Dobré noviny

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dobré noviny
TypSpravodajský portál
MajiteľDobré médiá, s.r.o.
ŠéfredaktorMartin Dančiak
Založenie28. máj 2012
Jazykslovenský
ISSN1339-3332
Kontaktné údaje
AdresaPlynárenská 1,
821 09 Bratislava
Webwww.dobrenoviny.sk

Dobré noviny sú spravodajský portál so zreteľom na pozitívne informácie. Prinášajú aktuálne informácie zo Slovenska, zahraničia, ekonomiky, športu, kultúry ale aj názory a komentáre na aktuálne dianie. Patria medzi najrýchlejšie rastúce slovenské portály.

Etická komisia združenia IAB Slovakia zaradila Dobré noviny na zoznam najetickejších slovenských webov spolu s portálmi denníkov SME, Denník N a Pravda.[1]

História[upraviť | upraviť zdroj]

Dobré noviny založil v roku 2012 slovenský podnikateľ a autor viacerých internetových startupov Róbert Sedlák. Spravodajský portál vznikol na základe predchádzajúcej iniciatívy za menej krvi a viac dobrých novín v spravodajstve.[2] Online petícia, do ktorej sa v apríli 2012 zapojilo takmer 7 tisíc ľudí vrátane známych osobností, požadovala od slovenských médií, aby vo svojom spravodajstve prinášali viac pozitívnych informácií, ktoré môžu verejnosť inšpirovať a informačne obohacovať. Reagovala na súčasný trend, kedy v spravodajstve dostávajú čoraz väčší priestor vraždy, násilie, vojny a zlo a naopak informácie o úspechoch športovcov, umelcov, vedcov, podnikateľov, nadaných detí i bežných ľudí sa dostávajú na okraj záujmu. Verejnosť sa vyslovila za myšlienku, že sme ľudské bytosti, ktoré sa nemienia zabávať na nešťastí iných. Vyzvala médiá, aby prehodnotili spôsob, akým tvoria svoje spravodajstvo.

Médiá však na iniciatívu nereagovali. V máji 2012 preto vznikla myšlienka postaviť na pôde iniciatívy nový spravodajský portál poskytujúci vyvážené spravodajstvo, ktoré sa vo väčšej miere zaoberá pozitívnymi informáciami. Dobré noviny stoja na myšlienke, že svet je príliš krásne miesto na to, aby sme vnímali iba jeho zlé stránky. Tvorcovia portálu veria, že viac dobrých správ dokáže urobiť naše životy opäť o čosi krajšími.

Šéfredaktorom portálu je od 1. apríla 2021 Martin Dančiak, ktorý pred príchodom do Dobrých novín pôsobil ako šéfredaktor webových portálov Televízie Markíza. Hlavným editorom portálu je Marián Tabakovič, pred príchodom do Dobrých novín pôsobiaci ako vedúci webovej redakcie televízie TA3. Zakladateľ Dobrých novín Róbert Sedlák dnes pôsobí ako generálny riaditeľ spoločnosti prevádzkujúcej Dobré noviny. Spoločnosť má 27 zamestnancov (redakcia, produkcia, marketing, obchod a manažment) a patrí medzi najmenšie mediálne spoločnosti na Slovensku.

28. mája 2018, v deň šiesteho výročia svojho založenia, spustili Dobré noviny svoj sesterský projekt - internetové Dobré rádio.[3]

Koncom roka 2019 sa Dobré noviny stali súčasťou novovzniknutého mediálneho domu Dobré médiá, s.r.o., ktorý prevádzkuje viacero online médií.[4]

Návštevnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Dobré noviny boli do prevádzky uvedené 28. mája 2012. Svojou návštevnosťou sa už v prvý deň fungovania zaradili medzi relevantné spravodajské portály.[5] Portál sa návštevnosťou radí do prvej pätnástky najvýznamnejších slovenských spravodajských webov. Koncom roka 2015 sa stal najrýchlejšie rastúcim portálom na Slovensku[6] a v januári 2016 po prvýkrát prekonal hranicu milión čitateľov za mesiac.[7] [8]

V súčasnosti portál patrí medzi 15 najnavštevovanejších webov na Slovensku a patrí do prvej šestice najčítanejších spravodajských portálov.[9] V decembri 2019 sa portál po prvýkrát vo svojej histórii návštevnosťou zaradil medzi 10 najnavštevovanejších stránok, odkiaľ po mnohých rokoch vytlačil portál Topky.sk.[10]

Redakcia[upraviť | upraviť zdroj]

Redakcia Dobrých novín sídli na Drieňovej ulici v bratislavskej mestskej časti Ružinov. Redakcia, ktorá má aktuálne 12 členov, sa sústredí na tvorbu vlastného multimediálneho obsahu. Na stránkach portálu sa objavuje aj profesionálne agentúrne spravodajstvo, z ktorého redakcia selektuje najmä pozitívne informácie. Naopak, informácie o ľudskom nešťastí a tragédiách nemajú na stránkach portálu žiaden priestor.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Najetickejšie portály sú Sme, Denník N, Pravda a Dobré noviny [online]. IAB Slovakia, [cit. 2016-03-17]. Dostupné online.
  2. Petícia za dobré noviny. Menej krvi v spravodajstve - viac pozitívnych správ! [online]. Dobré noviny, [cit. 2013-01-12]. Dostupné online.
  3. Na Slovensku začalo vysielať nové internetové Dobré rádio. ekonomika.sme.sk. Dostupné online [cit. 2018-10-20].
  4. Budujeme nový media house [online]. Dobré médiá, s.r.o., [cit. 2019-12-28]. Dostupné online.
  5. DobreNoviny.sk sa návštevnosťou zaradili medzi relevantné spravodajské portály [online]. Dobré noviny, 29.5.2012, [cit. 2013-01-12]. Dostupné online.
  6. Najrýchlejšie rastúcim portálom sú Dobré noviny, Zoznam i Azet padajú [online]. Zajtra.sk, 3.12.2015, [cit. 2015-12-03]. Dostupné online.
  7. Slováci obľubujú pozitívne správy. V januári ich čítalo vyše milión ľudí [online]. Dobré noviny, 1.2.2016, [cit. 2016-02-01]. Dostupné online.
  8. Slováci obľubujú pozitívne správy. V januári ich čítalo vyše milión ľudí [online]. TouchIT, 1.2.2016, [cit. 2016-02-01]. Dostupné online.
  9. gemius online audience [online]. aimmonitor.sk, [cit. 2018-10-20]. Dostupné online.
  10. MEDIALNE.SK. Návštevnosť webov: Nováčik v top 10 vystriedal Topky [online]. medialne.etrend.sk, [cit. 2020-01-09]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]