimo tých zoznamov: [1], ak by si to chcel ponahrádzať.

Neviem akurát, na aké presné znenie meniť ten najčastejší doterajší výskyt typu:

"... na Astronomickom ústave AV ČR v Ondřejove" [2]

Tzn. či tam nechávať aj to AÚ AV ČR, alebo to celé nahrádzať s "... na observatóriu v Ondřejove", prípadne "... na observatóriu AV ČR v Ondřejove" alebo ešte inak. --Teslaton (diskusia) 20:26, 9. december 2016 (UTC)

Správně jsou v zásadě všechny tři možnosti, ale protože vlastní pozorování probíhá přímo na hvězdárně, volil bych jednu z variant, které odkazují na heslo o hvězdárně, tj. buď variantu "... na observatóriu v Ondřejove", nebo "... na observatóriu AV ČR v Ondřejove". Ta první z těchto dvou je kratší a proto pro seznamy možná vhodnější. Upřesnění pak je v samotném článku. --Jan.Kamenicek (diskusia) 21:08, 9. december 2016 (UTC)
V zoznamoch nie je žiaden problém, tam je titulok len "Ondřejov", ktorý sa nalinkuje na čl. Odkaz na vyhľadávanie, čo som uviedol hore, vracia práve ostatné zostávajúce výskyty, ktoré je lepšie prejsť a doriešiť manuálne. --Teslaton (diskusia) 21:15, 9. december 2016 (UTC)
Aha, špatně jsem pochopil. Tak ty ostatní výskyty bych řešil individuálně. Například když se mluví o tom, kde je Petr Pravec zaměstnán, tak bych nechal Astronomický ústav AV ČR, protože zaměstnává ten ústav a předpokládám, že takto to má napsané i v pracovní smlouvě. Pokud ale mluvíme o tom, kde došlo k nějakému pozorování, tak tam bych odkázal na článek o hvězdárně. --Jan.Kamenicek (diskusia) 21:53, 9. december 2016 (UTC)

Barnstar[upraviť kód]

Barnstar astronomy.png

Za práci na dotyčnicovém meteroidu a jeho dovedení mezi NČ
-OJJ 05:55, 8. január 2017 (UTC)

Díky. --Jan.Kamenicek (diskusia) 11:37, 8. január 2017 (UTC)