Preskočiť na obsah

Dolina Roztoki

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dolina Roztoki
dolina
Dolina Roztoki z chodníka na Krzyżne. Vzadu Belianske Tatry.
Štát Poľsko Poľsko
Región Malopoľské vojvodstvo
Okres Tatranský
Obec Tatranská Bukovina
Pohorie Vysoké Tatry
Povodie Dunajec
Súradnice 49°13′31″S 20°04′21″V / 49,225278°S 20,0725°V / 49.225278; 20.0725
Poloha v Poľsku
Poloha v Poľsku
Poloha v rámci Tatier
Poloha v rámci Tatier
Wikimedia Commons: Dolina Roztoki
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
Dolina Roztoki z chodníka na Morské oko cez Świstówku.

Dolina Roztoki (slov. Dolina Roztoka) je odvetvie Bielovodskej doliny na poľskej strane Vysokých Tatier. Je dolným predĺžením Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Dolina je dlhá 4,4 km, jej plocha zaberá 7,0 km². Spolu s Dolinou Pięciu Stawów Polskich meria 7,5 km a má plochou 13,6 km². Dolinu Roztoki od Doliny Pięciu Stawów Polskich oddeľuje prah jazernej steny. Obe doliny sú najväčším odvetvím Bielovodskej doliny na poľskej strane Vysokých Tatier pod hlavným hrebeňom Vysokých Tatier na úseku Svinica – Hrubý štít. Dolina Roztoki je prostrednou s troch veľkých odvetví Bielovodskej doliny na poľskej strane Vysokých Tatier. Na severozápade hraničí s Dolinou Waksmundzka a na juhovýchodnej strane s Dolinou Rybiego Potoku. Od Doliny Waksmundzką ju oddeľuje hrebeň Wołoszyna a od Doliny Rybiego Potoku severovýchodný hrebeň Hrubého štítu. Horná časť Doliny Roztoki spolu s Dolinou Pięciu Stawów Polskich hraničí na severe s Dolinou Gąsienicowou a Dolinou Pańszczyca – oddeľuje ju dlhý východný hrebeň Svinice.

Dolná časť doliny, ktorá je oproti Polany Biała Woda (slov. Bielovodská poľana) vo výške približne 1 020 m n. m.. Prah Doliny Pięciu Stawów Polskich je vo výške asi 1 550 – 1 570 m n. m.. V hornej časti doliny sú jej dve bočné vetvy: Dolinka Buczynowa a Świstówka Roztocka. V doline sa nachádzajú tri neveľké jaskyne: Dziura nad Roztoką, Dziura nad Nową Roztoką a Gowoniowa Nyża.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Dolina bola navštevovaná už od dávnych čias. V 19. storočí tu bol Stanisław Staszic, Seweryn Goszczyński, Ludwik Zejszner a mnohí iní. Turistická cesta vedúca do doliny bola označkovaná v roku 1899. Blízko Doliny Roztoki, v Bielovodskej doline na poľane Stara Roztoka v roku 1876 postavili Chatu PTTK Wincenta Pola v Doline Roztoki, ktorá nesie meno Wincenta Pola.

Turistika[upraviť | upraviť zdroj]

  • po zelenej značke ku Końskiemu Żlebu (na to miesto 1:25 h), kde je rázcestie. Na ňom po zelenej značke vedie vpravo cez sedlo Bacową Wantą, okolo vodopádu Siklawa priamo do Doliny Pięciu Stawów Polskich (45 min). V zimnom období je chodník uzavretý.
  • Od rázcestia vľavo vedie chodník priesekom kosodrevinou priamo na chatu (40 min). Táto trasa je ťažšia, najmä pre staršie osoby a turistov s menšou kondíciou ako po zelenej značke.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Dolina Roztoki na poľskej Wikipédii.